Lód na akwenach- strażacy PSP i OSP ćwiczą ratownictwo wodne

ćwiczenia PSP OSP

Warunki pogodowe sprzyjają ćwiczeniom z ratownictwa lodowego. Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Turku wspólnie z jednostkami OSP w KSRG z terenu powiatu tureckiego prowadzą ćwiczenia doskonalące w zakresie ratowania osób, pod którymi doszło do załamania się lodu. Jak co roku funkcjonariusze ostrzegają, że wchodzenie na lód - poza sztucznie utworzonymi lodowiskami - wiąże się z niebezpieczeństwem utraty zdrowia, a nawet życia.

Niestety pomimo wielu apeli czy działań prewencyjnych, nadal odnotowywane są w Polsce przypadki załamania się lodu pod ludźmi, włącznie ze śmiertelnym żniwem tego typu wypadków. Przestrzegamy aby zachować należytą ostrożność przy spacerach z psem, pod którym lód również może się zarwać.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęli akcję "Bezpieczne lodowiska 2024", w której to udzielą pomocy – wspólnie z jednostkami OSP - w wylewaniu wody na uprzednio przygotowane miejsca pod sztuczne lodowisko lub ślizgawkę np. na terenie boisk szkolnych, parków itp.

Najważniejsze zasady, gdy zarwie się pod Tobą lód:

W przypadku załamania się lodu należy zachować spokój jednocześnie nawoływać donośnie pomocy.
W miarę możliwości należy się położyć płasko na wodzie i starać się wydostać na lód, oszczędzając jednocześnie maksimum energii.
Po wydostaniu się na lód, zawsze poruszamy się w pozycji leżącej w kierunku brzegu.
Pamiętaj! Wchodząc na lód, zawsze ryzykujesz życiem!
Co roku odnotowuje się wiele utonięć w okresie zimowym właśnie na skutek takiego nierozważnego postępowania.

Po zakończeniu ćwiczeń odbyło się szkolenie dedykowane dla jednostek OSP w KSRG dot. zbioru dobrych praktyk w zakresie zarządzania powietrzem strażaków w sprzęcie izolującym drogi oddechowe podczas prowadzenia działań gaśniczych w strefie zadymienia.

źródło: PSP Turek

Władysławów: UKS „Skoczek” podsumował rok sportowy...
Carpe Diem myślą przewodnią podczas otwarcia resta...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 02 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.