Ile kosztuje OC w Poznaniu? A ile w Turku?

Ile kosztuje OC w Poznaniu? A ile w Turku?

Turek i Konin – dwa miasta leżące w bliskiej odległości od siebie (30 min jazdy samochodem) i w tym samym województwie wielkopolskim. Różnią się nie tylko wielkością i liczbą mieszkańców, która w Koninie jest 3 razy większa niż w Turku, ale również cenami OC dla kierowców. Sprawdźmy i porównajmy, ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie w tych miejscowościach.

Jak obliczyć ceny OC w Turku i Koninie
Kwestia cen ubezpieczenia OC jest dość kontrowersja i wzbudza wiele emocji wśród kierowców. Jednym z aspektów, które mogą rodzić poważne wątpliwości, jest wpływ miejsca zamieszkania na wysokość składki. Okazuje się bowiem, że w zależności od tego, gdzie się żyje na co dzień, płaci się różne ceny za obowiązkową polisę od odpowiedzialności cywilnej. Dotyczy to nawet tak blisko położonych miast jak Turek i Konin, które dzieli zaledwie 35 km, a wielu mieszkańców Turka podejmuje pracę w Koninie.

Sprawdzenie różnic w cenie OC dla kierowców z obu tych miejscowości wymaga wybrania odpowiedniej metody, która na to pozwala. Ponieważ dane na temat cen płaconych przez wszystkich kierowców są niedostępne z uwagi na fakt, że polisę wykupuje się w różnych firmach, jedynym rozwiązaniem pozostaje wykonanie hipotetycznej kalkulacji dla wymyślonego kierowcy. Korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeniowej działającej pod adresem http://porownywarki-ubezpieczen.pl/, można sprawdzić cenę OC dla wybranej osoby, najpierw ustalając miejsce zamieszkania jako Turek, a następnie Konin. Na tej podstawie da się określić różnicę w wysokości składki dla obu wymienionych miast.

Ceny OC w Turku i Koninie
Na potrzeby naszej kalkulacji stworzyliśmy profil 40-letniego kierowcy, który 15 lat temu uzyskał uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi po drogach publicznych. Pracuje jako operator maszyn budowlanych, nie ma żony ani dzieci, a OC wykupuje od 5 lat, nie odnotowując w tym okresie żadnych przerw. Przed dwoma laty wyrządził jedną szkodę w ruchu drogowym i chce wykupić polisę dla 8-letniego Forda Focusa z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 l i przebiegu 150 tys. km. Ile w takim razie musiałby zapłacić za OC, gdyby mieszkał w Turku, a ile w Koninie?

Z przeprowadzonej kalkulacji wynika, że gdyby opisany kierowca mieszkał w Koninie, najtańsze ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kosztowałoby go 578 zł, podczas gdy druga w kolejności oferta była znacznie droższa, bo opiewała na kwotę 735 zł. Jak zmieniła się wysokość składki w momencie, gdy wykonaliśmy ponowne przeliczenie, modyfikując miejsce zamieszkania na Turek, a pozostałe dane i parametry pozostawiając jednakowe? Jak się okazało, dość znacznie, ponieważ najtańsze OC wyniosło w tym przypadku 632 zł, czyli ponad 50 zł więcej. Jednak już druga w kolejności oferta była droższa (646 zł) niż druga pod względem atrakcyjności polisa wyliczona dla Konina.

Jak widać, różnica pomiędzy ceną najtańszej składki w Turku i Koninie jest dość duża, dlatego gdyby nasz kierowca wykupił OC w tym towarzystwie, które ją oferuje, zapłaciłby mniej w Koninie niż za tę samą polisę w Turku. Z kolei w przypadku wyboru polisy innej niż najtańsza sytuacja wygląda korzystniej dla miasta Konina. Należy jednak pamiętać, że powyższe wyliczenia są czysto hipotetyczne i dotyczą wyłącznie wymyślonego kierowcy.

Jedno jest pewne: aby nie przepłacać za OC, należy zakupić najtańszą polisę, w czym pomagają internetowe porównywarki ubezpieczeniowe. Trzeba pamiętać, aby opłacić ją najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu (w przypadku nowych fabrycznie lub sprowadzonych z zagranicy aut) bądź dzień przed wygaśnięciem obecnej polisy (w przypadku aut używanych), ponieważ kary za brak OC są bardzo dotkliwe.
Biblioteka Wojewódzka negatywnie o cenie kart. Czy...
Władysławów: Niebezpieczny wypadek. Małżeństwo tra...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 11 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.