Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Kawęczyn: 20 lat z bocianami, czyli „Biesiada pod bocianim skrzydłem”

Biesiada pod bocianim skrzydłem

Kawęczyn to zdecydowanie bociania stolica powiatu tureckiego. Krótko po tym, jak w herbie gminy zagościł ten dostojny ptak, ruszyły badania nad jego lokalną populacją. Tak minęły dwie dekady z kawęczyńskimi boćkami, które podsumowano wydając publikację. Jej promocja miała miejsce w środę, 20 listopada w Szkole Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Kawęczynie.

Promocję książki o bocianach połączono z podsumowaniem dwóch projektów realizowanych w Kawęczynie. Pierwszy z nich to „Smakowanie Wielkopolski”, który realizowany był we współpracy z Województwem Wielkopolskim, z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w ramach przedsięwzięcia mającego na celu upowszechnianie wiedzy na temat Wielkopolski wśród dzieci i młodzieży. Głównym celem projektu było ukazanie walorów naszego województwa poprzez poznanie i zaprezentowanie ciekawych zakątków tego terenu. Podczas jego realizacji uwzględnione zostały elementy architektury, malarstwa, krajobrazu oraz kultury bliższego i dalszego regionu. Uczestnicy degustowali walory turystyczne i przyrodnicze gminy Kawęczyn biorąc udział w rajdzie rowerowym ,,Szlakiem bocianich gniazd”. Ponadto wybrali się w ,,artystyczną podróż” i zasmakowali w twórczości mistrza Mehoffera. Sprawdzili też jak smakują ,,Noce i dnie” w Russowie oraz poznali atrakcje Gołuchowa. Wybrali się także z wizytą do ziemiaństwa polskiego w Dobrzycy.

Kolejny projekt nosił nazwę „Kawęczyn igłą i nutką malowany”. Uczniowie chwycili za kolorowe nici i tworzyli dzięki nim wspaniałe obrazy. W ten sposób wypełniali swój pozalekcyjny czas przy kanwach, płótnach i mulinach. Malowano również nutką, czyli muzyką - w ramach projektu odbywały się bowiem warsztaty wokalne i instrumentalne. Uczestnicy uczyli się grać na zaczarowanych flażoletach. Do udziału w projekcie włączył się także zespół Kawęczyniacy, który podczas podsumowania także wykonał kilka piosenek ze swojego repertuaru.

Najważniejszym punktem popołudnia były jednak opowieści o kawęczyńskich boćkach, którym poświęcona jest najnowsza publikacja autorstwa Aliny Bartosik. Na świecie żyje blisko 250 tys. par bocianich, z czego 50 tys. zakłada gniazda w Polsce, zatem co piąty bociek na świecie jest Polakiem. W samej gminie Kawęczyn znajduje się natomiast 19 gniazd, a prawdziwą bocianią stolicą w gminie jest Głuchów - to tam boćki osiedlają się najchętniej. O bocianiej populacji na terenie gminy opowiadała zebranym pani Alina Bartosik, która od dwóch dekad zajmuje się badaniami tych ptaków. Od kilku lat kawęczyńskie bociany są obrączkowane, stąd wiadomo, jakie są ich dalsze losy po opuszczeniu gminy. O tym wszystkim można przeczytać w wydanej właśnie publikacji. Jest też w gminie Kawęczyn jeden wyjątkowy bocian - Benio, który zamieszkał na posesji państwa Kaźmierczaków. O tym, jak mądry jest to ptak i jak wygląda codzienność z bocianim lokatorem opowiedziała zebranym Alicja Kaźmierczak.

Specjalne podziękowania za czuwanie nad skrzydlatymi gośćmi otrzymali wszyscy gospodarze, na których posesjach znajdują się gniazda oraz osoby zaangażowane w projekt. Wyjątkowy prezent w dowód wdzięczność za wspieranie badań i inicjatyw związanych z bocianami w gminie Kawęczyn otrzymał wójt Jan Nowak. Podarowano mu bowiem krawat, na którym widnieją boćki.

Na zakończenie wszyscy mieli okazję poczęstować się pysznym tortem przygotowanym z okazji dwudziestolecia badań nad bocianami w gminie Kawęczyn.

Dzień Pracownika Socjalnego w Zespole Placówek Edu...
„Piątka” świętowała potrójnie - pamiętając o prawa...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 16 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.