Co z uroczystościami Pierwszej Komunii Świętej?

Pierwsza Komunia Święta

Za kilka tygodni rozpocznie się maj. W tym roku będzie to wyjątkowy miesiąc. I to nie tylko z powodu zaplanowanych na 10. wyborów prezydenckich. Tradycyjnie w maju odbywają się Pierwsze Komunie Święte dzieci ze szkół podstawowych. W tym roku ze względu na trwający stan epidemii oraz walki z koronawirusem uroczystości te stanęły pod znakiem zapytania. Głos w tej sprawie zabrała Kuria Diecezjalna i biskup włocławski Wiesław Mering.

Zajęcia w szkołach są zawieszone. Obowiązuje zakaz przemieszczania się bez uzasadnionej potrzeby. Nie można także odbywać zgromadzeń publicznych, a w mszach świętych nie może brać udziału więcej niż 5 osób. Ma to zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19, ale z drugiej strony całkowicie uniemożliwia przeprowadzenie uroczystości pierwszokomunijnych. Niemożliwe są także poprzedzają je duchowe i praktyczne przygotowania dzieci do pierwszego przyjęcia Pana Jezusa.

Głos w tej sprawie zabrała Kuria Diecezjalna. W opublikowanym 25 marca 2020 roku dekrecie o duszpasterstwie w trakcie epidemii bp Wiesław Mering odniósł się do kwestii organizacji tegorocznych Komunii.

- Do Wielkanocy odwołane są wszystkie spotkania z dziećmi komunijnymi i ich rodzicami. Przyjmujemy zasadę, że jeżeli szkoły pozostają zamknięte i dzieci mają pozostawać w domach, nie organizujemy dla nich także żadnych zajęć w parafii, w tym pierwszych spowiedzi – wskazał hierarcha.

Co do ewentualnego przesunięcia terminów, na ten moment władze kościoła włocławskiego nie wypowiedziały się. Jak można przeczytać we wspomnianym dekrecie wszystko zależy od decyzji władz państwowych co do przedłużenia lub odwołania stanu epidemii. Rodzice chcąc uzyskać więcej informacji powinni w pierwszej kolejności kontaktować się ze swoimi proboszczami. Duszpasterze zostali zachęceni przez Meringa, by byli w stałym kontakcie z rodzicami dzieci komunijnych i wsłuchiwali się w ich potrzeby.

- Terminy komunii są różne. Inna decyzja może być podjęta w odniesieniu do komunii, które mają się odbyć na początku maja, a inna w stosunku do uroczystości planowanych w połowie czerwca. Nie wiadomo jakie będą zarządzenia państwowe – w specjalnym wywiadzie mówił ks. Artur Niemira, rzecznik Biskupa Włocławskiego.

Zaapelował on także, żeby czas kwarantanny wykorzystać do duchowego przygotowania dziecka na przyjęcie sakramentu Eucharystii, a nie skupiać się na wynajętym lokalu czy zakupionym stroju komunijnym. Nieoficjalnie mówi się, że uroczystości mogą zostać przesunięte na jesień tego roku, a nawet połączone z przyszłorocznymi komuniami. Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej i państwowych rozporządzeń. Na ostateczną decyzję przyjdzie jeszcze poczekać.
Wideo: Najlepsi w recytacji wyłonieni. MDK w Turku...
Kolejne ograniczenie - zakaz wstępu do lasów

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Mietek w sobota, 04 kwiecień 2020 20:16

Żadna informacja odgrzewany schabowy

Żadna informacja odgrzewany schabowy
Gość
piątek, 26 luty 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.