Gm. Turek: Dmuchanie dziurawego balonu, czyli ile można dokładać powiatowi?

Droga w Pęcherzewie

-Ile można dokładać do drogi. To są nasze środki. To było raz powiedziane, ustalone i nie wyobrażam sobie innej sytuacji. Rada ustaliła zasady w protokole, jeśli ktoś złamie te zasady to jest zakłamanie – tymi słowami przewodniczący rady gminy Turek skomentował rozmowy i ustalenia pomiędzy gminą a powiatem tureckim odnośnie remontu drogi w Szadowie.

W sprawie remontu drogi powiatowej negocjacje pomiędzy starostwem a samorządem gminnym prowadzone były kilkukrotnie. Mimo to wciąż pojawiają się niejasności co do finansowania i przeprowadzenia całej inwestycji.

- Prowadziliśmy trzy tury rozmów. Przy dwóch byłem. Ja pamiętam że rozmawialiśmy między innymi na miejscu w Szadowie. Był pan starosta, kierownik Zarządu Dróg powiatowych, bo tam się jednak dałem przekonać, że oporniki są potrzebne, ale ja mam teraz dylemat, czy to porozumienie, które mam na biurku z powiatem podpisać czy nie, bo jednak troszeczkę inaczej ustalaliśmy. Nawet podczas ostatniego spotkania, niż to poszło w przetargu – mówił wójt Mikołajczyk podczas ostatniej sesji rady gminy.

O „niedogadywaniu się” mówił również radny powiatowy Andrzej Wojtkowiak:

-Jeśli chodzi o rozbudowę czy przebudowę tej drogi rozmowy na temat wykonania drogi powiatowej ciągnęły się już długi czas i ciągle z każdej ze stron słyszę, że kwestia jest niedogadana. Na dzień dzisiejszy przetarg został już rozstrzygnięty. Według mojej wiedzy ta droga za kilkanaście dni powinna być wykonywana. Jak ona będzie wykonywana - ja nie wiem. Też niestety nie mogę tego powiedzieć, ponieważ nie byłem obecny przy rozmowach, które prowadził pan wójt i pan starosta.

Droga ma dwa kilometry długości, ale z kosztorysu i ustaleń wynika, że wykonany będzie odcinek liczący blisko 550 m. Takie rozwiązanie nie jest dla gminy Turek satysfakcjonujące.

- Chcieliśmy żeby przyjąć takie zasady i taki zakres prac, żeby zrobić mniej więcej połowę tego odcinka i ewentualnie w kolejnym roku czy za dwa zadanie dokończyć. A tak mogą mieszkańcy Szadowa i Pęcherzewa pytać kiedy będziemy robić – zaznaczył Karol Mikołajczyk.

Przewodniczący rady gminy Ireneusz Kolenda przekonywał, że wszelkie nieporozumienia powinny zostać wyjaśnione pisemnie, a zmianę wcześniejszych ustaleń określił mianem „robienia twardej współpracy”.

- Była dobra wola urzędu, to nie były małe środki, a nie widzę kolejnych możliwości zagospodarowania na drogi powiatowe w najbliższym czasie, aby sobie 200 metrów zrobić za niemałe pieniądze. Po co dmuchamy w balon, który jest dziurawy? Traktujmy się poważnie, traktujmy si e odpowiedzialnie, traktujmy się po partnersku, bo wychodzi na to, że tracimy czas na dmuchanie balonu pękniętego. Jeżeli ktoś chce to robić to niech to robi, ale poza nami, bo naprawdę nie życzę sobie, jako organ władzy uchwałodawczej w tej gminie, abyśmy byli tylko do takiego traktowania – podkreślał Ireneusz Kolenda.

Andrzej Wojtkowiak zauważył, że jeśli uda się wykonać wspomniany odcinek w Szadowie, to będzie to już najprawdopodobniej ostatni fragment – na więcej w budżecie powiatu nie wystarczy środków.

Ireneusz Kolenda nie przebierał w słowach:

-Nie będziemy rozrzucać pieniędzy bardzo grubych na 700 m nakładki na drodze, która istnieje i funkcjonuje i służy naprawdę nie aż tak dużej liczbie mieszkańców, a dalej jest drogą żwirową. Czego oczekujemy? No postawiliśmy swoje warunki i będę się ich trzymał do końca – mówił przewodniczący rady gminy, dodając, że partnerów w inwestycjach trzeba szanować.
Narada kryzysowa po pożarze w firmie PROFIm
Jubileusz 100-lecia istnienia Służb Sanitarnych w ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 14 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.