Kawęczyn: Szkoła w Kowalach Pańskich ma już swój sztandar

Szkoła w Kowalach Pańskich

"Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym, a przysięgą wojskową" – te słowa zaczerpnięte z wypowiedzi kardynała Stefana Wyszyńskiego stały się myślą przewodnią uroczystości związanych z nadaniem sztandaru dla Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich – Kolonii (gmina Kawęczyn).

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Siemiu Boleści NMP w Kowalach Pańskich. Tam dokonano poświęcenia sztandaru oraz podczas nabożeństwa modlono się w intencji szkolnej społeczności. Dalsza część tego wyjątkowego wydarzenia miała miejsce już w murach Szkoły Podstawowej w Kowalach Pańskich-Kolonii. Zebrali się tam wszyscy, którym bliska jest działalność placówki – od władz gminy, przez strażaków, nauczycieli, uczniów i ich rodziców.

Zebranych powitała dyrektor Agnieszka Gibasiewicz.

- Sztandar, który będę miała zaszczyt przyjąć jest jednym z symboli wychowania, ale to również symbol więzi integrującej szkołę, jej najbliższe środowisko, Polskę, naród, Ojczyznę, naszą Małą Ojczyznę, Jest znakiem łączącym tych którzy opuszczają progi naszej szkoły, jak i obecnych oraz przyszłych uczniów – mówiła dyrektor na chwilę przed uroczystym przejęciem nowego sztandaru.

Po tym jakże podniosłym wydarzeniu przedstawiciele społeczności uczniowskiej złożyli ślubowanie, zobowiązując się do strzec godności i szlachetnych postaw. Ze względów sanitarnych zrezygnowano z wbijania w drzewiec pamiątkowych gwoździ, wręczono jednak podziękowania fundatorom sztandaru. Wyjątkowość tego momentu podkreślił w swoim wystąpieniu wójt gminy Kawęczyn Jan Nowak.

- Wiele ważnych momentów możemy wyróżnić w historii Szkoły Podstawowej im. Strażaków Polskich w Kowalach Pańskich – Kolonii. Dziś świętujemy kolejny – nad wyraz uoczysty i doniosły, a mianowicie – poświęcenie oraz nadanie sztandaru. Wyjątkowość tej chwili zawiera w sobie poczucie, iż szkoła swój znak, swoisty symbol określający jej wartość, a także szacunek do tradycji. Należy pamiętać, że jest on wezwaniem i zobowiązaniem, dowodem honoru i godności – mówił Jan Nowak.

Korzystając z okazji w drugiej części spotkania uczczono również Dzień Edukacji Narodowej. Specjalne nagrody i podziękowania trafiły do dyrektorów trzech placówek z terenu) gminy Kawęczyn – Agnieszki Gibasiewicz (Szkoła Podstawowa w Kowalach Pańskich-Kolonii), Bożeny Tylak (Szkoła Podstawowa w Kawęczynie) oraz Ewy Wojtczak (Szkoła Podstawowa w Tokarach Pierwszych).

Na zakończenie uczniowie zaprezentowali program artystyczny pełen radości, tańca, poczucia humoru i oczywiście – strażackich akcentów.


Tuliszków: Mistrzostw Wielkopolski Karate Kyokushi...
Dobra: Dzień Edukacji Narodowej

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
niedziela, 13 czerwiec 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.