Co wiemy na temat Owczarka Australijskiego?

owczarek australijski

Ta rasa zyskała swoją popularność po II wojnie światowej. Owczarek australijski jest uznany za psa pasterskiego. Jest silny, posiada doskonale rozwinięty zmysł obronny i dobrze sprawdza się w roli stróża. Jednocześnie jest fantastycznym kompanem dla aktywnej rodziny z dziećmi.

Psy tej rasy są bardzo pozytywnie nastawione do ludzi i łatwo się z nimi współpracuje. Możemy się spotkać także z ich bardziej pieszczotliwą nazwą aussie. Wśród cech charakteru są zarówno te, które czynią z owczarka psa pracującego jak i rodzinnego. Jednak posiada dużą potrzebę aktywności i wyzwań i niekoniecznie dobrze będzie czuć się w małym mieszkaniu.

Jak wygląda owczarek australijski?
Jak przystało na osobnika lubiącego ruch, pies ten jest zbudowany atletycznie i ma zwinne ruchy. Samce osiągają w kłębie 58 cm, suczki 53 cm. Psy nie przekraczają wagi 22 kg. Łeb jest płaski albo delikatnie zaokrąglony. Cechą charakterystyczną jest szczątkowy ogon.

Ogromne wrażenie robi najczęściej barwna sierść. Gęsty podszerstek jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Samce mają nieco gęstszą grzywę niż samice. Samo futro jest gładkie albo falowane. Jednak najciekawsze jest umaszczenie. Psy tej rasy mogą być w jednej z kilku barw podstawowych, ale najczęściej na sierści kolory układają się w różne kombinacje, przez co wyróżnia się aż 16 typów umaszczeń. Tak samo barwne mogą być tęczówki oczu.

Cechy charakteru
Wspomniana chęć do pracy, potrzeba aktywności i stróżowania, to tylko część usposobienia owczarka australijskiego. Bardzo łatwo się uczy zarówno dobrych, jak i złych rzeczy. Jego plastyczność na tej płaszczyźnie wymaga od opiekunów jasno stawianych zasad. Jeżeli o tym zapomnimy, albo będziemy zbytnio pobłażać, owczarek australijski może wykorzystać to na swoją korzyść. Zwłaszcza że jest to jedna z bardziej inteligentnych ras. Jej przedstawiciele sprawdzają się w roli psów przewodników i ratunkowych.

Z natury psy te są bardzo łagodne i towarzyskie, ale jednocześnie pozostają nieufne wobec obcych. Obserwując, że pies nie pała do nas wielką miłością i oddaniem pierwszego dnia, nie musimy się przejmować – szybko swoje nastawienie zmieni. Musimy mieć też świadomość, że to bardzo żywiołowa rasa i nie lubi stagnacji. Szybko może włączyć się instynkt łowcy. Biegi, sport, aktywność na świeżym powietrzu — to jest coś, co australijczyk wprost uwielbia.

Odżywianie i pielęgnacja
Karma dla owczarka australijskiego powinna w 70% składać się z mięsa, resztę powinny stanowić warzywa i owoce. W diecie nie musi być zboża. Poza żywieniem obowiązkowo są regularne kontrole u weterynarza i codzienna pielęgnacja. Ze względu na bujną sierść, codziennie należy ją szczotkować. To pomoże pozbyć się brudu, kołtunów i poprawi ukrwienie. Systematycznie myjmy zęby, sprawdzajmy stan uszu i pazurów. W przypadku tego psa do podstawowej pielęgnacji można zaliczyć również zaspokajanie jego naturalnej potrzeby ruchu. Ten pies musi biegać i skakać każdego dnia. Dbając o aktywność fizyczną, sprawimy, że pies będzie czuł się dobrze i lepiej zintegruje się z rodziną.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.zpazurem.pl/artykuly/owczarek_australijski_-_piekny,_choc_trudny
Zapisz dziecko na ekologiczną przygodę
Od czego zależy szybkość internetu?
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 20 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.