Brudzew: Wyjątkowe i gospodarne - takie są kobiety z gminy

Jubileusz Kół Gospodyń Wiejskich

Ponad 150 osób obchodziło we wtorek, 25 lutego w Restauracji „U Joli” zbliżający się wielkimi krokami Dzień Kobiet. Wydarzenie było wyjątkowe, bowiem w tym roku świętowano także jubileusz Kół Gospodyń Wiejskich.

W spotkaniu uczestniczyli radna powiatowa - Barbara Zielińska, wójt gminy Brudzew - Cezary Krasowski, zastępca wójta gminy Brudzew - Paweł Jacaszek, przewodniczący Rady Gminy Brudzew Kazimierz Wdowiński, sekretarz giny Brudzew Tomasz Józefowicz, skarbnik gminy Brudzew Wioletta Gadomska.

W wydarzeniu licznie uczestniczyły reprezentantki kół gospodyń wiejskich z Brudzynia, Bierzma – Olimpii, Chrząblic, Cichowa, Galewa, Janiszewa, Janowa, Kolnicy, Koźmina, Krwon, Tarnowej, Stowarzyszenia Klub Brudzewianki. Oprócz tego „U Joli” zagościły panie z Kuźnicy, Bogdałowa i Dąbrowy, członkowie Klubu Seniora działającego przy GOK Wozownia.

Podczas spotkania wręczono podziękowania Kołom Gospodyń Wiejskich z okazji jubileuszu.

-Koło Gospodyń Wiejskich w Janowie powstało 3 października 1968 roku. Pierwsza przewodnicząca to Wanda Ciesielska. Obecnie jest nią Renata Lipińska, a koło liczy 11 pań.

-Koło Gospodyń Wiejskich Bierzmo - Olimpia założone zostało 28 lutego 1969 roku. Pierwszą przewodniczącą była Helena Ślusarek, teraz funkcję tę sprawuje Elżbieta Kaźmierczak. Wszystkie dotychczasowe przewodniczące były obecne na spotkaniu i otrzymały podziękowania. Od roku ubiegłego jest w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń i zrzesza 34 panie.

-Koło Gospodyń Wiejskich w Kolnicy powstało w 1969 roku. Pierwsza przewodnicząca to Maria Marciniak, a obecnie Sabina Dębińska. W kole prężnie działają 24 panie.

-Koło Gospodyń Wiejskich w Janiszewie powstało 18 kwietnia 1970 roku. Pierwszą przewodniczącą, 26 lat była Czesława Janik. Od 2007 roku funkcję tę sprawuje Zofia Kaźmierczak.

Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Brudzew powstały z inicjatywy Powiatowego Związku Kółek Rolniczych w Turku. 12 listopada 1958 roku w Chrząblicach powstało pierwsze Koło. Potem w poszczególnych miejscowościach podejmowano kolejne, podobne inicjatywy. Koła Gospodyń Wiejskich działają na podstawie statutu Kółka Rolniczego oraz uchwalonego przez siebie regulaminów. Patronat nad działalnością sprawował SKR Brudzew. Organizowano uroczystości, szkolenia, kursy, konkursy oraz warsztaty. Po zaprzestaniu działalności SKR praca kół przebiegała różnie. Z braku pomocy instruktora niektóre koła zawiesiły swoją działalność, a inne działały same współpracując z miejscowymi organizacjami.

-Bardzo się cieszę że możemy się z paniami spotkać. Jak ważne są kobiety nie trzeba przypominać. Ja doświadczam przez ostatni i kolejny tydzień roli kobiety. Piorę, gotuję, sprzątam, myję okna. Przekonałem się teraz jaka to trudna i ciężka praca. Nauczyłem się włączać pralkę, zmywarkę, bo do tej pory tego nie robiłem. Czasem sytuacja zmusza człowiek jest wszystkiego w stanie się nauczyć i jeszcze raz powtarzam to trudna rola być kobietą i pilnować domu, faceta i porządku- mówił wójt gminy Brudzew nawiązując do nadchodzącego Dnia Kobiet. -Myślę że jesteście tą częścią społeczeństwa, która powoduje, że mężczyźni są łagodniejsi jak was widzą- dodał.

Tego dnia również wójtowi złożono życzenia z okazji imienin, które wówczas obchodził. Cezary Krasowski serdecznie podziękował i co prawda cukierkami solenizant nie częstował, ale dla obecnych przygotował inne niespodzianki.

Wspólnie spędzony czas umilił zespół Razem oraz Maciej Dygas.
fot.M.JAC
Uczniowie w mundurach na nietypowej lekcji w KPP T...
Uniejowska – zmiana organizacji ruchu

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 28 październik 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.