Gm. Turek: Wyższa inflacja, wyższe podatki

Podatki

Podwyżki podatków nie ominą mieszkańców obwarzankowej gminy Turek. Na środowej (24 listopada) sesji zdecydowano o tym, jak wysokie opłaty trzeba będzie wnieść do samorządowego budżetu w roku 2022.

Każdego roku samorządy gminne są zobligowane do podejmowania uchwał ustalających wysokość rocznych stawek podatku od nieruchomości oraz środków transportu. Projekt uchwały w tym zakresie stał się przedmiotem obrad rady gminy Turek, która odbyła się w środę, 24 listopada. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku radni gminni zdecydowali, że w związku z pandemią koronawirusa nie wprowadzą żadnych podwyżek. Projekt uchwały na rok 2022 zawierał już jednak wzrost opłat, jakie poniosą mieszkańcy. Zmiany w obszarze podatków dotyczą wzrostu o wskaźnik inflacji (3,6 proc.)

Od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy zapłacą 0,97zł za 1m2. Od gruntów pod wodami powierzchniowymi – 4,88 zł/ha, natomiast od pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 0,25 zł/m2. Dla nieruchomości niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji stawka podatku wyniesie 3,20 zł/m2.

Wysokość podatku dla budynków mieszkalnych ustalono na 0,55 zł/m2, dla obiektów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - 24,37 zł/m2, dla budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych - 4,95 zł/m2, dla obiektów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotów od materiałów siewnych – 11,39 zł/m2. Dla pozostałych budynków, w tym na prowadzenie odpłatnej, statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – 4,14 zł/m2. Podatek od budowli stanowić będzie 2 proc. ich wartości.

Komisje pozytywnie zaopiniowały projekt uchwały, a radni przyjęli nowe stawki jednogłośnie.

Władysławów: Nowy rok - nowe stawki podatków
Punkt wymazowy przy SP ZOZ czynny dłużej

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
środa, 08 grudnia 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.