Forum rolniczych spraw i potrzeb w Kaczkach Średnich

Kaczki Średnie

Rolnicy, działacze samorządu rolniczego, sołtysi, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, a także uczniowie i studenci kierunków rolniczych oraz zaproszeni goście spotkali się w Kaczkach Średnich podczas Forum Rolniczego Powiatu Tureckiego.

Głównymi tematami podczas poniedziałkowego (27 lutego) forum były zmiany, które będą obowiązywały od 2023 roku w związku z wprowadzeniem Krajowego Planu Strategicznego oraz najważniejsze informacje, które pozwolą rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe. Zebranych w auli Zespołu Szkół Rolniczych CKP w Kaczkach Średnich powitał Piotr Szewczyński - zastępca kierownika biura powiatowego ARiMR w Turku. Przedstawił on wszystkim zgromadzonym główne punkty programu. Zanim głos oddano prelegentom o wyzwaniach, jakie stoją obecnie przed wielkopolskimi rolnikami mówił Krzysztof Kałużny, przewodniczący Rady Powiatowej WIR w Turku.

- Zwołaliśmy to forum, aby wspólnie rozwiązać problemy z jakimi się borykamy oraz uzyskać rzetelne informacje, co czeka nas w nadchodzącej przyszłości. Tematyka formy dotyczy Krajowego Planu Strategicznego. Przedstawione będą najważniejsze informacje, które pozwolą rolnikom przygotować wnioski o dopłaty obszarowe i maksymalnie wykorzystać nowy budżet 2023-2027 - wskazywał przewodniczący WIR w powiecie tureckim.

Wśród zaproszonych gości był również wiceminister rolnictwa, Ryszard Bartosik, który również zwrócił uwagę na kwestie związane z Krajowym Planem Strategicznym, będącym bazą do wspierania polskich rolników w nowej formule dopłat bezpośrednich, obejmującej dopłaty podstawowe i te, o które rolnicy z własnej inicjatywy bedą musieli wystąpić w formie ekoschematów.

- Od tego zależą dochody naszych gospodarstw, od tego będzie zależało, ile środków otrzymamy w roku 2023, a jest szansa, aby te dopłaty były na poziomie średniej europejskiej, aby objęło 97 proc. gospodarstw w Polsce, bo taka jest struktura naszych gospodarstw - wskazywał minister Bartosik.

Rozmowy podczas forum toczyły się wokół kwestii związanych z przygotowywaniem wniosków o dopłaty obszarowe. Jednym z tematów było też zagadnienie ekoschematów - to nowy rodzaj płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad podstawowe wymogi.

53 krwiodawców podzieliło się bezcennym lekiem
Tuliszków: OSP Wróblina zwycięzcą Gminnego Turniej...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 21 lutego 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.