Burmistrz Antosik z dyrektor Derucką złamali prawo?

Miejska Biblioteka Publiczna w Turku

Wszystko na to wskazuje. Nałożone na mieszkańców bardzo wysokie opłaty łamią zapisy Konstytucji mówiące o równym traktowaniu wszystkich obywateli, w tym do dostępu do instytucji użyteczności publicznej bez względu na miejsce zamieszkania (art. 32 KRP). Oprócz tego naruszona została również ustawa o bibliotekach, która określa zasady nakładania opłat. Sprawa cennika turkowskiej biblioteki trafiła na forum ogólnopolskie. Będzie też poddana weryfikacji przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Poznaniu.

„Ani słowa o polityce”
W taki sposób burmistrz Romuald Antosik podsumował dyskusję radnych nad stuzłotowym karnetem bibliotecznym podczas ostatnich obrad Rady Miejskiej w Turku. Zasugerował, aby radni opozycji, którzy krytykowali pomysł wysokich opłat pomyśleli o mieszkańcach Turku i ich potrzebach. Winę zgonił nie na własne problemy związane z planowaniem i zarządzaniem budżetem miasta, które ma w obowiązku dbanie i utrzymanie instytucji kultury, ale na wójta gminy Turek Karola Mikołajczyka.

Antosik przyznał, że skoro wójt nie zgodził się na połączenie bibliotek i tym samym zasilenie budżetu biblioteki miejskiej o brakujące 80 tys. zł rocznie, to będzie musiał ponieść karę. W zasadzie nie on, a mieszkańcy obwarzanka, którzy z nowym rokiem za karty w bibliotece w Turku zapłacą dużo większą kwotę.

Warto zauważyć, że obecna podczas sesji miejskiej reprezentantka książnicy dyrektor Ewelina Derucka, w której obronie wypowiadali się wszyscy fachowcy w dziedzinie zarządzania biblioteką od burmistrza Kurzawy po kierownik Purcel- Kowalską, nie odniosła się merytorycznie do podnoszonych w jej stronę zarzutów.

Wszystkie zwierzęta są równe?
Menadżer biblioteki siedziała niczym przysłowiowa mysz pod miotłą czekając na wygodny dla siebie rozwój wydarzeń, które ocaliłyby ją od publicznej wypowiedzi. Forma obrony była bardzo widoczna, tym bardziej, że w zwyczaju powszechnie przyjętym jest, aby w kwestiach zarządzanych przez siebie placówek wypowiadali się ich szefowie. Tak jest zawsze, jeśli chodzi o przedstawienie spraw związanych, np. z projektami unijnymi, kiedy to głos zabiera kierownik Dłoniak, czy w kwestiach szkół, gdy wypowiadają się ich dyrektorzy.

Zamiast dyrektor Deruckiej głos zabrał za to dziennikarz portalu Menadżer Kultury Paweł Kamiński- co tu dużo mówić- fachowiec w tej dziedzinie.

W opublikowanym artykule ( http://menedżerkultury.pl/turek-tylko-dla-turczan/ ) o działaniach burmistrza i dyrektor biblioteki, krytykując i podważając podjęte decyzje związane z cennikiem, wskazał że takie kwoty za korzystanie z usług bibliotecznych to ewenement na skalę kraju. Dziennikarz poszedł dalej, podając przykłady wydzielania Państwa Turkowskiego. W zasadzie to zabrakło jedynie porównania do orwelowskiego podziału na zwierzęta równe i równiejsze.

Tymczasem zaskoczenia całą zaistniałą sytuacją nie kryje zaocznie wezwany do tablicy wójt Karol Mikołajczyk. Jak twierdzi propozycja z Urzędu Miasta przyszła w postaciach Romualda Antosika, Eweliny Deruckiej i Aleksandry Purcel- Kowalskiej na koniec grudnia w formie narzucenia.

Tymczasem gmina Turek to nie prywatny folwark. Swój głos mają tu także radni i mieszkańcy. Wszystkim należy dać prawo głosu, w szczególności w kwestii instytucji kultury.

