Kościół reaguje. Bierzmowania i pielgrzymki odwołane. Nie będzie rekolekcji szkolnych

korona wirus nspj kosciol

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała dziś (12 marca) specjalny komunikat o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem. Obowiązywać będą one także w parafiach powiatu tureckiego.

Przekazana przez Episkopat informacja dotyczy w szczególności dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej. Zwolnienie dotyczy jednak jedynie osób w podeszłym wieku oraz osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.). Dyspensa objęła też dzieci i młodzież szkolną oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, jak również wszystkich, którzy czują obawę przed zarażeniem. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy w czasie kwarantanny społeczeństwa nie jest grzechem. Episkopat zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie.

Podkreślono, że w czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
- kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny;

- zachęcać wiernych do przyjmowania Komunii Świętej na rękę na co pozwalają przepisy liturgiczne Kościoła; - znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk;

- cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon bez kontaktu bezpośredniego;

- należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie;

- na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne;

- zrezygnować z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Do 29 marca liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze. Zawieszone zostają również pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Kwestie rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawiono „roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów”. Niemniej jednak parafia pw. św. Mikołaja w Brudzewie udostępniła komunikat, w którym informuje, że "Rekolekcje Wielkopostne w naszej parafii odbędą się bez zmian. Rekolekcje będą miały charakter parafialny, a nie szkolny. Usilnie zachęca się, aby dzieci i młodzież wraz z rodzicami uczestniczyli w rekolekcjach parafialnych i przystąpili do spowiedzi przygotowującej do przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego”

Oświadczenie dotyczące bieżącej działalności firmy...
Komunikat Burmistrza Dobrej

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - Józef w piątek, 13 marzec 2020 06:38

Pies z kulawą nogą nie powinien tam zajrzeć.W obliczu pandemii pluć do ucha i gromadzić się to jest najważniejsze.Opamiętajcie się wysłannicy Boga.Tylko , że wy z nim nie macie nic wspólnego .

Pies z kulawą nogą nie powinien tam zajrzeć.W obliczu pandemii pluć do ucha i gromadzić się to jest najważniejsze.Opamiętajcie się wysłannicy Boga.Tylko , że wy z nim nie macie nic wspólnego .
Gość - Kacper w czwartek, 12 marzec 2020 23:16

Bo parafia w Brudzewie to stan umysłu

Bo parafia w Brudzewie to stan umysłu
Gość
niedziela, 28 luty 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.