Konwencja „Przyszłość jest teraz!”

Trybuna

Jaka powinna być Polska, aby młodzi chcieli tu żyć, pracować i zakładać rodziny? Na te pytania nie odpowiadali tylko liderzy Lewicy, którzy dziś usunęli się w cień, ale najmłodsze pokolenie polityczek i polityków. Zgromadzeni w sobotę 20 lutego 2021 r. w Warszawie uczestnicy konwencji „Przyszłość jest teraz!”, prócz konkretnych pomysłów mieli również jeden ważny przekaz dla wszystkich rozczarowanych rządami koalicji Zjednoczonej Prawicy – “Zrobimy to lepiej!”. „Lewica będzie o wiele lepiej zarządzać naszym krajem!”. „Dość państwa z kartonu!”.

Wracając jednak do konkretów. To jakie atuty powinien posiadać nasz kraj, aby być przyjaznym dla wszystkich młodego pokolenia? Polska musi by otwarta, świecka, różnorodna, uśmiechnięta i równościowa; szanować mniejszości i gwarantować prawo wyboru. Państwo musi być sprawne oraz oferować bogaty wachlarz usług publicznych, począwszy od edukacji, prze ochronę zdrowia, aż po usługi opiekuńcze jak żłobki, przedszkola i osiedla opiekuńcze. Nowoczesna gospodarka to nie tylko dobrze płatne miejsca pracy, ale i klucz to sfinansowania usług państwa, które nikogo nie powinno zostawiać z tyłu.

A jeszcze bardziej konkretnie?

1. Prawo do aborcji
Polki muszą mieć prawo do decydowania o własnym ciele, to nie może być decyzja biskupów czy polityków. Dlatego złożyliśmy ustawę legalizacji aborcji do 12 tygodnia. Bo najważniejsze jest zdrowie i życie kobiety. Za rządów lewicy aborcja będzie dostępna.

2. Neutralność klimatyczna
Polska musi być czempionem, a nie hamulcowym. UE zakłada neutralność klimatyczna do 2050 r. Polska powinna być zielonymi płucami Europy. Musimy dawać przykład. Dlatego musimy starać się dojść w Polsce do neutralności klimatycznej jak najszybciej i realizować Europejski Zielony Ład.

3. Koniec ze śmieciówkami
Zapewnimy konstytucyjne prawa pracownicze dla wszystkich zatrudnionych, w tym prawo do ochrony zdrowia, do urlopu, do bezpiecznych do zabezpieczenia społecznego. Każda praca będzie uprawniała do korzystania z tych praw – niezależnie od tego, czy pracownik zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę, zlecenia, o dzieło czy też prowadzi indywidualną działalność gospodarczą. I tak będzie za rządów Lewicy.

4. Szkoła bez religii
Wycofamy religię ze szkół, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekażemy na dodatkową naukę języka angielskiego. Szkoła powinna być świecka. I taka będzie za rządów Lewicy.

5. Tanie mieszkania na wynajem
Szwecja zbudowała milion publicznych mieszkań. Potrzebujemy ambitnego planu. Założymy publiczne przedsiębiorstwo, które w ciągu 10 lat zapewni milion mieszkań na terenach należących do Skarbu Państwa. Koszt najmu nie będzie przekraczał 20 zł za m². Państwo nie będzie sprzedawać mieszkań za więcej niż koszty budowy. Mieszkania będzie można kupić na raty z maksymalnym oprocentowaniem 3%.

6. Nauka, nie propaganda
Koniec z indoktrynacją i prawicową polityką historyczną. Nie - dla matury z religii. Nie możemy się zgadzać na ideologiczne pomysły. Szkoła ma kształcić świadomych obywateli, a nie działaczy PiS-u. Ministerstwo Edukacji powinno współpracować z nauczycielami, z rodzicami, z ekspertami, a nie z biskupami.

7. Równość małżeńska
Miłość to miłość. Wprowadzimy równość małżeńską i związki partnerskie dla wszystkich. Osoby wstępujące w związek partnerski w Urzędzie Stanu Cywilnego będą miały zagwarantowane prawo do między innymi uzyskania informacji medycznej, odwiedzin w szpitalu, dziedziczenia. Koniec z dyskryminacją, czas na równe prawa.

8. Psycholog w każdej szkole
Wspieramy postulaty młodych ludzi o to, by psycholog był w każdej szkole. Pandemia pokazała, że to bardzo ważne. Popieramy ustawę, nad którą zbierane są podpisy w całej Polsce. Za rządów Lewicy ta ustawa już dawno byłaby wprowadzona, bo my na Lewicy wiemy, ze nie można oszczędzać na zdrowiu i życiu dzieci.