- My chcieliśmy po pierwsze czasu. To nie jest tak, że jeżeli burmistrz przyszedł z tą propozycją w grudniu to my nagle z dnia na dzień taką decyzję podejmiemy i damy radę wszystkie formalności załatwić. Pomysł wydawałoby się nie najgorszy, natomiast radni nie to, że powiedzieli nie, tylko rozłożyliśmy sprawę na kilka miesięcy czekając na rozwój wypadku. Wiedzieliśmy, że i tak nie damy rady tego załatwić w ciągu kilku tygodni- mówił wójt gminy Turek Karol Mikołajczyk.

Do burmistrza Turku wystosowane zostało pismo z prośbą o wyjaśnienie podstaw prawnych takiej decyzji. Wypowiedzieć ma się również Biblioteka Wojewódzka w Poznaniu, która jest jednostką nadzoru nad turkowską książnicą.

Podsumowując nagrodą dla turkowianina nie jest wysoka opłata dla ziomka zza miedzy, ale zwolnienie mieszkańca z opłaty. Wtedy poczuje się szczególnie wyróżniony, a tak -spotka się z krytyką i niezadowoleniem. I co najważniejsze książnica, zapewne straci kilkuset czytelników, a chyba nie taki jest cel - biblioteki, jako instytucji kultury..

Kawęczyn: Nowoczesny żłobek już za rok
Dobra: Dzień Babci i Dziadka w Zespole Szkolno – P...

Podobne wpisy

 

Komentarze 19

Gość - Stanisław w czwartek, 30 styczeń 2020 21:32

To co wyczynia burmistrz w tej kadencji to przechodzi ludzkie pojęcie.

To co wyczynia burmistrz w tej kadencji to przechodzi ludzkie pojęcie.
Gość - Zaczytana z Chlebowa w poniedziałek, 27 styczeń 2020 21:09

Byłam i zapłaciłam, bo warto. Najwspanialsza biblioteka w okolicy. Chyba 100 zł na cały rok to nie taki wielki koszt skoro państwo daje 500 zł na dziecko, może zamiast wydawać na lewo i prawo publiczne pieniądze warto wydawać je na kulturę.Skoro ktos chce korzystać z biblioteki miejskiej a nie jest mieszkańcem i nie finansuje tej instytucji w formie podatków to płaci. Wszystkim nastawionym na ,,nie dla Antosika" proponuję poczytać dokładnie ustawę o samorządzie gminnym i ustawę o bibliotekach ,,Art. 19. 1. Biblioteki publiczne są organizowane w sposób zapewniający MIESZKAŃCOM dogodny dostęp do materiałów bibliotecznych i informacji.
2. Gmina organizuje i prowadzi co najmniej jedną gminną bibliotekę publiczną,
wraz z odpowiednią liczbą filii i oddziałów oraz punktów bibliotecznych.
3. Powiat organizuje i prowadzi co najmniej jedną powiatową bibliotekę
publiczną. Zadania powiatowej biblioteki publicznej może wykonywać, na podstawie
porozumienia, wojewódzka lub gminna biblioteka publiczna działająca i mająca swoją
siedzibę na obszarze powiatu". Pozdrawiam wszystkich świadomych czytelników

Byłam i zapłaciłam, bo warto. Najwspanialsza biblioteka w okolicy. Chyba 100 zł na cały rok to nie taki wielki koszt skoro państwo daje 500 zł na dziecko, może zamiast wydawać na lewo i prawo publiczne pieniądze warto wydawać je na kulturę.Skoro ktos chce korzystać z biblioteki miejskiej a nie jest mieszkańcem i nie finansuje tej instytucji w formie podatków to płaci. Wszystkim nastawionym na ,,nie dla Antosika" proponuję poczytać dokładnie ustawę o samorządzie gminnym i ustawę o bibliotekach ,,Art. 19. 1. Biblioteki publiczne są organizowane w sposób zapewniający MIESZKAŃCOM dogodny dostęp do materiałów bibliotecznych i informacji. 2. Gmina organizuje i prowadzi co najmniej jedną gminną bibliotekę publiczną, wraz z odpowiednią liczbą filii i oddziałów oraz punktów bibliotecznych. 3. Powiat organizuje i prowadzi co najmniej jedną powiatową bibliotekę publiczną. Zadania powiatowej biblioteki publicznej może wykonywać, na podstawie porozumienia, wojewódzka lub gminna biblioteka publiczna działająca i mająca swoją siedzibę na obszarze powiatu". Pozdrawiam wszystkich świadomych czytelników
Gość - db w poniedziałek, 27 styczeń 2020 21:16

Skoro Pani taka świadoma to dlaczego nie korzysta z Gminnej Biblioteki bądź powiatowej? A jak lubi Pani paragrafy i uważa się za osobę świadomą to pewnie zna Pani ten paragraf ( jakby się Pani zapomniało przeczytać najważniejszych punktów- wklejam je poniżej).

