Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Malanów: W Bibiannie pierze darli i… świetnie się bawili!

Pierzok

Bibianna to niewielka miejscowość w gminie Malanów. Od lat jednak znana jest z tego, że na dwa wieczory ożywa tam zapomniana tradycja - Pierzok, który integruje całą lokalną społeczności.

Jeszcze stosunkowo niedawno, bo w latach 80. ubiegłego wieku zimowe wieczory w wielu domostwach upływały pod znakiem darcia pierza. Do gospodyń przychodziły znajome, krewne i sąsiadki, aby skubać pierze. Trzeba było wiedzieć, w jaki sposób dobrze oddzielać chorągiewki i puch od twardych stosin. Pracy towarzyszyły śpiewy, opowieści i dowcipy.

Tak właśnie było w piątkowy i sobotni wieczór (18 listopada) w Bibiannie, gdzie tradycja Pierzoka ożywa od lat, choćby na jeden jesienny weekend. Przy długim stole zgromadziły się gospodynie, które ochoczo zabrały się do darcia pierza.

-Dziękuję za to, że jesteście i za to, że podtrzymujecie tradycję. W Bibiannie widać, że środowisko jest bardzo dobre, bo mamy mieszkańców takich, którzy dożywają pięknego wieku 100 lat. Wygląda na to, że integracja którą tutaj mamy pomaga również w utrzymaniu dobrego samopoczucia mieszkańców i mogą tych pięknych lat doczekać. Życzę dzisiaj wspaniałej zabawy. Bawcie się i wszystkiego dobrego- mówił wójt gminy Malanów Ireneusz Augustyniak, który dotarł na Pierzoka prosto z setnych urodzin jednego z mieszkańca Bibianny.

Drobny upominek oraz szczere życzenia przekazała radna powiatowa Zofia Gruszczyńska wraz z rodziną. Podziękowała ona również serdecznie organizatorom, którymi byli OSP w Bibiannie oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Bibiannie.

W tym samym czasie męska część miejscowości oddawała sią m.in. grze w karty. Dla najmłodszych również przygotowano zajęcie - mogły do woli tworzyć plastyczne arcydzieła za pomocą kredek, plasteliny, wycinanek i brokatu.

Po obowiązkach przyszedł czas na przyjemności - na stołach królowało swojskie jadło. Po żmudnej pracy drący pierze wszyscy zasiedli przy stołach, by oddać się uciechom podniebienia.

Sobotni wieczór był o wiele bardziej rozrywkowy. Na scenie w świetlicy wystąpiły lokalne zespoły ludowe, które zaprezentowały swój dorobek artystyczny - „Jarzębinki” z Dziadowic, a także członkowie Stowarzyszenia „Razem dla Cekowa”.

Po wspólnej kolacji wszyscy ruszyli w tany. Wyśmienita zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Pierzok w Bibiannie jest imprezą współfinansowaną ze środków Gminy Malanów w ramach wspierania realizacji zadań pożytku publicznego w 2022 roku w zakresie kultury.
 
„Duch teatru” zawitał w turkowskiej Przystani
Śmieci są drogie, będą jeszcze droższe

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Sąsiad w środa, 23 listopada 2022 07:27

Brawo dla Bibianna i organizatorów, ogrom pracy aby to się udało. Jeszcze raz BRAWO!

Brawo dla Bibianna i organizatorów, ogrom pracy aby to się udało. Jeszcze raz BRAWO!
Gość
niedziela, 14 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.