9. Edukacja seksualna i antydyskryminacyjna
Wprowadzimy obowiązkowy, wolny od ideologicznych nacisków przedmiot, który będzie koncentrować się na przekazaniu rzetelnej wiedzy o zdrowiu i seksualności człowieka, stosownie do stopnia dojrzałości młodych ludzi. Wprowadzimy edukację antydyskryminacyjną tak, by hejt nie doprowadzał do tragedii.

10. Zielona energia
Dofinansujemy wymianę 2 milionów domowych pieców węglowych na nowoczesne, bezemisyjne instalacje grzewcze w ciągu 15 lat. W ciągu 15 lat będziemy mieć najczystsze powietrze w tej części Europy Wprowadzimy dofinansowania paneli słonecznych czy pomp ciepła.

Angelika Słowińska - pochodzi z Nowej Soli, studiuje prawo na Uniwersytecie Zielonogórskim. “Moimi zainteresowaniami są polityka, zwierzęta oraz sport, sztuka (impresjonizm)”

Dorota Dominików - pochodzi Lubania Śląskiego, uczennica klasy maturalnej mat-fiz. “W wolnym czasie zajmuje się rękodziełem i czytam poezję.”

Jakub Pietrzak – pochodzi z Warszawy, studiował filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, współzakładał Studencki Komitet Antyfaszystowski i platformę na rzecz osób LGBT. “Lubię polską kuchnię, rosyjską filozofię i włoskie horrory.”

Klaudia Marek - pochodzi z Łodzi, fizjoterapeutka, studiuje na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. “Działam w wielu fundacjach na rzecz osób z niepełnosprawnościami, pochłaniam wszystkie książki i gazety.”

Henryk Wójtowicz - pochodzi z Łodzi, student psychologii na Uniwersytecie Łódzkim. “Lubię podróżować, pisać wiersze, interesuję się motoryzacją i historią regionu. W wolnym czasie gram na gitarze i śpiewam.”

Matylda Szpila - pochodzi z Krakowa, studiuje historię sztuki w Krakowie. “Poza sztuką interesuje się również teorią feministyczną, polityką Polski i Wielkiej Brytanii, grafiką i filmem.”

Maciej Rauhut - pochodzi z Krapkowic, Uczeń 8 klasy szkoły podstawowej z Krapkowic. “Lubię koty (mam 4 koty i psa) i interesuje się polityką. Słucham rocka i gra na gitarze. A dla policjantów jestem bardziej niebezpieczny niż Włodzimierz Czarzasty.”

Łukasz Michnik - pochodzi z Olsztyna, olsztyński działacz społeczny i lokatorski, prywatnie student stosunków międzynarodowych i instruktor żeglarstwa. W starostwie powiatowym działał w obszarze oświaty i kultury w regionie. Pracując w konsulacie generalnym w Edynburgu pomagał lokalnej społeczności polonijnej.

Bartosz Sieniawski - pochodzi z Krakowa, socjalista, patriota. Aktywista od 16 roku życia, obecnie pracownik i student na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Prezes IPN unika odpowiedzi na pytanie o Tomasza Greniucha. "IPN wypowie się w późniejszym czasie

- Na ten temat Instytut Pamięci Narodowej wypowie się w późniejszym czasie - w ten sposób odpowiedział prezes IPN-u Jarosław Szarek na pytania dziennikarzy o to, czy Tomasz Greniuch, nowy szef wrocławskiego oddziału IPN, powinien stracić swoje stanowisko. Kontrowersje wokół nominacji wzbudziły zdjęcia sprzed kilkunastu lat, na których widać hajlującego Greniucha.

Komentarz Lewicy:

Mianując na funkcję dyrektora IPN we Wrocławiu pana Tomasza Gremiucha, szef tej instytucji Jarosława Szarka napluł w twarz wszystkim tym, którzy walczyli z niemieckim okupantem oraz ofiarom pomordowanych przez faszystów. To niemieccy naziści chcieli wymazać polski naród oraz naszą kulturę, w imię panowania rasy panów.

To nie pierwszy raz, kiedy obóz Zjednoczonej Prawicy fetuje Tomasza Greniucha, w marcu 2018 r. otrzymał on od prezydenta Andrzeja Dudy Brązowy Krzyż Zasługi. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Greniuch został uznany za osobę "szczególnie zaangażowaną w szerzenie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych".

Obecny IPN działa pod dyktando partyjne, aby prezentowana tam historia była zgodna z widzi misie PiS, a wszystko to kosztuje polskich podatników 412 mln zł rocznie.

