„Czerń i biel” pokłosiem 45-lecia pracy twórczej Lecha Lamenta

Czerń i Biel

Wyjątkową wystawę mają okazję obejrzeć mieszkańcy naszego miasta w turkowskim muzeum. W piątek, 3 grudnia otwarta została wystawa Lecha Lamenta „Czerń i biel”. Jest ona pokłosiem 45-lecia pracy twórczej autora i z całą pewnością warto ją zobaczyć.

Lech Lament urodził się 22 lutego 1955 roku w Turku. Mieszka i tworzy w rodzinnym mieście. Od wielu lat jest ambasadorem naszego miasta, a jego życie i wypełnia twórczość, jak sam mówi „od rana do nocy”. Pierwsze teksty piosenek napisał już w wieku 14 lat, zainspirowany piosenką Janusza Laskowskiego „Beata”. Zafascynowany był także twórczością Czesława Niemena, Ewy Demarczyk, Okudżawy i Wysockiego oraz artystów z Piwnicy pod Baranami.

Poza twórczością literacką Lech Lament tworzy sztuki plastyczne: rysunek, grafikę, grafikę komputerową (surrealizm, grafika czarno-biała, kolorowa, makabreska, maskarad, akt), malarstwo, płaskorzeźby, pisze teksty i komponuje piosenki. Jest członkiem Związku Literatów Polskich.

Za swoją działalność artystyczną został uhonorowany Brązowym Medalem zasłużony Kulturze Gloria Artis przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Odznakę Honorową Za Zasługi Dla Powiatu Tureckiego, odznaką honorową Za Zasługi Dla Miasta Turku oraz Turkowskim Laurem Kultury.

Na wystawie, którą podziwiać można w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zaprezentowano blisko 150 autorskich grafik, które złożyły się na wystawę „Czerń i biel”. Grafiki zostały wykonane ołówkiem. Niektóre z nich stały się także tłem do autorskich tomików wierszy

Autor wystawy zapowiada kolejne wystawy, które z cała pewnością warto będzie zobaczyć. A w podziękowaniu za swoją twórczość Lech Lament otrzymał z rąk dyrektora muzeum Bartosza Stachowiaka anioła.

Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2022 r. serdecznie zapraszamy.
Życzenia Gmina Turek
.

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.