Joanna Gogulska i Sebastian Kamionka nagrodzeni przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Joanna Gogulska i Sebastian Kamionka

Joanna Gogulska i Sebastian Kamionka to małżeństwo niezależnych artystów, wyjątkowy tandem artystyczny. Ich działania, prowadzone poza system ośrodków kultury i oświaty zostały docenione przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego nagrodzą w kategorii „animacja i upowszechnianie kultury”.

Doroczne nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury przyznawane są od 2003 roku. W gronie wyróżnionych w latach ubiegłych znaleźli się m.in. Krystyna Feldman, Małgorzata Musierowicz, Krzysztof „Grabaż” Grabowski czy Lech Raczak, a także Muzeum – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie oraz Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Stypendia po raz pierwszy przyznano w 2005 roku. Stypendystami Marszałka byli między innymi śpiewaczka Marta Wryk, pianista Jacek Kortus, reportażysta Filip Springer czy członkini zespołu Dagadana - Dagmara Gregorowicz. - Spotykamy się co roku po to, żeby uhonorować osoby zasłużone w kulturze i zauważyć oraz wspomóc tych, którzy mają na nią pomysł. Tych propozycji – od wydania płyty, książki po stworzenie dzieła artystycznego - było tak wiele, że w zasadzie każda aktywność kulturalna pojawiała się wśród naszych stypendystów. To dowód na to, że kultura w Wielkopolsce ma wielu pasjonatów, aktywnych uczestników, wielu utalentowanych ludzi. Co jest szczególnie ważne z perspektywy Samorządu Województwa, nie zawsze te osoby prowadzą swoje aktywności w stolicy Wielkopolski. To dla nich większe wyzwanie, ponieważ często brakuje im bezpośredniego kontaktu ze najbogatszym środowiskiem kultury. Dlatego chcemy je także zauważać – mówił Marek Woźniak podczas uroczystości wręczenia nagród.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się również turkowianie - Joanna Gogulska i Sebastian Kamionka. Joanna Gogulska to pedagożka, kompozytorka, aranżerka, muzykoterapeutka. Założycielka oraz dyrygentka chóru Virbus Unitis z Turku, z którym przez wiele lat realizowała autorski projekt pt. „Śpiewające dłonie”, zakładający aranżacje piosenek przy jednoczesnym tłumaczeniu tekstów piosenek na język migowy. Inne projekty Joanny Gogulskiej to Virbus Organum, Zespół TuliBabki z Tuliszkowa, czy Grupa GołBREAK.

Sebastian Kamionka jest artystą działającym w sferze sztuki i rzemiosła artystycznego. Tworzy liczne projekty na pograniczu ekologii, rzeźby, instalacji przestrzennej. Od 2014 razem z żoną Joanną Gogulską dzierżawią od Nadleśnictwa Turek kawałek przestrzeni leśnej z budynkiem gospodarczym, którą nazwali „Stacja KulTURa w Lasach TURa”. Organizują tam liczne projekty artystyczne, między innymi budują kameralną muszlę koncertową z gałęzi - leśny amfiteatr. Ich artystyczne działania skierowane są ku ludziom i środowisku.

Awans i gratulacje dla komendanta PSP w Turku bryg...
Dobra: Sport i kontakt z przyrodą, czyli Regionaln...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
piątek, 01 lipca 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.