18 grudnia 1998 r. Sejm odrzucił weto prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego do ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Przypominamy, iż w głosowaniach w grudniu 1998 roku w sprawie powołania IPN głosowaliśmy przeciwko, a także za utrzymaniem weta prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Ostatecznie IPN – instrument fałszowania historii i rozgrywek politycznych powołano 19 stycznia 1999 r.

Dlaczego uważamy, iż Instytut Pamięci Narodowej należy zlikwidować? Ponieważ zawiera w sobie dwie daleko różne od siebie instytucje - prokuraturę i placówkę historyczną. Zadaniem prokuratora jest osądzenie, zadaniem historyka zrozumienia mechanizmów panujących w danym okresie czasu.

Co zrobić z IPN? Archiwalia powinny zostać przekazane do Archiwum Akt Nowych, Biuro Lustracyjne winno zostać zlikwidowane, natomiast prokuratorzy przeniesieni do Prokuratury Generalnej i tam niech zajmą się ściganiem przestępców. Edukacją historyczną powinny zająć uniwersytety i inne instytucje naukowe, które na ten cel będą otrzymywać granty badawcze.

"Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN

Autorzy reportażu przedstawili oficjalne dane Ministerstwa Finansów. W latach 2018-2019 na oszustwach vatowskich Skarb Państwa stracił około 16,9 miliarda złotych, a odzyskał około 150 milionów złotych. To niecały 1 procent.

Komentarz Lewicy:

Premier mija się z prawdą i próbuje ją zamazać tabelkami. Wzrost wpływów z VAT za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy to przede wszystkim efekt wzrostu gospodarczego oraz inflacji, oba te czynniki spowodowały większe wpływy do budżetu. Rośnie produkcja, rosną płace, rośnie konsumpcja, rośnie sprzedaż, rosną ceny – zatem rosną wpływy z VAT.

Wysoki wzrost gospodarczy zawdzięczamy głównie obecności w UE: środkom unijnym (inwestycje) oraz wspólnemu rynkowi (wzrost eksportu).

Plik kontrolny JPK oraz mechanizm tzw. vatu odwróconego zostały przygotowane i zaczęły być wdrażane za czasów koalicji PO-PSL w 2015 r.

Premier zapomniał również wspomnieć o obietnicy PiS o obniżeniu VAT z 23 do 22%, a ta stawka miała wrócić w 2016 r. Mija 5 lat, a VAT wciąż nie został obniżony! Lewica postuluje obniżkę VAT do 21%. Obniżenie tego podatku ma za zadanie zwiększyć popyt, a tym samym nakręcać wzrost gospodarczy w Polsce. VAT jest podatkiem de facto regresywnym, dlatego też na tej zmianie najbardziej skorzystają osoby o najniższych dochodach.

I ostatnia kwestia, skoro PiS wygrał z mafią VAT-owską, to gdzie są skazani, kto zasiadł na ławie oskarżonych, ile miliardów odzyskano? 6 lat rządów twardego szeryfa Ziobro za nami, prosimy o szczegółowy raport? I prosimy nie zapomnieć o dwóch pracownikach Ministerstwa Finansów, którzy w latach 2015-2018 czyli w czasie, kiedy pracowali w Ministerstwie Finansów i oficjalnie ścigali nieuczciwych podatników, sami zajmowali się wyłudzaniem VAT.

UNIA EUROPEJSKA

Za co Komisja Europejska krytykuje ostatnio polski rząd?

Wśród uchybień, na jakie Komisja Europejska w tym miesiącu zwracała Polsce uwagę, wymienić można trzy główne obszary: środowisko, prawo karne oraz gospodarka cyfrowa. Poszczególne sprawy związane są z ochroną przyrody Puszczy Białowieskiej, zanieczyszczeniem powietrza, hałasem, penalizacją przestępstw dotyczących nienawiści oraz sieci i usług łączności elektronicznej.

Źródło: Euractive.pl

Media: Pfizer początkowo miał żądać ponad 50 euro za jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19

Pfizer i BioNTech miały początkowo żądać od Unii Europejskiej ponad 50 euro za jedną dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. Jak podał w czwartek niemiecki magazyn "Der Spiegel", strony szybko ustaliły cenę na obecnym poziomie - około 16 euro za dawkę.

Źródło: Gazeta.pl

Europa pójdzie śladem Australii? Wydawcy prasy chcą, by UE zmusiła Facebooka do opłat za artykuł

Wydawcy prasowi w Europie lobbują w UE w nadziei na wprowadzenie przepisów zmuszających firmy Facebook i Google do płacenia za treści medialne publikowane na ich platformach - podaje w piątek agencja Bloomberg.