Art. 14. bibl.
Opłaty biblioteczne
1.
Usługi bibliotek, których organizatorami są podmioty określone w art. 8 organizatorzy bibliotek, ust. 2, są ogólnie dostępne i bezpłatne, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Opłaty mogą być pobierane:
1)
za usługi informacyjne, bibliograficzne, reprograficzne oraz wypożyczenia międzybiblioteczne;
2)
za wypożyczenia materiałów audiowizualnych;
3)
w formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne;
4)
za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych;
5)
za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie materiałów bibliotecznych.
3.
Wysokość opłat, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, nie może przekraczać kosztów wykonania usługi.
4.
Zasady i warunki korzystania z biblioteki określa regulamin nadany przez jej dyrektora (kierownika).

Skoro Pani taka świadoma to dlaczego nie korzysta z Gminnej Biblioteki bądź powiatowej? A jak lubi Pani paragrafy i uważa się za osobę świadomą to pewnie zna Pani ten paragraf ( jakby się Pani zapomniało przeczytać najważniejszych punktów- wklejam je poniżej). Art. 14. bibl. Opłaty biblioteczne 1. Usługi bibliotek, których organizatorami są podmioty określone w art. 8 organizatorzy bibliotek, ust. 2, są [b]ogólnie dostępne i bezpłatne,[/b] z zastrzeżeniem ust. 2. 2. Opłaty mogą być pobierane: 1) za usługi informacyjne, bibliograficzne, reprograficzne oraz wypożyczenia międzybiblioteczne; 2) za wypożyczenia materiałów audiowizualnych; 3) w formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne; 4) za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych; 5) za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie materiałów bibliotecznych. 3. [b]Wysokość opłat, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, nie może przekraczać kosztów wykonania usługi.[/b] 4. Zasady i warunki korzystania z biblioteki określa regulamin nadany przez jej dyrektora (kierownika).
Gość - Zaczytana z Chlebowa w poniedziałek, 27 styczeń 2020 21:42

Z powiatowej nie korzystam, bo nawet nie wiem gdzie aktualnie jest. Do mojej gminnej nie należę od kiedy zabrakło tam Pani Ali, a w miejskiej bogaty zbiór, miła obsługa i parking same zalety, nie muszę przejechać całego Turku, żeby wypożyczyć książkę w szkole w Słodkowie. Pokusilam się i całą ustawę o samorządzie gminnym i ustawę o bibliotekach przeczytałam, wszystko się zgadza opłata dla mieszkańców miasta Turku nie przekracza kosztów wykonania usługi. Ja nie mam problemu ze zrozumieniem tej sytuacji - dlaczego ktoś ma sponsorować usługi, których nie musi robić, przecież nikt nikogo nie zmusza do korzystania z biblioteki miejskiej. portal ten ewidentnie jest polityczny i widać kto im płaci

Z powiatowej nie korzystam, bo nawet nie wiem gdzie aktualnie jest. Do mojej gminnej nie należę od kiedy zabrakło tam Pani Ali, a w miejskiej bogaty zbiór, miła obsługa i parking same zalety, nie muszę przejechać całego Turku, żeby wypożyczyć książkę w szkole w Słodkowie. Pokusilam się i całą ustawę o samorządzie gminnym i ustawę o bibliotekach przeczytałam, wszystko się zgadza opłata dla mieszkańców miasta Turku nie przekracza kosztów wykonania usługi. Ja nie mam problemu ze zrozumieniem tej sytuacji - dlaczego ktoś ma sponsorować usługi, których nie musi robić, przecież nikt nikogo nie zmusza do korzystania z biblioteki miejskiej. portal ten ewidentnie jest polityczny i widać kto im płaci
Gość - Po co to wszystko w poniedziałek, 27 styczeń 2020 20:39

O... kolejny artykuł napisany nie przez Panią Kasię, ale podpisany jej inicjałami widniejącymi pod tytułem...Żenujące. Kto zna warsztat tej "dziennikareczki" od razu wie, że to nie jej pióro... Dziwi jedynie fakt, że osoby, które już nie mają zbyt wiele wspólnego z tym miastem nadal tak bardzo angażują się w te podwórkowe przepychanki... tylko po co... ??

