Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wideo: Ponad 950 osób z wykonanym testem na koronawirusa. Podsumowano początek akcji wymazowej w Sun Garden

Konferencja Malanów

Pierwsze godziny działania w Malanowie miasteczka wymazowego podsumowano podczas konferencji prasowej z udziałem wojewody wielkopolskie Łukasza Mikołajczyka, dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu - Jadwigi Kuczmy-Napierały, pułkownika Rafała Miernika - dowódcy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej i starosty powiatu tureckiego Dariusza Kałużnego.

Miasteczko wyrazowe rozpoczęło swoje działanie w Malanowie o godz. 10.00. Po godz. 16.00 testy wykonano już 950 osobom. Sprawność z jaką zostało ono zorganizowane i wzorową współpracę przy jego organizacji chwalił wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

- Chcemy bardzo szybko walczyć, pokazujemy że rząd premiera Mateusza Morawieckiego reaguje bardzo szybko na te problemy - mówił wojewoda, dziękują staroście Kałużnemu, który zaniepokojony dodatnimi wynikami w największym zakładzie produkcyjnym w powiecie zareagował błyskawicznie.

- To pokazuje bardzo dobrą współpracę rządu z samorządem i troskę o bezpieczeństwo Wielkopolan i mieszkańców powiatu tureckiego - mówił wojewoda podczas konferencji zorganizowanej w Urzędzie Gminy w Malanowie. Przy okazji wojewoda zauważył, że Wielkopolska jest drugim województwem w Polsce pod względem wykonywania testów.

Organizacją miasteczka wymazowego przy Sun Garden zajęły się wojska obrony terytorialnej. Bataliony WOT przedefiniowały charakter swoich działań na działania przeciwkryzysowe. Brygady weszły w ścisłe współdziałanie z wojewodami prowadząc akcje pod nazwą „Odporna wiosna”, a obecnie „Trwała odporność”, gdzie priorytetem jest profilaktyka i izolacja zdarzeń o charakterze ogniskowym.

- W tej chwili powodujemy zatrzymanie transmisji poziomej, aby zgasić ognisko i przejść do normalności - wyjaśniał pułkownik Rafał Miernik. Dowódca wielkopolskich terytorialsów dodał również, że panują nad ogniskami, które się pojawiają, co jest wypadkową bardzo dobrej współpracy z samorządami.

- Ze starostą Kałużnym znamy się już od kilku lat. Dziś w punkcie w dużej części zadania realizują żołnierze z tego powiatu - mówił pułkownik Miernik.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej Jadwiga Kuczma-Napierałą wskazała, że dla powiatu tureckiego ryzyko względne, czyli liczba osób jaką zaraża jedna osoba z wynikiem dodatnim, wynosi 0,34. Jest to niemal znikoma wartość, dlatego dyrektor WSSE apelowała, aby nie używać słowa panika.

- Musimy nauczyć się żyć z tym. Dążyć do wysokiej higieny we własnym środowisku - podsumowała pani inspektor. W konferencji uczestniczył także poseł Witold Czarnecki, wskazując że wzrost wykładniczy zarażeń został przez działania rządu zahamowany we właściwym momencie i dziś nie jest dla Polski groźny.

Miasteczko Test&Go w Malanowie zorganizowano w ciągu kilkunastu godzin.

- Zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców powiatu tureckiego jest dla nas priorytetem. Po pierwszym dodatnie wyniku pracownika Sun Gardem wykonałem telefon do pana wojewody, następnie były rozmowy z pułkownikiem Miernikiem i powstało miasteczko wymazowe. To jest budujące, że potrafiliśmy błyskawicznie zareagować i przerwać łańcuch dalszych zarażeń w tym zakładzie. Chcemy przebadać wszystkich pracowników tego zakładu. Dziękuję panu wojewodzie, że to miasteczko zostanie także po weekendzie. Chcemy zbadać mieszkańców powiatu tureckiego - mówił starosta Dariusz Kałużny, kierując słowa podziękowania także dla służb sanitarnych.

W planach jest przebadanie wszystkich 2800 pracowników firmy Sun Garden. Aktualnie dodatni wynik potwierdzono już u 10 pracowników firmy. Większość z nich przebywa w izolacji domowej. Wojewoda zachęcał, aby ci, którzy czują niepokój i objawy, które świadczyć mogą o zakażeniu, przebadali się w punkcie Test&Go.Dwa i pół miliona złotych dla samorządów z powiatu...
Władysławowscy ósmoklasiści pożegnali szkolne mury

Podobne wpisy

 

Komentarze 7

Gość - Gość w czwartek, 02 lipca 2020 12:02

A czy te testy to te wadliwe z Korei? Jakoś trzeba przecież je zużyć... Przecież nie można powiedzieć, że miliony z kieszeni podatników znowu ktoś (wiadomo kto) wyrzuciła w błoto!

A czy te testy to te wadliwe z Korei? Jakoś trzeba przecież je zużyć... Przecież nie można powiedzieć, że miliony z kieszeni podatników znowu ktoś (wiadomo kto) wyrzuciła w błoto!
Gość - kazik w środa, 01 lipca 2020 14:14

W zakładach Sun Garden pierwsze osoby z koranowirusm zostały zdiagnozowane już 24.06.2020 nikt o tym nie mówi! Badania i pobieranie wymazów po prawie tygodniu to skandal! Potencjalni zakażeni poszli do wyborów i biegają zarażając dalej. To ma być ta sprawność, szybkość działania ale wybory musiały się odbyć w spokoju

W zakładach Sun Garden pierwsze osoby z koranowirusm zostały zdiagnozowane już 24.06.2020 nikt o tym nie mówi! Badania i pobieranie wymazów po prawie tygodniu to skandal! Potencjalni zakażeni poszli do wyborów i biegają zarażając dalej. To ma być ta sprawność, szybkość działania:) ale wybory musiały się odbyć w spokoju :)
Gość - Adrian w środa, 01 lipca 2020 09:33

Przy tej skali badania obstawiam 200-300 pracowników z pozytywnym wynikiem. W konsekwencji nawet kilka tysięcy osób z kontaktu może trafić na kwarantannę.

Przy tej skali badania obstawiam 200-300 pracowników z pozytywnym wynikiem. W konsekwencji nawet kilka tysięcy osób z kontaktu może trafić na kwarantannę.
Gość - bb w wtorek, 30 czerwca 2020 23:11

Więcej cukru sie nie dało?

Więcej cukru sie nie dało?
Gość - Gość w wtorek, 30 czerwca 2020 22:24

Wymazy są w stanie wykazać tylko 30% !!!!!

Wymazy są w stanie wykazać tylko 30% !!!!!
Gość - Gość w wtorek, 30 czerwca 2020 20:43

A gdzie maseczki a gdzie odległość???

A gdzie maseczki a gdzie odległość???
Gość - Gosc w środa, 01 lipca 2020 09:23

Po co przecież oni są "niesmiertelni"

Po co przecież oni są "niesmiertelni":D
Gość
wtorek, 18 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.