Hashimoto — jak wspomagać leczenie?

catering dietetyczny

Hashimoto to przewlekłe limfocytarne zapalenia tarczycy. Najczęściej spowodowane jest zaburzeniami o podłożu autoimmunologicznym. Jest to choroba, która w ostatnich latach dotyka coraz większej części populacji. Szacuje się, że zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy diagnozuje się u około 22% ludności, z czego mężczyźni chorują aż 9 razy mniej niż kobiety.

Leczenie tego zaburzenia wymaga samodyscypliny oraz ścisłej kontroli specjalisty. Występują jednak czynniki, na które mają wpływ chorzy. Podstawową formą terapii jest terapia zastępcza lewotyroksyną, to właśnie ona wymaga ciągłej kontroli lekarza. To, na co osoby chore mają wpływ, aby wspomóc leczenie to poprawne odżywianie, zwiększenie aktywności fizycznej, regularny sen i relaks oraz zmniejszenie poziomu stresu.

Dieta wspomagająca leczenie

W przypadku zaburzeń, które wymagają wsparcia odpowiednią dietą, warto zdecydować się na catering dietetyczny Kraków. Jest to znakomite ułatwienie, które pomoże skupić się na innych czynnikach zmniejszających skutki choroby. Catering dietetyczny to gwarancja tego, że codziennie otrzymamy pełnowartościowe posiłki, które tworzone są przez specjalistów w zgodzie z zasadami zdrowego odżywiania. W przypadku Hashimoto dieta opiera się właśnie na wszystkich elementach zbilansowanej, pełnowartościowej diety.

Posiłki, które spożywamy, muszą zawierać kwasy Omega-3, jod, selen, antyoksydanty, witaminę D oraz selen i cynk. Te wszystkie witaminy i minerały korzystnie wpłyną na zmniejszenie uciążliwych skutków choroby. Zaleca się spożywanie ryb, takich jak łosoś, makrela, pstrąg oraz chudego mięsa, głównie drób, a także pełnoziarnistych produktów zbożowych. Taka dieta musi zawierać także świeże owoce i warzywa, migdały, orzechy, pestki, suszone zioła oraz jogurty naturalne.

Warto wiedzieć, że istotne jest także spożywanie jodu, który jest niezbędny do prawidłowej syntezy hormonów tarczycy. Jednocześnie pierwiastek ten może zwiększyć rozwój choroby, ale nie w każdym przypadku. Tutaj to znów indywidualna sprawa, która wymaga konsultacji lekarza.

Hashimoto a sport

Sport to kolejny czynnik, który może pomóc w odzyskaniu zdrowia. Aktywność fizyczna jest wskazana, jednak rodzaj ćwiczeń i ich intensyfikacja, jest zależna od ogólnego stanu pacjenta. Regularne ćwiczenia pomogą zredukować masę ciała, co pozytywnie może wpłynąć na hormony tarczycy i ich pracę. Dodatkowo ćwiczenia aerobowe mniejsza ciśnienie tętnicze krwi, co po raz kolejny pozwoli usprawnić pracę tarczycy. Pobudzenie do pracy samej tarczycy powoduje, że produkuje ona więcej hormonów, a w efekcie spada stężenie TSH. To kolejne powód, dla którego warto zacząć regularne, odpowiednio dopasowane ćwiczenia. Warto zatem zacząć jazdę na rowerze, trenować jogę lub aerobik, a także spacery.

Stres i zmęczenie

Badania pokazują, że stres, zmęczenie, złość, lęk, ale także poczucie winy przyczyniają się do powstawania Hashimoto, w głównej mierze przez fakt, że oddziałują na organizm długotrwale. Stres znacząco wpływa na układ odpornościowy, który działając w osłabieniu, jest bardziej podatny właśnie na rozwój tej choroby. Poza ruchem warto zadbać o ćwiczenia oddechowe, które pozwolą skupić uwagę i koncentrację na czymś innych, konkretnie na oddechu, niż na stresujących sytuacjach.
Dobra: Spłonął garaż i fotowoltaika. Straty szacow...
Dobra: Podwyżka dla burmistrza w najniższym wymiar...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.