Brudzew: O miłości do Ojczyzny w 101. rocznicę odzyskania Niepodległości

Obchody 11 listopada Brudzew

Tak jak w całej Polsce, również w gminie Brudzew odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. 101. rocznica tego wydarzenia została uczczona tradycyjnie w Lesie Sacalski nieopodal miejscowości Krwony.

Spotkanie obyło się pod obeliskiem „Gloria Victis” ustawionym w Lesie Sacalskim w miejscu, gdzie w sierpniu 1863 roku odbyła się jedna z potyczek Powstania Styczniowego. Miejsce, gdzie spoczywają polegli powstańcy wskazał w 2003 roku mieszkaniec Posoki Władysław Ziemniak. Staraniem Towarzystwa Przyjaciół Brudzewa oraz gminnego samorządu udało się wówczas odnowić to miejsce i ustawić pamiątkowy głaz. Od tamtego czasu Las Sacalski przypomina o bohaterskim zrywie narodowym i lokalnych patriotach.

11 listopada 2019 roku obchody rozpoczęły się od akademii w wykonaniu dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Koźminie, a następnie przez ks. Zbigniewa Jałoszyńskiego z Janiszewa i ks. Marcina Antonkiewicza z Brudzewa została odprawiona msza święta za Ojczyznę. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał wójt gminy Brudzew Cezary Krasowski:

- Kochajmy naszą Ojczyznę i nigdy jej nie rańmy, po to aby nasz kraj był wolny, demokratyczny i niepodległy. To od nas zależy czy Polska będzie Polską i czy będzie niepodległa. Nasz kraj nam służył, ale my też powinniśmy służyć naszemu krajowi, powinniśmy służyć tak jak najbliższym, rodzinie, bo Ojczyzna jest nasza matką. Dlatego serdecznie dziękuję, wszystkim obecnym, że znaleźli czas, żeby pokazać miłość do Ojczyzny i oddać hołd poległym w jej obronie – wskazał w swoim wystąpieniu Krasowski.

Całość uroczystości dopełniło złożenie kwiatów pod obeliskiem przez delegacje instytucji i stowarzyszeń z terenu gminy Brudzew. Warto podkreślić, że w obchody co roku włączają się wszystkie ochotnicze straże pożarne z gminy, które tworzą kompanię honorową. Nie może zabraknąć także pocztów sztandarowych oraz muzyków z Orkiestry Dętej OSP Brudzew, których gra dodaje splendoru całemu wydarzeniu.
Przykona: Modlitwą za Ojczyznę uczcili Święto Niep...
„Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! własne pańs...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 26 luty 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.