Kawęczyn: Zakup tomografu podzielił radnych. Respirator jest ważniejszy

Urząd Gminy Kawęczyn

W budżecie gminy Kawęczyn zaplanowanym na 2020 r., decyzją radnych zabezpieczono środki, które przekazane zostaną na zakup respiratora dla SP ZOZ w Turku. Kolejna z uchwał podjętych dzisiaj, tj. 15 kwietnia dotyczyła pieniędzy na zakup tomografu. Jednak tutaj zdania rady oraz samego wójta były podzielone.

Podobnie jak w przypadku pozostałych gmin powiatu tureckiego, tak i w Kawęczynie radni mimo pandemii spotkali się, aby m.in. podjąć decyzję o zabezpieczeniu środków na zakup sprzętu dla turkowskiego szpitala. Temat pojawił się już podczas dyskusji dotyczącej zmian w gminnym budżecie na obecny rok.

Głos zabrał wówczas wójt Jan Nowak, wskazując, że według danych za marzec do samorządowej kasy z tytułu podatku od osób fizycznych za marzec trafi blisko 120 tysięcy mniej. W tej sytuacji należy zastanowić się zatem nad zasadnością przekazywania znacznej kwoty na tomograf.

- Gdy te pieniądze z udziału w podatku od osób fizycznych napłynęłyby do końca kwietnia, to sytuacja wraca do normalności. Na tę chwilę brakuje nam w budżecie nieco ponad 120 tys. zł. Ta informacja dotarła w godz. Popołudniowych w czwartek, 9 kwietnia, gdzie mieliście państwo materiały na biurkach czy też w komputerach - wyjaśniał wójt gminy Kawęczyn.

Podobne obawy miał radny Łukasz Mila, który złożył wniosek formalny, aby odłożyć w czasie decyzję o przekazaniu pieniędzy.

- To urządzenie nie jest tak bardzo potrzebne w tym momencie jak respirator. Na chwilę obecną wydaje mi się, że zakup tomografu może kilka miesięcy poczekać - mówił radny Mila.

Jego stanowisko poparł również Paweł Urbanek, zaznaczając, że teraz są ważniejsze sprawy.

Ostatecznie podczas głosowania nad uchwałą dotyczącą udzielenia wsparcia na zakup tomografu czworo radnych zagłosowało "za", troje było przeciw, a siedmioro wstrzymało się od głosu.

Podobnych dylematów nie było już natomiast podczas dyskusji nad zabezpieczeniem pieniędzy na zakup respiratora dla SP ZOZ w Turku.

W związku z planowaną wspólnie z powiatem realizacją zadania pn. „Zakup respiratora stacjonarno-transportowego dla potrzeb Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Turku” w budżecie zabezpieczono na powyższy cel kwotę w wysokości czterech tysięcy złotych. Radni byli co do tego jednomyślni.

Wideo: Maseczki dla mieszkańców wyprodukowane prze...
Sanepid ostrzega. Ser NaTurek Puszysty niebezpiecz...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 30 listopad 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.