Malanowski folklor zdominował festiwal w Kramsku

Malanów

Co roku miłośnicy folkloru i ludowej muzyki spotykają się w Kramsku aby zaprezentować dorobek artystyczny swojego regionu na festiwalu „W Stronę Tradycji”. Wydarzenie to organizowane jest od kilku lat przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie we współpracy z Gminą Kramsk oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury.

W tegorocznym przeglądzie udział wzięło ponad 30 podmiotów artystycznych ocenianych w kilku kategoriach przez Komisję Artystyczną w składzie: dr Arleta Nawrocka-Wysocka – muzykolog z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Piotr Kulka – kierownik Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, choreograf, manager kultury, ekspert w dziedzinie „kultura, sztuka, ochrona dóbr materialnych i dziedzictwa narodowego” i Krzysztof Pydyński – muzykolog, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Koninie.

Oceniając prezentacje konkursowe komisja brała pod uwagę przede w wszystkim zgodność prezentacji z tradycjami danego regionu w zakresie doboru repertuaru, stanu zachowania autentyczności kostiumów, gwary oraz instrumentów muzycznych.

Jury w sposób szczególny doceniło kunszt muzyczny zespołów z naszej gminy przyznając liczne nagrody i wyróżnienia:

w kategorii zespołów śpiewaczych:

I nagrodę - zespołowi Tradycja
III nagrodę - zespołowi „Jarzębinki”

w kategorii kapel ludowych:
nagrodę - kapeli „Łowijoki” wyróżnienie - kapeli „To My”

w kategorii śpiewaków:
dwie równorzędne nagrody: Janinie Pakule i Halinie Pokrywieckiej

w kategorii gawędziarzy:
nagrodę - Annie Kłodawskiej

Dumą napawa fakt, że pasja, zaangażowanie i determinacja w zachowaniu lokalnej kultury i tradycji przez zespoły działające przy CKiBP w Malanowie zauważona i doceniona została po raz kolejny przez wybitnych fachowców - znawców folkloru. Członkowie zespołu podczas prezentacji pokazali swą artystyczną duszę, muzykalność, profesjonalizm zyskując uznanie jury i publiczności, co zaowocowało „deszczem nagród”.

Gratuluję wszystkim członkom zespołów śpiewaczych, kapelom oraz solistom wkładu w krzewienie tradycji i kultury ludowej. Doceniam wkład w promocję gminy Malanów oraz Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej oraz życzę kolejnych sukcesów.

Małgorzata Przygońska


Brudzew: Narodowe Czytanie w gminnej bibliotece
Zapraszamy na wrześniowe terminy znakowania roweró...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 21 wrzesień 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.