Brudzew: "Parafia z teściem", czyli zmiany w Janiszewie

Janiszew

W ubiegłym tygodniu doszło do nagłej zmiany proboszcza w parafii Janiszew (gm. Brudzew). Księdza Zbigniewa Jałoszyńskiego zastąpi ksiądz Paweł Szudzk. Na razie nie wiadomo czy na terenie parafii w dalszym ciągu pozostanie emerytowany ks. Edmund Pluskota, który w 2008 roku wypowiedział posłuszeństwo biskupowi.

Nieoczekiwana zmiana
Roszady personalne wśród księży diecezji włocławskiej w ciągu roku są rzadkością. Zazwyczaj odbywają się one na przełomie czerwca i lipca. Jednakże pod koniec ubiegłego tygodnia doszło do nieoczekiwanej zmiany proboszcza w jednej z parafii gminy Brudzew. Po 9 latach posługi z Janiszewa odchodzi ks. mgr Zbigniew Jałoszyński. Sprawujący od 27 lat posługę kapłańską będzie od teraz proboszczem parafii p.w. św. Bartłomieja w Smólniku (powiat włocławski). Kuria diecezjalna wskazując na motywy decyzji o przenosinach księży wskazała, że zmiany były podyktowane zgonami księży w diecezji, które w ostatnim czasie nastąpiły.

Dotychczasowego proboszcza zastąpić ma ks. mgr Paweł Szudzik, który kapłanem jest od 31 lat. Zgodnie jednak z informacją na stronie internetowej diecezji nie jest on jeszcze oficjalnie proboszczem parafii p.w. św. Jadwigi Śląskiej w Janiszewie. Został mianowany jedynie jej administratorem.

Ks. Szudzik był dotąd wikariuszem w parafii św. Katarzyny w Korczewie (powiat zduńskowolski), która zasłynęła ostatnio w kraju z buntu parafian. To właśnie do tej wspólnoty jako proboszcz został przeniesiony kapłan, który miał grozić uczestnikom strajku kobiet bronią palną. W sprzeciwie na tą decyzję biskupa w trakcie jego wprowadzenia do kościoła wierni wyszli ze świątyni.

Parafia z teściem
Parafia w Janiszewie bywa czasem w kręgach duchownych określana jako „parafia z teściem”. Jest to związane z tym, że na jej terenie rezyduje ks. Edmund Pluskota, były wieloletni proboszcze tej wspólnoty. W 2008 roku, gdy biskup podjął decyzję o przeniesieniu go na emeryturę, nie zgodził się z nią i w obecności parafian wypowiedział posłuszeństwo hierarce. Wówczas to mieszkańcy Janiszewa i okolic stanęli w obronie swojego proboszcza, otoczyli plebanie i uwięzili go w areszcie domowym. W efekcie biskup Mering zezwolił na jego pozostanie w parafii w charakterze rezydenta.

Niestety po wielu latach ks. Pluskota został pozostawiony sam sobie. Tajemnicą poliszynela jest to, że w ostatnim czasie żył w ciężkich warunkach, chodził zaniedbany, a poruszając się samochodem stwarzał zagrożenie na drodze. Wraz z informacją o zmianie proboszcza zaczęło mówić się, że być może ksiądz emeryt zostanie siłą zabrany z Janiszewa do domu emeryta, gdzie będzie miał zapewnioną opiekę. Pogłoski te zdementował jednak ks. Szudzik.

- Ksiądz Edmund ma tu warunki takiej, jakie ma. Wymaga stałej opieki. Jest mieszkanie w domu księży emerytów przygotowane. Tam miałby stałą opiekę, również i lekarską. Nie jest jednak moją wolą, że jako nowy proboszcz chcę wyrzucić księdza Edmunda. Chodzi o zapewnienie mu dobrej opieki. Nie jest jednak jeszcze definitywnie postanowione, jak ta sprawa się rozwiąże – poinformował nowy administrator parafii.

Janiszewska parafia pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej powstał już w XIV wieku. Jednak obecna świątynia został wzniesiona dopiero po II wojnie światowej. Do wspólnoty należy także kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa w Posoce. Uroczysty odpust odbywa się w połowie lipca ku czci Matki Boskiej z Góry Karmel.
Gm.Turek: Samochodowe części podrzucone do lasu. F...
Władysławów: Przyjdź i podziel się bezcennym lekie...

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Gość w czwartek, 03 grudzień 2020 20:42

To prawda, 17.11.2020 r odeszło do Pana dwóch księży z diecezji:
1) ksiądz prałat Józef Nowak, Dyrektor Chóru Katedralnego we Włocławku oraz pracownik kurii włocławskiej. Był zakażony koronawirusem.
2) proboszcz parafii Ochle ksiądz Sławomir Walczak. Zmarł w wieku 49 lat, w kapłaństwie przeżył 24 lata. Pogrzeb odbył się w Lubrańcu 21 listopada 2020. Ksiądz był zarażony koronawirusem.
RIP

To prawda, 17.11.2020 r odeszło do Pana dwóch księży z diecezji: 1) ksiądz prałat Józef Nowak, Dyrektor Chóru Katedralnego we Włocławku oraz pracownik kurii włocławskiej. Był zakażony koronawirusem. 2) proboszcz parafii Ochle ksiądz Sławomir Walczak. Zmarł w wieku 49 lat, w kapłaństwie przeżył 24 lata. Pogrzeb odbył się w Lubrańcu 21 listopada 2020. Ksiądz był zarażony koronawirusem. RIP
Gość
niedziela, 01 sierpień 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.