Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Gospodarka w obiegu zamkniętym. Projekt „Akcja - Zielona Transformacja”

Akcja - Zielona Transformacja

W roku 2023 Turecka Izba Gospodarcza rozpoczęła realizację projektu "Akcja - Zielona Transformacja". Jest to projekt mający na celu ochronę środowiska naturalnego i promowanie zrównoważonego rozwoju. W ramach projektu podejmowane są różne działania mające na celu redukcję emisji dwutlenku węgla, ochronę bioróżnorodności, promocję odnawialnych źródeł energii oraz edukację społeczeństwa na temat dbałości o środowisko.

Jednym z segmentów omawianych na zajęciach jest gospodarka w obiegu zamkniętym.

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na ten temat.

Porozmawiajmy o obiegu zamkniętym. Ten slogan reklamowy został wykreowany przez znaną restaurację i stał się przykładem na budowanie skutecznej strategii marketingowej opartej na działaniach proekologicznych. A co najważniejsze, wskazuje możliwości wykorzystania odpadów jako surowców do produkcji innych, niezbędnych dla funkcjonowania restauracji, produktów. Sam proces jest niezwykle ciekawy, ponieważ opiera się nie tylko na pomyśle, ale i na specjalistycznej technologii. Zadaniem osób prowadzących zajęcia w ramach projektu „Akcja-Zielona Transformacja” jest przybliżenie całej koncepcji obiegu zamkniętego oraz przedstawienie tego rozwiązania jako pomysłu na pogodzenie potrzeb ludzkości z ograniczonymi zasobami środowiska.

Myśląc o obiegu zamkniętym widzimy model, który umożliwia wzrost gospodarczy gwarantujący optymalizację wykorzystania surowców i zasobów, diametralnie zmienia schemat produkcji i konsumpcji oraz wymusza wdrożenie nowych modeli biznesowych. Rozwój w kierunku obiegu zamkniętego zakłada ponowne wykorzystywanie materiałów, przedłużanie żywotności produktów oraz wykorzystanie potencjału odpadów.

O podstawach obiegu zamkniętego w firmie możemy już mówić, gdy dokumenty tworzymy oraz udostępnimy w formie elektronicznej czy organizujemy wirtualne spotkania. W ten sposób ograniczamy zużycie papieru czy paliwa. W zależności od profilu firmy można wdrożyć optymalizację produkcji np. poprzez używanie materiałów małoodpadowych lub sprzedaż odpadów w postaci surowca wtórnego. Wśród firm produkcyjnych znany jest model obiegu zamkniętego wody, która w procesach produkcyjnych jest zanieczyszczana. Aby zminimalizować ilość ścieków przemysłowych można ten surowiec sprawnie odzyskać i ponownie użyć w innych procesach realizowanych w firmach. W efekcie minimalizowane jest zużycie wody oraz produkcja ścieków.

Rodzime firmy już od kilku lat planują swój rozwój w obiegu zamkniętym. Ciekawy przypadek opisany został w artykule „CIRCULAR ECONOMY – DEFINICJA I PRZYKŁADY” opublikowanym w serwisie trashki.pl. KGHM Metraco to firma, która działa w Legnicy od 1991 roku, zajmuje się dostawą miedzi elektrolitycznej i jest jednocześnie jednym z głównych odbiorców energii elektrycznej w Polsce. Strategia spółki zakłada, że do 2034 roku udział złomu w jej produkcji wzrośnie do 35 procent. W efekcie nastąpi zmniejszenie poboru energii elektrycznej oraz emisji dwutlenku węgla, a także ograniczenie produkcji odpadów. W tym celu w Hucie Miedzi Legnica uruchomiony został piec WTR, przeznaczony wyłącznie do recyklingowego przetopu miedzi. Rocznie KGHM Metraco kupuje, aż 83 tysiące ton miedziowego złomu, a założenia strategii przewidują wzrost tego wskaźnika.

Firmy z terenu Wielkopolski Wschodniej będą miały okazję już niebawem otrzymać dofinansowanie na wdrożenie obiegu zamkniętego. W ramach działania 10.02 Wsparcie inwestycji w MŚP i dużych przedsiębiorstwach będzie prowadzony nabór w terminie 03.06 – 16.08. 2024 r. na projekty wspierające poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw i upowszechnienie GOZ. Jak wynika z harmonogramu naboru wniosków, orientacyjna kwota przeznaczona na dofinansowanie wynosi 36 000 000 PLN.

XXV Puchar Wielkopolski Okręgowego Związku Karate
Wideo: Rewolucji nie będzie. Powyborcza rozmowa z ...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.