Kawęczyn: Rolniczki motorem innowacji w Polsce. Jedną z nich Jolanta Gebler

Jolanta Gebler

Ciężka praca, zaangażowanie i upór. To tylko niektóre cechy kobiet, które odniosły sukces prowadząc gospodarstwa na wsi. Z pełnym przekonaniem można jednak powiedzieć, że się opłaca. Nie tylko daje to satysfakcję. Dzięki pomysłom i samodzielności można zostać docenionym.

W piątek, 31 stycznia w Warszawie rozstrzygnięto konkurs „Rolniczki motorem innowacji w Polsce”. Inicjatywa zorganizowana została przez Krajową Radę Izb Rolniczych. Pierwszym etapem konkursu było ocenienie nadesłanych do Wojewódzkich Izb Rolniczych prac, a następnie jedna z każdego regionu trafiła ostatecznie do Krajowej Rady Izby Rolniczej.

Ostatecznie znalazło się tam osiem projektów- Władysławy Borzęckiej, Agnieszki Dobisz, Krystyny Hapka, Barbary Kozłowskiej, Teresy Łukasik, Wandy Towpik, Jadwigi Uchwal oraz Jolanty Gebler.

Wszystkie wyżej wymienione rolniczki, które uznane zostały za motor innowacji w Polsce otrzymały podziękowania oraz nagrody, w tym mieszkanka gminy Kawęczyn, której ciężka praca zasługuje na uznanie.

Jolanta Gebler wraz z mężem pochodzą z Marcinowa. Wspólnie prowadzą docenione i wielokrotnie odznaczone przedsiębiorstwo PLEURO. Małżeństwo zajmuje się głównie uprawą grzybów boczniaka oraz uprawą zbóż na 50 ha.

Należy nadmienić, Produkcję podłoża do uprawy grzybów rozpoczęto w kwietniu 2002r. Poprzednio gospodarstwo specjalizowało się w produkcji mleka na powierzchni 28 ha uprawiano głównie zboża paszowe i kukurydzę na kiszonki. Po wykonaniu przebudowy budynków i wykonaniu maszyn i urządzeń rozpoczęto produkcję podłoża do uprawy grzybów boczniaka a także w pierwszych 5 latach produkowano również grzyby, które dostarczano do marketów. Przez około 3 lata zaopatrywano sieć sklepów Piotr i Paweł, która wówczas liczyła 5 placówek. Grzyby również wysyłano w ilościach hurtowych za granicę. Od roku 2007 zaprzestano produkcji samych grzybów i wyspecjalizowano się wyłącznie w produkcji samego podłoża, co pozwoliło na sukcesywny rozwój i zwiększanie produkcji.
PrzygOTowani na krok w dorosłość?
Dobra: Dzień Babci i Dziadka w Centrum Kultury

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 17 styczeń 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.