• rodamed strona2 baner

Ile powinno kosztować ubezpieczenie na narty?

Ubezpieczenie na narty

Polisa narciarska to podstawa bezpieczeństwa dla narciarza. Zwłaszcza za granicą, gdzie Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) refunduje jedynie podstawowe świadczenia medyczne. Ubezpieczenie można kupić za zaledwie kilka złotych dziennie.

EKUZ nie pokrywa m.in. kosztów akcji ratowniczej w górach czy transportu medycznego do Polski. Ich wysokość może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy euro. Jeżeli narciarz nie ubezpieczył się przed wyjazdem, będzie musiał zapłacić za pomoc medyczną z własnych środków.

Dlaczego ubezpieczenie jest potrzebne?

Wyjazd na narty za granicę to wielka przyjemność, ale również swego rodzaju ryzyko. Podróżnym przebywającym za granicą nie przysługuje bowiem bezpłatna opieka medyczna, która normalnie dostępna jest w kraju, w którym się mieszka.

Swego rodzaju wsparciem może być EKUZ, którego działanie jest jednak ograniczone. Karta finansuje te procedury medyczne, które w danym kraju również opłacane są przez dane państwo. Jeżeli więc gdzieś opieka medyczna zorganizowana jest w systemie partycypacyjnym (pacjent pokrywa część kosztów leczenia z własnych pieniędzy), to EKUZ sfinansuje wyłącznie tę część, która leży po stronie państwa.

Drugie ograniczenie to kwoty. Ceny usług medycznych są różne w różnych krajach. Jeżeli w kraju, w którym podróżny przebywa są one droższe, to EKUZ finansuje je tylko w takiej kwocie, w jakiej są one dostępne w Polsce. Różnicę trzeba dopłacić z własnych pieniędzy. Widać zatem wyraźnie, że nie jest to rozwiązanie wystarczające.

Jak działa indywidualna polisa narciarska?

Z pomocą przychodzi indywidualna polisa narciarska. Gdy dojdzie do zdarzenia, które jest objęte zakresem ochrony, wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci należne odszkodowanie.

Zaletą jest to, że odszkodowanie nie jest odnoszone do kosztów tego rodzaju zabiegów medycznych w Polsce, tylko poszkodowany dostaje dokładnie tyle, na ile został mu wystawiony rachunek. Co więcej, w ramach takiej polisy koszty nie są rozdzielane na te pokrywane przez państwo i refundowane przez pacjenta. Ubezpieczyciel wypłaca całą kwotę.

Dodatkowym plusem indywidualnego ubezpieczenia narciarskiego jest również to, że dotyczy ono nie tylko procedur medycznych. Przy odpowiednim dobraniu i dopasowaniu, pokrywa ono również koszty akcji ratowniczej i poszukiwawczej, koszty transportu medycznego i następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). To sprawia, że podróż powrotna do kraju karetką lub śmigłowcem będzie możliwa, a w razie konieczności podjęcia rehabilitacji, ubezpieczony otrzyma na nią środki. Więcej o zaletach takiego rozwiązania można znaleźć przeglądając ubezpieczenie na narty z www.polisanarciarska.pl.

Jaki powinien być zakres ochrony polisy narciarskiej?

Skoro już mowa o indywidualnym ubezpieczeniu na narty, warto się zastanowić nad tym, co zrobić, by było ono maksymalnie korzystne i przydatne. W tym celu warto dobrze przeanalizować jego zakres.

Wspomniane wcześniej ubezpieczenie kosztów leczenia, akcji ratowniczej i poszukiwawczej, ubezpieczenie kosztów transportu medycznego czy następstw nieszczęśliwych wypadków, to podstawa. Bez tego taka polisa w ogóle nie ma sensu, znaczenia i racji bytu. To są bowiem największe potencjalne koszty, które już na samym początku generują wydatki liczone w tysiącach złotych.

Dodatkowo warto tutaj rozważyć ubezpieczenie bagażu podróżnego, sprzętu narciarskiego czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które działa w razie gdyby ubezpieczony był sprawcą szkody wobec osób trzecich.

Ile kosztuje polisa narciarska?

Koszt optymalnego ubezpieczenia narciarskiego zwykle wynosi od kilku do kilkunastu złotych dziennie. Przy szczególnym rozszerzeniu zakresu ochrony wybranej polisy i wybraniu wysokich kwot odszkodowania, koszt może przekroczyć kilkadziesiąt złotych. Nadal jednakże będzie to dość mała inwestycja, jeżeli weźmie się pod uwagę potencjalne koszty leczenia za granicą.

Podsumowując, wyjazd na narty z optymalną polisą narciarską to gwarancja spokojnego wypoczynku. Ciekawe miejsca jednakże są nie tylko za granicą. Można też zaplanować pobyt w Polsce. Pomysłem mogą być narty w Szklarskiej Porębie w ośrodku Ski Arena Szrenica, przeczytaj czy warto na www.polisanarciarska.pl.

Michał Rosiak mógł utonąć w Warcie. Sonar wskazał ...
Brudzew: Klub Seniora „Srebrzyści” na zabawie karn...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
poniedziałek, 20 maj 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.