Źródło: Forsal

KE: Pięć państw powinno “usunąć uchybienia” w przepisach zapobiegających rasizmowi. Wśród nich Polska

Komisja zaznaczyła, że ustawodawstwo belgijskie i bułgarskie nie uznaje przejawów rasizmu i ksenofobii za okoliczność obciążającą oskarżonych w przypadkach innych przestępstw. Według KE obniża to ogólną skuteczność walki z tymi zjawiskami

Źródło: Euractive.pl

KRAJ

Nowe dane GUS o sprzedaży. Jest gorzej, niż myśleliśmy

Styczniowy lockdown widać w najnowszych danych. Sprzedaż detaliczna w tym miesiącu była niższa o 6 proc. w porównaniu ze styczniem ubiegłego roku – podał w piątek GUS. Spadek jest większy, niż oczekiwali ekonomiści. W porównaniu z grudniem sprzedaż spadła o jedną czwartą.

Źródło: Money.pl

Kowalski: to nie jest spór o stanowiska, to jest spór o suwerenność energetyczną Polski

Janusz Kowalski zdymisjonowany z funkcji wiceministra aktywów państwowych. Szef resortu, Jacek Sasin, mówi, że powodem są różnice w poglądach. A Solidarna Polska, że to wbrew umowie koalicyjnej. Kowalski w rozmowie z Polsat News przekonuje, że "to nie jest spór o stanowiska, to jest spór o suwerenność energetyczną Polski". Dodał, że "Zjednoczona Prawica odchodzi od swojego programu z 2019 roku".

Źródło: Polsat News

Znamy treść umowy TVP i episkopatu. Telewizja Publiczna odmawiała upublicznienia dokument

Portal Gazeta.pl ujawnia warunki umowy zawartej w ubiegłym roku przez zarząd Telewizji Polskiej i przedstawicieli Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski. W porozumieniu dokładnie wyliczono obowiązki TVP. Telewizja Polska obiecała m.in., że będzie uwzględniać stanowisko Kościoła katolickiego w "audycjach publicystycznych, podejmujących problemy moralno-społeczne, życia zawodowego, społecznego i kulturalnego".

Źródło: Gazeta.pl

Sondaż: Polacy popierają przyjmowanie uchodźców

Ponad 60 proc. mieszkańców naszego kraju uważa, że Polska powinna chętnie przyjmować uchodźców. Większość jest również zdania, że mogą oni być przydatni w przypadku starzenia się naszego społeczeństwa - wynika z sondażu Kantar dla Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR), którego wyniki publikuje "Rzeczpospolita". Badanie w porównaniu z tymi przeprowadzanymi w poprzednich latach pokazuje wyraźną zmianę zdania Polaków

Źródło: Onet.pl

Te same zakupy, dwa lata różnicy. Oto jak ceny poszły w górę

Jak inflacja uderza w nasze portfele? Oto prosty eksperyment. Porównałam swoje zakupy spożywcze zrobione w sklepie internetowym w 2018 r. z cenami, które obowiązują obecnie. Okazuje się, że za te same produkty musiałabym dziś zapłacić o prawie 20 zł więcej, niż ponad 2 lata temu.

Źródło: Money.pl
Trzecia fala COVID w Polsce. Rząd chce zaostrzyć restrykcje

Rząd chce zaostrzyć restrykcje, zamknąć granice i zakazać przyłbic. Klasy IV–VIII nie wrócą do szkół.

Źródło: rp.pl

ZAGRANICA

Mularczyk pyta szefa MSZ Niemiec o reparacje. Jest ODPOWIEDŹ

W odniesieniu do odszkodowań za zniszczenia wojenne międzynarodowe prawo humanitarne przewiduje jedynie roszczenia między państwami, a nie roszczenia z tytułu reparacji składane przez osoby fizyczne - oświadczył minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.

Źródło: Dziennik

Amerykańscy senatorowie apelują o sankcje. Chcą zablokowania Nord Stream

Szef polskiego MSZ Zbigniew Rau wyraził w niedzielę na Twitterze uznanie dla amerykańskiej senator Jeanne Shaheen za zaangażowanie w sprawę zablokowania Nord Stream 2, który, jak napisał, "zagraża naszemu bezpieczeństwu energetycznemu i wbija klin między sojuszników".

Źródło: Polsat News

Chiny wzywają do resetu relacji z USA

Chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wezwał administrację prezydenta Joe Bidena do resetu relacji chińsko-amerykańskich, które znacznie pogorszyły się za rządów poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa i do wznowienia dialogu.

Źródło: Onet.pl

 

Wspólne działanie - stabilna przyszłość zawodowa
Dzień Myśli Braterskiej z Hufcem ZHP Turek

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 02 marzec 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.