Wideo: Udany bociani sezon w Kawęczynie. Młode ptaki zaobrączkowane

Obraczkowanie bocianow w Kaweczynie

Od ponad dwudziestu lat w gminie Kawęczyn prowadzone są badania bocianiej populacji. Ptaki są liczone, a od pięciu lak także obrączkowane. W tym roku na terenie gminy urodziło się 37 młodych bocianów.

Bociany zasiedliły w tym roku 16 z 20 gniazd na terenie gminy Kawęczyn, a pisklęta pojawiły się w 13 z nich. W żadnym gnieździe nie ma mniej niż dwoje młodych - świadczy to o dobrej kondycji lęgowej rodziców. Do utrzymania populacji na stabilnym poziomie konieczne jest wychowanie średnio dwojga młodych przez bocianią parę. Za bardzo dobry rok dla rozrodu bociana białego uważa się taki, w którym pary odchowały średnio po trzy młode. W tym roku sukces lęgowy jest na poziomie 2,8, co sprawia, że bociani sezon można uznać za bardzo udany. Bocianie lęgi podzielone są na etapy odpowiadające przylotom ptaków do gniazd. Pierwsza fala przylotów miała miejsce około połowy marca i te bociany miały najwcześniejsze lęgi - są w nich po trzy, a nawet cztery młode. Druga fala przylotów to przełom marca i kwietnia. W tych późniejszych lęgach pojawiły się po dwa pisklęta.

Wszystkie młode bociany zostały zaobrączkowane. Obrączki to takie bocianie tablice rejestracyjne. Dzięki nim wiadomo, jakie są losy ptaków po opuszczeniu gniazda - gdzie wędrują, czy wracają na te same gniazda i czy gmina Kawęczyn sprzyja ich rozmnażaniu. Ciekawostką jest, że po pierwszym obrączkowaniu dwa kawęczyńskie bociany trzykrotnie pojawiły się w Izraelu, na co wielu znawców czeka wiele lat. Podczas obrączkowania każdego roku jest obecna Alina Bartosik - pomysłodawczyni liczenia bocianów w gminie Kawęczyn. To ona, jak nikt inny zna losy bocianich rodzin.


Brudzew: Radni zgodni w sprawie wotum i absolutori...
Państwo Dygudowie dzielą się miłością. Powołali Ro...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 09 lipiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.