Malanów: Świetlica w Celestynach na miarę potrzeb mieszkańców

Andrzej Toms

Niebawem na terenie gminy Malanów powstanie kolejna świetlica wiejska. Tym razem mieszkańcy będą mieli okazję integrować się w miejscowości Celestyny, gdzie budowa świetlicy planowana jest na rok 2020. O zasadności inwestycji radni rozmawiali radni 11 lipca.

Dyskusję rozpoczął przewodniczący Rady Gminy Malanów Karol Płóciennik, odnosząc się do punktu obrad związanego z projektem Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2019- 2032.

-O ile najniższa oferta była wyższa niż w kosztorysie na świetlicę wiejską w Celestynach?- pytał przewodniczący.

Łączna wartość inwestycji, już po przetargach, to ponad 688 000 zł czego dofinansowanie na ten cel to ponad 388 tys.zł. Jak powiedział Karol Płóciennik możliwe, że tak duży wydatek nie jest do końca racjonalny. Jak poinformował przewodniczący podczas głosowania wstrzyma się od głosu bowiem świetlic jest zbyt dużo na terenie gminy i są one niewykorzystane. Bardziej rozsądnym wydatkiem byłoby natomiast zbudowanie choćby drogi.

-Troszeczkę jestem zaskoczony. Nie spodziewałem się, że po przetargu wyjdzie taka kwota. Jestem pełen obaw czy to jest racjonalny wydatek. Z tego, co wiem sołectwo zadeklarowało się że będzie tam przez pięć lat urządzać warsztaty kulinarne przez trzy dni w miesiącu i jestem pełen obaw co w przypadku, gdy sołectwo nie wywiązałoby się z tego zadania. Myślę że wówczas grozi nam utrata dofinansowania- mówił przewodniczący rady, który spytał również sołtysa, czy deklaracja zostaje podtrzymana.

Sołtys Celestyn Andrzej Toms po raz kolejny potwierdził chęć mieszkańców do podjęcia inicjatywy i dodał, że świetlica wiejska jest potrzebna by móc się rozwijać.

-Gdyby nawet, to skoro się zadeklarowaliśmy będziemy to robić. Są ludzie młodzi, którzy chcą by w sołectwie coś się działo. Jeżeli nie ma w ustawie żadnego zapisu, który wartościuje sołectwa to wieś powinna mieć taką samą szansę rozwijania się jak każde inne sołectwo niezależnie od wielkości. To nie jest wielka świetlica. Jest ona adekwatna do naszych potrzeb. Nigdy nie mieliśmy ambicji, aby budować pałace, a jedynie to, co jest nam niezbędne do funkcjonowania. Otrzymaliśmy wreszcie dotacje z czego się bardzo cieszymy bo to był warunek, żebyśmy mogli tę świetlicę mieć. A że trzeba dołożyć pieniądze? Do każdej dotacji trzeba je dołożyć. Żadna dotacja nie pokrywa żadnej inwestycji w całości. Chcę uspokoić pana przewodniczącego, że skoro mówiliśmy na spotkaniu w Celestynach, że się wywiążemy z warunków znaczy że się wywiążemy- mówił sołtys Celestyn.

Głos w sprawie zabrał również wójt gminy Malanów Ireneusz Augustyniak, który poparł realizację przedsięwzięcia. Nadmienił jednak, że świetlic wiejskich jest już wystarczająco wiele i należy zająć się ich utrzymaniem.

-Dofinansowanie na ten cel wynosi około 388 tys.zł. Dokładamy około 300 tys. Dlatego zaproponowałem autopoprawkę, bo szkoda zmarnować tych pieniędzy więc zostaje nam tylko wykonać to w terminie, a potem wywiązać się z zapisów umowy. Będziemy mieli kolejną świetlicę ii mam nadzieję że ona nie będzie stała pusta. Myślę że tych świetlic w gminie mamy już wystarczająco dużo dlatego proszę potencjalnych chętnych, którzy będą się zgłaszać po budowę kolejnej aby tego już nie robili, a my musimy zająć się utrzymaniem tego, co mamy. Trzeba na to racjonalnie patrzeć, ale również nie wyróżniać sołectw- mówił wójt.

Ostatecznie uchwała przyjęta została 10 głosami „za” przy 3 wstrzymujących się.
Przykona: Energa rozwija OZE w Wielkopolsce
Turek bez swojej reprezentantki w oświetleniowej s...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 21 października 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.