Dobra: Nowa karetka już na miejscu. Kluczyki i dokumenty oficjalnie przekazane

Przekazanie-noowej-karetki-w-Dobrej
Kolejna nowa karetka zaparkowała w powiecie tureckim. Tym razem nowoczesny i w pełni wyposażony ambulans zaparkował w Podstacji Pogotowia Ratunkowego w Dobrej. Nowy zakup pozwoli jeszcze skuteczniej dbać o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu tureckiego.
 
We wrześniu ubiegłego roku wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przekazał w Dobrej umowę na dofinansowanie zakupu nowoczesnego ambulansu. W całej Wielkopolsce z ministerialnego projektu dofinansowanych zostało 14 ambulansów. Wysokość dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia dla SP ZOZ w Turku wyniosła 400 tys. zł. Do pieniędzy przekazanych przez ministerstwo kwotę 100 tys. zł dołożył samorząd powiatu tureckiego. Nowy nabytek już dojechał do powiatu tureckiego i zaparkował w Podstacji Pogotowia Ratunkowego Podstacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Wiatraki 14 w Dobrej.
 
Zanim doszło do oficjalnego przekazania nie mogło zabraknąć podziękowań dla tych, którzy przyczynili się do pozyskania środków na zakup ambulansu.
-Trzeba podziękować panu posłowi, który - trzeba przyznać - podejmuje skuteczne działania zmierzające do wspierania środkami z budżetu centralnego szpitala w Turku. Ta karetka jest już drugą, która dzięki pomocy pana posła została dostarczona do SP ZOZ w Turku. Mamy nadzieję, że działalność pomocowa nie ustanie, bo mamy jeszcze sprzęty. No i również organ tworzący, który ma nie tylko obowiązek, ale też myślę, że przyjemność w dofinansowywaniu działalności szpitala - mówił dyrektor SP ZOZ Krzysztof Sobczak, dziękując posłowi Bartosikowi, staroście powiatu tureckiego Dariuszowi Kałużnemu oraz włodarzom Dobrej.
Z nowego nabytku radości nie krył również poseł Ryszard Bartosik. - Bardzo się cieszę, że realizujemy kolejny cel, który sobie założyliśmy. Kilka miesięcy temu spotkaliśmy się w tym właśnie miejscu z wiceministrem zdrowia, podpisywaliśmy tutaj umowę. Dziś to zadanie zostało zrealizowane i bardzo się z tego cieszę, przede wszystkim dlatego, że będzie ona służyć mieszkańcom powiatu tureckiego, szczególnie gminie Dobra i okolicom tej części powiatu, a to jest chyba najistotniejsze - zdrowie i życie mieszkańców. To ogromna satysfakcja, że ten sprzęt trafił do szpitala - mówił poseł, zaznaczając, że nie będzie to ostatnia karetka, która została przeznaczona do powiatu tureckiego. Zapowiedział jednocześnie starania o to, aby jeszcze w tym roku pojawiła się co najmniej jeszcze jedna nowa karetka. Poseł dziękował włodarzom powiatu i gminy Dobra za współpracę, a także radzie powiatu tureckiego za decyzję, która umożliwiła współfinansowanie całego przedsięwzięcia.
Podziękowania do radnych powiatowych skierował również starosta Dariusz Kałużny. - Już jesteśmy po rozmowach, czynimy starania o kolejne środki finansowe dla szpitala. Nasz szpital ma potencjał, wielokrotnie już o tym mówiłem. Już jesteśmy po rozmowach z burmistrzem Geblerem i wiceburmistrzem - ten super sprzęt medyczny nie będzie stać pod gołym niebem. Zrobimy tutaj wiatę, żeby ratownicy mieli wygodniej - mówił starosta.
Do podziękowań dołączył także wiceburmistrz Dobrej Przemysław Tomczak, który wskazywał, że zdrowie i życie ludzkie są najwyższą wartością, a czasami decydują o nim sekundy. - Jestem zadowolony z tego, że ta karetka będzie na naszej gminie stacjonowała. Wiata w najbliższym czasie powstanie - mówił wiceburmistrz Dobrej, życząc ratownikom bezpiecznych wyjazdów i powrotów. 
Zarząd Sun Garden wydał oficjalny komunikat w spra...
Dobra: „Kultura to ludzie i trzeba ją tworzyć z lu...
 

Komentarze 1

Gość - Marek w środa, 15 stycznia 2020 23:14

Dobra wiadomość , z tym, że w informacji zabrakło szczegółów dotyczących rodzaju tej karetki. Ze zdjęć wynik, że jest to karetka tzw. "P" co oznacza, że posiada obsadę składającą się z co najmniej dwóch ratowników lub pielęgniarek. Obecność lekarza w zespole ambulansu P nie jest wymagana – jeśli żaden z członków nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, trzecią osobą w zespole może być kierowca. Wyposażenie karetki P jest przystosowane do sytuacji takich jak wypadki, urazy i zachorowania, gdzie nie wymaga się udziału ambulansu S.

Specjalistyczna (karetka S) tzw. „eski” to dawna karetka R. Ambulans S to karetka reanimacyjna, która jest używana w stanach zagrożenia życia. Jej obsługę stanowi minimum trzyosobowy zespół, w którym przynajmniej jedna osoba to lekarz. Jeśli żaden z członków obsady nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, czwartą osobą może być kierowca. W porównaniu do innych typów ambulansów to właśnie wyposażenie karetki S jest najbardziej rozbudowane oraz wyekwipowane w najbardziej zaawansowaną aparaturę medyczną.

Dobra wiadomość , z tym, że w informacji zabrakło szczegółów dotyczących rodzaju tej karetki. Ze zdjęć wynik, że jest to karetka tzw. "P" co oznacza, że posiada obsadę składającą się z co najmniej dwóch ratowników lub pielęgniarek. Obecność lekarza w zespole ambulansu P nie jest wymagana – jeśli żaden z członków nie ma uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, trzecią osobą w zespole może być kierowca. Wyposażenie karetki P jest przystosowane do sytuacji takich jak wypadki, urazy i zachorowania, gdzie nie wymaga się udziału ambulansu S. Specjalistyczna (karetka S) tzw. „eski” to dawna karetka R. Ambulans S to karetka reanimacyjna, która jest używana w stanach zagrożenia życia. Jej obsługę stanowi minimum trzyosobowy zespół, w którym przynajmniej jedna osoba to lekarz. Jeśli żaden z członków obsady nie posiada uprawnień do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, czwartą osobą może być kierowca. W porównaniu do innych typów ambulansów to właśnie wyposażenie karetki S jest najbardziej rozbudowane oraz wyekwipowane w najbardziej zaawansowaną aparaturę medyczną.
Gość
piątek, 29 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.