Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Jak powstają eko-opakowania z tworzyw sztucznych?

eko-opakowania

Wdrożenie i stosowanie rozwiązań pro-ekologicznych w branży opakowań z tworzyw sztucznych to wymóg dzisiejszych czasów. Produkcja i używanie eko-opakowań przyjaznych dla środowiska nabiera coraz większego znaczenia.

Obieg zamknięty dla opakowań plastikowych

Odpowiedzią na współczesne wyzwania dot. ochrony środowiska jest wprowadzenie obiegu zamkniętego w procesie produkcji opakowań. Założeniem tego działania jest takie zarządzanie tworzywami sztucznymi, aby pozostawały w obiegu jak najdłużej i były wielokrotnie używane. Dzięki temu minimalizowana jest ilość nowego plastiku wprowadzanego na rynek i do środowiska naturalnego. Zmniejsza się także wolumen produkowanych plastikowych odpadów.

Obecnie recyklingowi poddawanych jest jedynie 40 procent tworzyw sztucznych. Do 2030r producenci muszą zadbać o to, aby wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych wprowadzone do obrotu nadawały się do ponownego używania albo do recyklingu. Do tego czasu recyklingiem powinno być objęte ponad 50% wszystkich produkowanych w Europie odpadów tego typu.

Dzięki obiegowi zamkniętemu przerobione materiały wracają ponownie do obiegu, ewentualnie są wykorzystywane jako źródło energii cieplnej. Obieg zamknięty w produkcji opakowań oznacza, że zamiast wprowadzać na rynek opakowania typu "użyj i wyrzuć" należy skupić się na takich, które mogą być wielokrotnie użyte. Producenci zobowiązani są stosować nowe eko-materiały do produkcji. Zamiast standardowych plastików coraz częściej są wykorzystywane bioplastiki, korzystne dla przyrody. Eko-opakowania zastępują tradycyjne, często jednorazowe plastikowe opakowania.

Z jakich materiałów powstają nowoczesne opakowania?

Analizy wskazują że opakowania z tworzyw sztucznych są najbardziej zbliżone do ideału, jeśli chodzi o ich ekonomiczno–praktyczne zastosowanie. Dlatego rynek z nich nie rezygnuje, natomiast podlegają one ewolucji i zmianom, aby były jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Z czego powstają nowoczesne ekologiczne opakowania? Przede wszystkim z tworzyw sztucznych, które podlegają recyklingowi i możemy je sprawnie odzyskać podczas selektywnej zbiórki odpadów.

Używanym często materiałem są bioplastiki, z których możemy wyprodukować np. opakowania, wiadra plastikowe, butelki czy folie. Bioplastiki są tworzywami biodegradowalnymi i zazwyczaj pochodzą z odnawialnych źródeł. Cechują się takimi samymi właściwościami, jak konwencjonalne tworzywa sztuczne, ale są ekologiczne. W użyciu jest też Biobased plastic, czyli pochodzący z naturalnych odnawialnych surowców, takich jak: trzcina cukrowa czy kukurydza.

Do produkcji ekologicznych plastikowych wiader czy opakowań stosuje się również plastik PP (polipropylen), który jest jednym z najczystszych tworzyw sztucznych. Ilość emitowanego podczas jego produkcji dwutlenku węgla jest bardzo niska, najniższa spośród innych materiałów. PP generuje też minimalne odpady po wytworzeniu. Wykonane z tego materiału plastikowe wiadra nadają się w 100% do recyklingu. Są eko, ale jednocześnie nie tracą swojej wytrzymałości i trwałości.

Eko-opakowania z tworzyw sztucznych to obecny i przyszłościowy trend. Ekologiczne opakowania potrafią zapewnić taki sam komfort użytkowania, nie przyczyniając się do dalszego zanieczyszczenia środowiska. Cieszą się uznaniem ze strony producentów, jak i klientów. Dlatego są i będą coraz szerzej i bardziej powszechnie stosowane. Opakowania przyjazne środowisku ma w swojej ofercie np. firma https://www.plast-box.com/

Władysławów: Ksiądz prał. ppłk. Krzysztof Karpińsk...
Tuliszków: Pożar domu jednorodzinnego. W budynku z...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 19 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.