Chciałbyś zapobiec kolizjom ptaków z ekranami lub szybami w Twojej okolicy?

OTOP w Przykonie

Jesień i wiosna to czas ptasich migracji. Wiele ptaków przemieszcza się nocą. W ciemności, przy słabej widoczności spowodowanej np. mgłą, światła budynków przyciągają często ptaki nieświadome niebezpieczeństwa. Uderzają one wówczas w napotykane po drodze ściany budynków i giną lub zostają ciężko ranne.

Problem ptasich kolizji dotyczy w dużej mierze także przelotów dziennych lub przemieszczania się ptaków w swoich siedliskach. Ptaki doskonale widzą otaczający je świat , ale w kontakcie ze SZKLANYMI POWIERZCHNIAMI nie mają najmniejszych szans, bo po prostu ich nie widzą. Uderzają w nie zupełnie nieświadomie widząc w nich np. odbicie nieba, drzew, krzewów. Co roku na całym świecie ginie w ten sposób od kilku do kilkunastu miliardów ptaków. Na co dzień trudno jest zauważyć ten problem, gdyż ptaki, które nie przeżyły takiego wypadku odnajdywane są przez drapieżniki- lisy, kuny, a przede wszystkim koty. Fundacja Szklane Pułapki zajmująca się tematem ptasich kolizji przeprowadziła szereg monitoringów przystanków autobusowych.

Z badań wynika ,że koty zabierają ofiary w kilkanaście-kilkadziesiąt minut po uderzeniu ptaka w szybę przystankową. Stąd nie przyglądając się ścianom wiat przystankowych, na których widnieją odbicia skrzydeł, często nie mamy pojęcia, do jakich tragedii dochodzi tam każdego dnia. To samo dotyczy naszych okien w blokach, domach, budynkach zakładów pracy oraz ekranów akustycznych.

Stosowane na szeroką skalę duże sylwetki ptaków drapieżnych okazują się metodą całkowicie nieskuteczną, gdyż umieszczane są w zbyt dużych odległościach od siebie. Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków wraz z Fundacją Szklane Pułapki przygotowało zestawienie najskuteczniejszych metod zabezpieczania szklanych powierzchni infrastruktury, które efektywnie pozwalają zapobiegać ptasim tragediom. Używanie odpowiednich nalepek i wzorów, według konkretnych zasad, nanoszenie naklejek kontrastujących z tłem na zewnętrzną powierzchnię szyby, według tzw. „reguły dłoni”, czy co 10 cm, okazuje się bardzo skuteczną metodą.

W przypadku planowanej lub istniejącej już inwestycji można zwiększać widoczność przezroczystych elementów i ograniczać ich refleksyjność poprzez zmatowienie całej powierzchni przy zastosowaniu metody piaskowania, wypalania kwasem, grawerowania lub zastosowanie sitodruku (kontrastującego z otoczeniem i przepuszczającego światło) oraz malowanie powierzchni na etapie produkcji, za pomocą walca lub oblewania farbą.

Fundacja Szklane Pułapki prowadzi monitoring ptasich kolizji i zachęca do wprowadzania wszystkich śmiertelnych przypadków do rejestru, który odnaleźć można na stronie Fundacji. Prowadzi ona także sprzedaż naklejek, które skutecznie chronią ptaki przed uderzeniami w szyby.

W Szkole Podstawowej w Przykonie uczennice kółka ornitologicznego oraz członkowie Turkowskiej Grupy Lokalnej OTOP w składzie Katarzyna Kąciak, Zbigniew Boczek i Witold Lewandowski zabezpieczyli kolizyjne szyby łącznika między szkołą, a salą gimnastyczną. Po tygodniu obserwacji nie zauważyliśmy już ani jednego przypadku rozbicia się ptaka. Wcześniej odnajdywane były ślady kolizji na szybach oraz martwe bogatki, modraszki, a nawet drozd śpiewak.

JEŚLI JESTEŚ ŚWIADKIEM KOLIZJI PTAKA ZE SZKLANĄ POWIERZCHNIĄ możesz wprowadzić dane do rejestru Fundacji Szklane Pułapki lub skontaktować się z Turkowską Grupą Lokalną OTOP na mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel. pod nr 606848867.

Jeśli znalazłeś żywego ptaka po kolizji, ogłuszonego, bez widocznych złamań i ran możesz przetrzymać go w pudełku w miejscu zacisznym, by doszedł do siebie oraz podać mu pincetą kilka kropli wody lub wody rozcieńczonej z glukozą i wypuścić, gdy dojedzie do siebie. Jeśli ptak wymaga natychmiastowej pomocy weterynarza skontaktuj się z najbliższym ośrodkiem rehabilitacyjnym (wykaz takich ośrodków znajduje się na stronie GENERALNEJ DYREKCJI OCHRONY ŚRODOWISKA).

Najbliższe powiatowi tureckiemu ośrodki:
Kowal tel.: 54 28-42-226 Łódź tel.: 42 65-90-249
Grodziec tel.: 63 24-85-027

Jeden z najlepszych ośrodków rehabilitacyjnych w Polsce: PTASI AZYL przy Miejskim Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie ul. Ratuszowa 1/3 Tel.: +48 (22) 670 22 07

Turkowska Grupa Lokalna OTOP dziękuje pani dyrektor Szkoły Podstawowej w Przykonie Joannie Woźniak- Skopińskiej oraz Fundacji Szklane Pułapki za współpracę i wsparcie finansowe.

Nagrody dla ZSR w Kaczkach Średnich i Stowarzyszen...
Kolejny partner Turkowskiej Karty Dużej Rodziny

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 16 październik 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.