Elektroniczne sprawozdania finansowe w praktyce przedsiębiorcy

Sprawozdanine finansowe

Reforma e-administracji wprowadziła wiele zmian, zarówno w kwestiach prawnych, podatkowych jak i finansowych. Odbija się to na praktycznym funkcjonowaniu przedsiębiorców, w coraz szerszym zakresie zachęcając ich lub wręcz zmuszając do korzystania z nowych, elektronicznych form komunikacji i rozliczeń. Przykładem jednej z tych zmian, jest wprowadzenie 1 października 2018 roku konieczności składania sprawozdań finansowych przez podmioty prowadzące pełną księgowość, tylko i wyłącznie w formie elektronicznej. Funkcjonujące do tej pory rozwiązania powinny być więc zmienione, a każdy nowy przedsiębiorca spełniający kryteria ustawodawcy do sprawozdawczości elektronicznej, powinien zastanowić się nad najwygodniejszą dla niego forma pracy nad sprawozdaniem finansowym, będącym podsumowaniem finansów za rok 2019.

Dlaczego warto włączyć "wspomaganie" – czyli czym są e-sprawozdania

Przedsiębiorca może samodzielnie przygotować wszelkie dokumenty elektroniczne i w sposób "ręczny" przepisywać posiadane informacje i dane finansowe do sprawozdania. Takie działanie, w szczególności przy dużej ilości dokumentów, czy informacji może jednak powodować błędy i omyłki pisarskie. Dlatego ten segment pracy przedsiębiorców zaciekawił specjalistów z zakresu oprogramowania wspierającego działy księgowe, finansowe, właścicieli oraz zarządy firm. Stworzono tak zwane "e-sprawozdania finansowe". E-sprawozdania, to potoczna nazwa zarówno na przygotowywany dokument elektronicznego sprawozdania finansowego, jak i na aplikacje komputerowe, które mogą pomóc podatnikom w realizacji tego zadania.

Co umożliwia skorzystanie z aplikacji do e-sprawozdań (zalety profesjonalnych aplikacji)

Użytkownicy specjalnych aplikacji do wypełniania e-sprawozdań wymieniają się ocenami i opiniami. Do najważniejszych z nich wskazują:

• możliwość automatycznego importu wielu danych z najpopularniejszego formatu Excel, co zdecydowanie ułatwia pracę, bez konieczności przepisywania dużej ilości danych i informacji;
• opcja skorzystania z opisów i wsparcia pomocy programów oraz specjalnych poradników
• udostępnienie formy wysyłki gotowego sprawozdania elektronicznego (JPK_SF) do e-KRS bezpośrednio w aplikacji, bez konieczności instalowania, czy korzystania z dodatkowych narzędzi.

Wysyłanie dokumentów według nowych zasad – skomplikowane warunki i możliwość profesjonalnego wsparcia

Reforma e-administracji wprowadziła konieczność przekazywania dokumentów za pomocą specjalnych elektronicznych bramek, interfejsów, czy przesyłania ich na odpowiednie skrzynki podawcze. Dla ważności, dokumenty musza być również odpowiednio podpisane. E-sprawozdania różnią się, w pewnych aspektach, od lepiej znanych podatnikom deklaracji PIT'owskich, dlatego szczególnie w ich wypadku należy uważać, by zachować odpowiednie formy podpisów, zatwierdzeń, itp.. Dokument do e-KRS najczęściej należy opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym, przez co najmniej jedną osobę fizyczną, której numer identyfikacyjny PESEL jest ujawniony w Rejestrze danego podmiotu, wpisaną jako samodzielnie lub łącznie z innymi uprawnioną do reprezentacji podmiotu. Aby jednak dochować pełnej staranności, bez konieczności samodzielnej weryfikacji dużej ilości regulacji przy pracy nad e-sprawozdaniami, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia, na przykład specjalnych aplikacji do e-sprawozdań.
Malanów: Hodowcy koni podzielili się opłatkiem
Betlejemskie Światełko Pokoju od Harcerzy ZHP dla ...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 11 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.