Kontenery na gruz pomagają środowisku

Kontenery na gruz

O gruzie z budowy czy remontu, który trafia do kontenera na gruz, nie myślimy w kontekście ochrony środowiska. Traktujemy te odpady jako zbędne śmieci po pracach budowlanych czy wykończeniowych, nie zastanawiamy się nad tym, czy i dlaczego fakt, że umieścimy coś w specjalnie przygotowanym na to pojemniku, może przysłużyć się środowisku. A jak jest naprawdę? Dlaczego wynajęcie kontenera na gruz jest ekologiczne?

Ogromne ilości gruzu

Zacząć trzeba od tego, że gruz stanowi niemały procent wszelkich odpadów. Wystarczy uzmysłowić sobie, że powstaje zawsze, gdy mamy do czynienia z pracami budowlanymi, niezależnie od typu wykonywanych robót — przebudowy, rozbudowy, wyburzania itd. Wszystko to nieodzownie łączy się z generowaniem właśnie tego rodzaju odpadów. Gruz w Warszawie i wielu innych miastach to stały element praktycznie każdej budowy nowego osiedla czy domu jednorodzinnego. Szacuje się, że w całej Polsce w ciągu całego roku gromadzi się kilka milionów ton gruzu! Biorąc pod uwagę tak ogromne ilości odpadów po budowie czy remoncie, trudno wyobrazić sobie jak bardzo zanieczyszczona mogłaby być gleba czy wody gruntowe, gdyby nie fakt, że wynajęcia pojemnika na gruz jesteśmy zobowiązani prawnie. Prawo zobowiązuje nas do gromadzenia gruzu jedynie w przeznaczonych do tego kontenerach, gdyż właśnie one chronią ekosystem przed zanieczyszczeniami. Byłby on zdewastowany, gdyby niektóre substancje obecne w cemencie, odpryskach farb i lakierów czy innych elementach pochodzących z remontu znalazły się na gołej ziemi, przenikając głębiej do gleby i wpływając na środowisko. Kontenery na gruz chronią przed zanieczyszczeniem gleby i związanymi z tym dalszymi konsekwencjami dla ekosystemu.

Recykling gruzu

Dzięki wynajęciu kontenera na gruz firma wynajmująca, odbierając kontener wraz z całą zawartością, wywozi gruz w miejsce jego utylizacji. Myli się jednak ten, kto myśli, że odpady te rozkładają się w nieskończoność na wysypisku śmieci. Taka kolei rzeczy byłaby zaprzeczeniem dbania o środowisko. Gruz poddawany jest recyklingowi. Co to oznacza? Zasadniczo recykling polega na odzyskiwaniu surowców wtórnych, które następnie są odpowiednio oczyszczane i wykorzystywane ponownie w produkcji nowych wyrobów — z tworzywa sztucznego, metalu itp. Recykling gruzu z kolei to wieloetapowe działanie, które rozpoczyna się od czyszczenia gruzu z zabrudzeń, np. z pomocą specjalnych przesiewaczy. Następnie kruszarka rozdrabnia materiał na kruszywo, a to może być wykorzystane ponownie. Najczęściej w wyniku recyklingu gruzu, może stać się on wykorzystany:
● do produkcji zapraw budowlanych
● przy wzmacnianiu fundamentów budynków na placach budowy
● do utwardzania gruntu
● przy budowie nawierzchni placów sportowych
● jako podsypka pod kostkę brukową
● przy budowie torowisk
Odzyskiwanie surowców wtórnych jest wyrazem świadomości ekologicznej i świadczy o prawidłowym poziomie rozwoju gospodarki odpadami. Recykling gruzu, który trafił wcześniej do kontenera, to też metoda na zaoszczędzenie surowców.

Jak wynająć kontener na gruz?

Co zrobić, jeśli przed nami remont i chcemy wynająć kontener? Wystarczy skontaktować się z firmą, która oferuje wynajem pojemnika. Zwykle możliwy jest kontakt telefoniczny, mailowy lub za pośrednictwem dostępnego na stronie firmy formularza. Warto zastanowić się, jaki kontener będzie najlepszy w przypadku naszych prac, bowiem kontenerów do wyboru bywa sporo. Przykładowo, na stronie warszawskiej firmy https://gruzo.pl/ dostępnych jest kilka wersji pojemników, od małych, o pojemności metra sześciennego, które będą idealne do umieszczenia w nich np. ceramiki łazienkowej czy odpadów po remoncie jednego pomieszczenia, aż do takich o pojemności 15 m³, do tego w opcji z klapami bądź bez. Kontener dostarczany jest pod wskazany adres i może służyć nam zwykle przez kilka dni roboczych. W umówionym terminie zostaje odebrany przez pracowników firmy, a dalsze losy gruzu znamy — recykling, czyli nowe życie dla odpadów.

Jeśli planujemy mniejszy lub większy remont, warto zawczasu pomyśleć o odpadach, które z pewnością wygenerujemy. Takie postępowanie z gruzem, które chroni środowisko to nasz obowiązek moralny i prawny. Kontener na gruz jest więc obowiązkowym punktem przy planowaniu każdego remontu czy budowy.

 

Zgrupowanie w ramach przygotowań do Pucharu i Mist...
Marzysz o własnym „M”? Kaliska Park to miejsce dla...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 17 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.