Co to jest renta?

renta

Poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie doświadczonego doradcę z kancelarii odszkodowawczej:

Renta to świadczenie okresowe lub dożywotnie, mające na celu niwelować negatywne konsekwencje wypadku, które mogą pojawić się w przyszłości. Roszczenie o rentę przysługuje poszkodowanemu, jeżeli:
• całkowicie lub częściowo utracił on zdolność do pracy zarobkowej
zmalały jego szanse na osiągnięcie sukcesu w przyszłości
zwiększyły się jego potrzeby

Czy wszyscy wiedzą kto jest odpowiedzialny za przyznanie i wypłatę renty?

Zazwyczaj pierwsze skojarzenie to ZUS. Oczywiście jest to słuszny kierunek. Ale czy jedyny? Otóż nie. Oprócz renty z ZUS należy nam się renta z Polisy OC, która jest wypłacana przez Towarzystwo Ubezpieczeń sprawcy wypadku. Kiedy w wyniku wypadku zaznaliśmy znacznych obrażeń ciała, które w efekcie prowadzą m.in. do niezdolności do pracy, zwiększonych potrzeb, specjalistycznej diety, do stałej opieki osób bliskich, czy konieczności poruszania się na wózku inwalidzkim - innymi słowy, kiedy po wypadku to, w jaki sposób funkcjonowaliśmy do tej pory zmienia się diametralnie, a nasze życie w społeczeństwie staje się zależne od różnego rodzaju pomocy, oprócz świadczenia z ZUS należy nam się RENTA z Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy wypadku.

Ponieważ wiemy już, co to jest renta powypadkowa to również warto byłoby tutaj wspomnieć o możliwości kapitalizacji przyznanej renty z towarzystwa ubezpieczeniowego.

Tak, o ile pojęcie renty zapewne jest nam znane, to kapitalizacja renty już nie koniecznie.

Kapitalizacja renty polega na zamianie przyszłych cyklicznych świadczeń rentowych na jednorazowe odszkodowanie. Od razu otrzymujemy zatem określoną sumę pieniężną, w zamian za co zrzekamy się roszczeń o wypłatę renty w przyszłości. Podstawą prawną do kapitalizacji renty jest przepis art. 447 k.c. Kapitalizacja następuje najczęściej w formie ugody między poszkodowanym a zakładem ubezpieczeń.

CHCESZ POZNAĆ WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW NA TEN TEMAT?

Wystarczy zadzwonić pod numer 608 59 22 53.

Czyste Powietrze - punkt konsultacyjno-informacyjn...
Wczoraj pot i trud, jutro duma i radość – rekruci ...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 14 kwiecień 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.