Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Gm. Turek: Dzień Sołtysa świętowano w zmodernizowanej świetlicy

Gmina Turek

Tradycją stało się już, że w gminie Turek obchody Dnia Sołtysa połączone są z oficjalnym oddaniem do użytku zmodernizowanych pomieszczeń w świetlicach wiejskich. Tym razem goście, a wśród nich marszałek województwa Krzysztof Grabowski, odwiedzili Kowale Księże.

Zebranych powitał Ireneusz Kolenda, prezes jednostki w Kowalach Księżych oraz przewodniczący rady gminy Turek. Zaproszenie na obchody Dnia Sołtysa przyjęli wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski, a także sołtysi z terenu gminy.

Wizyta marszałka stała się również okazją do tego, aby podsumować zadania wykonane ze wsparciem środków pozyskanych z Wielkopolskiej Odnowy Wsi. Nie bez przyczyny na miejsce spotkania wybrano Świetlicę Wiejską w Kowalach Księżych, ponieważ to właśnie tam w ostatnim czasie powstało miejsce postoju, relaksu, odpoczynku i posiłku. Na realizację zadania w ramach programu Pięknieje Wielkopolska Wieś samorząd otrzymał 50 tyś. zł.

- Za to serdecznie dziękujemy, bo jest to spora kwota, która utwierdziła nas, że ta inwestycja ma sens. Gdybyśmy chcieli robić to swoimi środkami z pewnością trwałoby to o wiele dłużej i trudniej byłoby to zrealizować - podkreślił Ireneusz Kolenda.

Z wykonanych prac radości nie krył również wójt gminy Turek, Karol Mikołajczyk.

- Dzięki środkom zewnętrznym, które pozyskujemy z różnych źródeł, a z Urzędu Marszałkowskiego mamy dwa główne działania - Wielkopolska Odnowa Wsi i Pięknieje Wielkopolska Wieś - możemy odnowić oblicze naszych wiosek, a przede wszystkim poprawić infrastrukturę społeczną, czyli świetlice, boiska, place zabaw. W ciągu ostatnich 10 lat zrobiliśmy tutaj rzeczy duże, każdą remizę wyremontowaliśmy na potrzeby świetlicy wiejskich. W 2013 roku był pierwszy etap remontu tej remizy w Kowalach Księżych na potrzeby świetlicy. W 2015 kolejne cztery remizy przystosowano na potrzeby świetlic wiejskich. Ze środków Odnowy Wsi budowaliśmy też nowe świetlice w miejscowościach Grabieniec, Budy Słodkowskie czy Obrębizna. W 2017 roku podpisaliśmy umowę na modernizację trzech kolejnych świetlic - wymieniał wójt Mikołajczyk.

Włodarz złożył również życzenia obecnym na sali sołtysom.

- Chciałbym państwu sołtysom serdecznie podziękować za waszą służbę i pracę. To praca w dużej mierze społeczna. Poświęcacie swój czas na sprawy sołectwa i gminy, jesteście pośrednikiem pomiędzy gminą a mieszkańcami. Widać to szczególnie podczas realizacji funduszu sołeckiego. Życzę, abyście z podejmowanych działań mieli wiele satysfakcji, a wasza praca była doceniana przez mieszkańców - mówił wójt gminy Turek.

Do życzeń przyłączył się również marszałek Krzysztof Grabowski, podkreślając rolę sołtysów w rozwoju lokalnej społeczności i doceniając prace, które dzięki środkom będącym w dyspozycji urzędu marszałkowskiego wykonano właśnie w Kowalach Księżych.

- To kolejne miejsce, które zmieniło się dzięki wsparciu z samorządu województwa i to mnie bardzo cieszy, ponieważ Wielkopolska Odnowa Wsi jest często wzorem dla innych województw. My ten program realizujemy od wielu lat i rozrósł się. Pod względem finansowym jest wyjątkowy na tle innych województw. Przez lata funkcjonowania tego programu wydaliśmy z budżetu województwa prawie 50 mln zł i zrealizowaliśmy niemal 2000 projektów w całym województwie wielkopolskim, w tym również na terenie gminy Turek. Każdego roku miejscowości z terenu gminy z takiego wsparcia korzystają. W tym roku są to trzy konkursy dotacyjne i przeznaczono na nie 10 mln zł. Zwiększyliśmy budżet tego programu i kwotę dotacji do 70 tyś, ze względu na rosnące koszty remontów i materiałów budowlanych. Myślę, ze będzie to odczuwalne przy realizacji zadań.

O tym, co dla sołtysów ważne wspominał również prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów Ireneusz Niewiarowski, wspominając chociażby o sobotnim spotkaniu wielkopolskich sołtysów, które poprzedzone było pielgrzymką do Kalisza. Podczas spotkania w Kowalach Księżych prezes Niewiarowski poinformował zebranych o ostatnich działania legislacyjnych podejmowanych m.in. w zakresie dodatku emerytalnego dla sołtysów.

Zanim sołtysi i zaproszeni goście mogli obejrzeć prace wykonane w Kowalach Księżych na ręce marszałka Krzysztofa Grabowskiego, wójta Karola Mikołajczyka oraz Ireneusza Kolendy sołtys Eugeniusz Linka przekazał symboliczne upominki, jako wyraz wdzięczności za działania podejmowane w kierunku rozwoju całej miejscowości.

Sukces Aleksandra Jachimowskiego w konkursie histo...
Tuliszków: Spotkanie z okazji Dnia Sołtysa

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.