Izolacja, identyfikacja i informatyzacja - rząd likwiduje pierwsze obostrzenia

Mateusz Morawiecki

-Poprzez nasze działania i obostrzenia kupujemy sobie czas, ale jednocześnie powodujemy, że dużo więcej osób może ocalić życie. Wystarczy porównać naszą sytuację do liczby osób, które są zakażone w innych państwach - rozpoczął dzisiejszą (16 kwietnia) konferencję premier Mateusz Morawiecki.

Jak powiedział premier udało się w Polsce zapanować nad szybkimi i gwałtownymi przyrostami zachorowań, co ma miejsce w innych państwach.
W ramach nowej rzeczywistości gospodarczej zaproponowano nowe zasady. Nacisk w tym momencie rząd kładzie na izolację, identyfikację oraz informatyzację.

Konieczne jest zachowanie dystansu oraz ciągłe noszenie maseczek, by zmniejszyć prawdopodobieństwo transmisji wirusa. Ważna jest również sztuka opanowania informacji kto z kim miał kontakt Jak najwięcej pracy wykonywać się powinno zdalnie, by nie wchodzić w bezpośredni kontakt z innymi.

Od 20 kwietnia pojawi się etap zdejmowania pewnych obostrzeń. Pierwszym z nich jest otwarcie lasów i parków. Złagodzone zostaną również przepisy w handlu. W sklepach do 100 metrów kwadratowych będzie możliwość obsługi czterech klientów na jedną kasę, a w sklepach powyżej 100 metrów kwadratowych jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Pracownicy sklepów poddawani będą kontroli zdrowia, w szczególności poprzez mierzenie temperatury. Środki dezynfekcji muszą być utrzymane. Zasada jedna osoba na 15 metrów kwadratowych obowiązywać będzie również w kościołach.

-Chcemy przedstawiać kolejne etapy, w których będziemy dalej zmniejszać obostrzenia. Jednocześnie mamy zamiar utrzymywać system, który na nas wszystkich nakłada pewne dodatkowe obowiązki. Z punktu widzenia gospodarczego będzie to oznaczało tyle, że w pierwszej fazie pokazaliśmy w jaki sposób w zakładach można świadczyć pracę jednocześnie dbając o warunki sanitarne i dystans społeczny. Będziemy w kolejnych etapach otwierać rzemiosło, następnie handel. Już dzisiaj bliskie jest złagodzenie przepisów. Potem usługi i na samym końcu usługi typu salony tatuażu czy rehabilitacja, gdzie jest bliski kontakt człowieka z człowiekiem - mówił premier.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że jeśli sytuacja będzie się polepszać złagodzenie reguł będzie przyspieszone. Jeśli będzie inaczej trzeba będzie poczekać dłużej na kolejne etapy łagodzenia.

Jak poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski złagodzenia nie oznaczają, że nastąpi koniec walki z koronawirusem. Przez najbliższy dłuższy czas musimy nauczyć się żyć z podstawowymi zasadami funkcjonowania w czasach epidemii.

Łukasz Szumowski dodał, że zasady, z którymi musimy nauczyć się żyć przez przynajmniej rok to: zasłanianie twarzy w miejscach publicznych, możliwie częsta dezynfekcja, zachowywanie dystansu, przebywanie na kwarantannie bądź izolacji, ochrona osób najsłabszych oraz używanie zdalnych form pracy.

-Nie możemy pozwolić sobie na całkowitą izolację w tak długim czasie. Musimy wprowadzić zasady możliwie bezpiecznego funkcjonowania. Te pewne poluzowania, które zaczną obowiązywać od poniedziałku dają nam pewien oddech, ale używajmy ich z dużym rozsądkiem. To nie jest zachęta do nieograniczonego przebywania w tych przestrzeniach. Cały czas powinniśmy się maksymalnie izolować- mówił minister zdrowia.

Zapowiedział również, że nie wrócimy do normalności, jeśli nie będzie szczepionki i nie zniknie epidemia.
Dlaczego warto zamówić projekt w Okna Turek Ryta&S...
Kolejne pieniądze z Funduszu Dróg Samorządowych dl...

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Piotrek w piątek, 17 kwiecień 2020 10:18

Jeszcze tydzień temu wmawiali nam,że maseczki nic nie dają,a w niektórych przypadkach mogą nawet szkodzić, a dzisiaj będą nas karać mandatami za ich nie noszenie.Czy to dlatego,że tydzień temu ich nie było,a dzisiaj są,bo Antonow przywiózł i trzeba to zepchnąć?

Jeszcze tydzień temu wmawiali nam,że maseczki nic nie dają,a w niektórych przypadkach mogą nawet szkodzić, a dzisiaj będą nas karać mandatami za ich nie noszenie.Czy to dlatego,że tydzień temu ich nie było,a dzisiaj są,bo Antonow przywiózł i trzeba to zepchnąć?
Gość - huy w czwartek, 16 kwiecień 2020 23:19

"Łukasz Szumowski dodał, że zasady, z którymi musimy nauczyć się żyć przez przynajmniej rok to: zasłanianie twarzy w miejscach publicznych..."

Szok !!!

"Łukasz Szumowski dodał, że zasady, z którymi musimy nauczyć się żyć przez przynajmniej rok to: zasłanianie twarzy w miejscach publicznych..." Szok !!!
Gość
piątek, 07 sierpień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.