TS, ekolodzy i stowarzyszenie bronią stanowiska w sprawie geotermii

Odwiert geotermalny Turek

13 sierpnia 2018r. ukazała się na stronie Urzędu Miejskiego w Turku, odpowiedź dr Kępińskiej i dr Długosza krytyczna do naszego listu z 3 sierpnia 2018r. odnośnie głębokości otworu badawczego, dokonana prawdopodobnie na zlecenie burmistrza Antosika.

W odpowiedzi autorzy bronią decyzji wykonania otworu badawczego o głębokości 2200m, co nie może dziwić, ponieważ są autorami naszym zdaniem błędnej koncepcji, w wyniku której 14 milionów zł przeznaczone ze środków zewnętrznych i 3 miliony środków miasta przeznaczonych na opłacenie podatku VAT zostanie źle wykorzystane.

Jeszcze raz zwracamy uwagę, że w naszej ocenie energia geotermalna może być wykorzystana dla nowej produkcji przemysłowej, w elektrociepłowni dającej możliwość obniżenia opłat za energię elektryczną i grzewczą dla potrzeb miasta oraz basenów termalnych i dla lecznictwa, a także rozwijania produkcji żywności, przy zachowaniu zrównoważonego rozwoju i poprawie jakości powietrza. Jednak aby wykorzystać zasoby złóż geotermalnych znajdujących się pod Turkiem w tych celach, należy wykonać odwiert badawczo-eksploatacyjny na odpowiedniej głębokości, a także zastosować nowszą technologię w postaci sprężarkowej pompy ciepła zamiast starszej technologicznie absorpcyjnej pompy ciepła.

Nadal stoimy na stanowisku, aby wstrzymać się z ogłoszeniem przetargu na wykonanie odwiertu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód geotermalnych o głębokość 2.200 metrów, do czasu poprawienia całej dokumentacji i uzyskania dodatkowego dofinansowania, tak aby wykonać odwiert badawczo-eksploatacyjny na głębokość co najmniej 5.000 metrów, który pozwoli na prawidłową i optymalną realizację całej inwestycji z korzyścią dla mieszkańców Turku. Wykonanie otworu badawczego o głębokości 2.200 metrów jest niecelowe, graniczące z sabotażem.

Jednocześnie ponownie przypominamy, że w tak ważnej sprawie dla przyszłości Turku i jego mieszkańców nie przeprowadził Pan konsultacji społecznych mimo wcześniejszych obietnic wyborczych, cyt. z Pana założeń programowych jako kandydata na burmistrza Turku, „Turek dziś potrzebuje nowego burmistrza. Takiego, który: słucha mieszkańców, konsekwentnie i uczciwie realizuje obietnice, a także myśli o swoim mieście i działa nade wszystko w imię pomyślności przyszłych pokoleń.”.

UZASADNIENIE

1/ Na terenie Turku wykonane już zostały otwory głębokie Turek 1 o głębokości około 3000m – w rejonie skrzyżowania ulicy Milewskiego z Aleją Solidarności i Turek 2 o głębokości około 2200m – na terenie Elektrowni.
Po co zatem wykonywać trzeci otwór badawczy o głębokości 2200m, w odległości około 1 km od już wykonanych ? Temperatura wody na tej głębokości jest stosunkowo niska – około 70 stopni Celsjusza a jej przydatność do celów energetycznych jest znikoma.

2/ Miąższość utworów kredowych na terenie Turku położonego w Centrum niecki mogileńsko – łódzkiej jest największa w Polsce i wynosi około 3000m. Jak zatem sięgnąć do utworów jury dolnej położonej znacznie niżej za pomocą otworu o głębokości 2200m. Otwór tej głębokości prawdopodobnie nie sięgnie nawet do wodonośnych utworów kredy dolnej.

3/ Istnieje niepowtarzalna szansa poznania struktury geologicznej pod miastem za środki zewnętrzne. Przewiercenie otworów kredy a następnie, jury w tym wodonośnej jury dolnej oraz triasu, szczególnie triasu środkowego – wapień muszlowy o bardzo prawdopodobnej strukturze porowato – szczelinowatej i zasobach wód geotermalnych o temperaturze dwukrotnie przewyższającej temperaturę wody na głębokości 2200m.

4/ Jak zatem wytłumaczyć, że miasto Koło planuje wykonać otwór badawczy GT-1 Koło, o głębokości 3600m, gdzie spodziewa się osiągnąć warstwy jury dolnej, a warstwy wodonośne kredy dolnej na głębokości 2420m -2690m w sytuacji gdy miąższość utworów kredowych jest tam o około 400m mniejsza niż pod Turkiem ?

Reasumując trudno dostrzec celowość wykonania otworu badawczego o głębokości 2200m istnieje konieczność dokonania szczegółowej analizy przedsięwzięcia i wykonanie otworu badawczego o głębokości co najmniej 5000m. Pozyskane środki zostaną dobrze użyte a uzyskane efekty służyć będą społeczności Turku bardzo długo. Uzyskanie wód geotermalnych o temp. Ok. 140 stopni Celsjusza a nawet wyższej umożliwi jej bezpośrednie stosowanie do podgrzewania wody grzewczej, a także po zastosowaniu sprężarkowych pomp ciepła do produkcji energii elektrycznej. Schłodzona woda mogłaby mieć zastosowanie uzdrowiskowo lecznicze a nawet jeśli będzie jej odpowiednia jakość do bezpośredniego spożycia w tym w instalacji wodociągowej.

Nieodparcie cisną się pytania czy wykonanie otworu o głębokości 2200m to działanie pozorowane ?
Wykonanie otworu badawczego GT-1 Turek o głębokości 2200m pozbawione jest głębszego sensu i jest trudne do pojęcia.
Należy także zadać pytanie.
Dlaczego otwór badawczy w Kole ma głębokość 3600m, a w Turku tylko 2200m. Czy tylko Koło ma odnieść sukces ?
A, co do Antosika, to znów będzie mógł powiedzieć. To nie ja. To ONI. Czy takie działanie może służyć przyszłym pokoleniem ?

Towarzystwo Samorządowe w Turku
Stowarzyszenie „Zrównoważony Rozwój- Geotermia w Polsce” im. Św. Królowej Jadwigi Oddział w Turku
Turecki Klub Ekologiczny w Turku

Fot: fot: www.zywaplaneta.pl

Listy gratulacyjne i podziękowania dla strażaków, ...
Kto będzie urzędnikiem wyborczym?

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 28 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.