Brudzew: Sąd zajmie się sprawą wypadku w Galewie

Wypadek w Brudzewie

Inspekcja Transportu Drogowego dopatrzyła się nieprawidłowości w działaniu tachografu zamontowanego w ciężarowym aucie, które przewożąc trzodę chlewną zjechało do przydrożnego rowu. Na kierowcę nałożono mandat, ale ten nie zgodził się z jego przyjęciem.

W piątek, 5 lutego kierujący samochodem ciężarowym mężczyzna jechał w kierunku Turku. Z nieznanych dotąd przyczyn stracił panowanie nad kierownicą i wjechał w przydrożny rów. Auto przewożące trzodę chlewną przewróciło się na bok. Na miejsce zdarzenia zadysponowane zostały cztery zastępy straży pożarnej z Turku, cztery zastępy z Konina, OSP Chrząblice oraz OSP Brudzew. Powiadomiony został również powiatowy lekarz weterynarii Jan Radzimski. Przez wiele godzin wydobywano zwierzęta z rozbitego auta, jednak 40 świń nie udało się uratować.

Policjanci powiadomili o zdarzeniu również Inspekcję Transportu Drogowego, w celu odczytu danych z tachografu i karty kierowcy. Załoga przekierowana została przez kierownika oddziału w Koninie. Funkcjonariusze policji sygnalizowali, że mogą być nieprawidłowości w czasie pracy kierowcy. Jak informuje kierownik konińskiego oddziału Wojewódzkie Inspekcji Transportu Drogowego, z wydruku wynikało, że kierowca manipulował zapisem danych cyfrowych w tachografie, na to wskazywał brak aktywności kierowcy w postaci jazdy. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogło być urządzenie zakłócające pracę tachografu, np. magnes zainstalowany w pobliżu czujnika przy skrzyni biegów. Inspektorzy urządzenia nie znaleźli, jednak ślady potwierdziły niemal jednoznacznie, że był używany.

Kierowca nie przyznał się do jego stosowania, jednak niepodważona została kwestia niewłaściwej obsługi homologowanego urządzenia skutkująca niezapisaniem prędkości i przebiegu trasy od miejsca załadunku do miejsca zdarzenia - około 160 km. Karę nałożono zarówno na przedsiębiorcę, jak i na kierowcę. Ten ostatni otrzymał mandat w wysokości dwóch tysięcy złotych, jednak nie przyjął go i skierowano wniosek do sądu. Inspekcja wnioskować będzie również o kompleksową kontrolę firmy, w której pracownikiem jest kierowca.


fot. PSP Turek

OBWIESZCZENIE STAROSTY TURECKIEGO
Utrudnienia w ruchu po opadach śniegu

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 02 marzec 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.