O... kolejny artykuł napisany nie przez Panią Kasię, ale podpisany jej inicjałami widniejącymi pod tytułem...Żenujące. Kto zna warsztat tej "dziennikareczki" od razu wie, że to nie jej pióro... Dziwi jedynie fakt, że osoby, które już nie mają zbyt wiele wspólnego z tym miastem nadal tak bardzo angażują się w te podwórkowe przepychanki... tylko po co... ??
Gość - Vlad Krasny w poniedziałek, 27 styczeń 2020 20:38

Czyli jeśli ktoś jest tak właściwie mieszkańcem Dobrej, to też stówkę zapłaci? Oj, to sobie ktoś strzelił w kolano. No chyba, że nie czyta przesadnie, to stówka w kieszeni...

Czyli jeśli ktoś jest tak właściwie mieszkańcem Dobrej, to też stówkę zapłaci? Oj, to sobie ktoś strzelił w kolano. No chyba, że nie czyta przesadnie, to stówka w kieszeni...
Gość - Lol w poniedziałek, 27 styczeń 2020 18:41

Brak ujawnienia autora tego artykułu i jawna niechęć do antosika od razu wskazuje, ze jest napisany na zlecenie. Kuriozalny tytuł, ze złamali prawo ale nie wiadomo i jego treść wskazuje, ze z czytelnictwem w gminach faktycznie jest kiepsko i należy znieść opłaty dla wszystkich.

Brak ujawnienia autora tego artykułu i jawna niechęć do antosika od razu wskazuje, ze jest napisany na zlecenie. Kuriozalny tytuł, ze złamali prawo ale nie wiadomo i jego treść wskazuje, ze z czytelnictwem w gminach faktycznie jest kiepsko i należy znieść opłaty dla wszystkich.
Gość - db w poniedziałek, 27 styczeń 2020 16:56

Należy iść za ciosem itak: wodny plac zabaw dla ludzi z poza Turku po 20zł bo to przecież z miejskich pieniedzy wybudowane, wprowadzić kontrole w miejskim domu kultury czy czasem jakiś z gminy Turek albo co gorsza jakieś dalszej gminy czasem nie był na jakimś koncercie. 50% droższe ceny biletów do kina bo to przecież miasto utrzymuje itp itd. Przed burmistrzem wiele fajnych rozwiązań- już wkrótce Turek się bedzie tak bogacił, że spokojnie można bedzie zewnetrzne siłownie budować.

Należy iść za ciosem itak: wodny plac zabaw dla ludzi z poza Turku po 20zł bo to przecież z miejskich pieniedzy wybudowane, wprowadzić kontrole w miejskim domu kultury czy czasem jakiś z gminy Turek albo co gorsza jakieś dalszej gminy czasem nie był na jakimś koncercie. 50% droższe ceny biletów do kina bo to przecież miasto utrzymuje itp itd. Przed burmistrzem wiele fajnych rozwiązań- już wkrótce Turek się bedzie tak bogacił, że spokojnie można bedzie zewnetrzne siłownie budować.
Gość - taniej w poniedziałek, 27 styczeń 2020 16:52

właściwie wszystkie biblioteki powinny zostać zamknięte a zostawić tylko powiatową i niech wszyscy się na nią składaja.

właściwie wszystkie biblioteki powinny zostać zamknięte a zostawić tylko powiatową i niech wszyscy się na nią składaja.
Gość - qwertyassac w poniedziałek, 27 styczeń 2020 15:29

Czyli co? Jeśli chleb jest droższy w innym sklepie to znaczy że ten sklep złamał konstytucję? Żałosny artykuł.

Czyli co? Jeśli chleb jest droższy w innym sklepie to znaczy że ten sklep złamał konstytucję? Żałosny artykuł.
Gość
poniedziałek, 03 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.