Miasteczko na „niemieckich ziemiach odzyskanych”: hitlerowskie plany dla Turku w latach II wojny światowej

Obraz14

Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera zaprasza na spotkanie z panem Makarym Górzyńskim w dniu 27 września b.r. o godzinie 18.00. Spotkanie odbędzie się pod tytułem „Miasteczko na „niemieckich ziemiach odzyskanych”: hitlerowskie plany dla Turku w latach II wojny światowej”.

Podczas prelekcji będzie można zapoznać się z wielowątkowym zagadnieniem planów generalnej przebudowy – i częściowego zburzenia – Turku, jakie sporządzali architekci na zlecenie hitlerowskich władz okupacyjnych. Turek podczas II wojny światowej uniknął zniszczeń, a miasto i powiat włączono w granice III Rzeszy i „Kraju Warty” – specjalnego regionu kolonizacyjnego, w którym Niemcy przeprowadzali ogromny eksperyment społeczny, łączący ludobójstwo, wysiedlenia z kreowaniem „nowego niemieckiego Wschodu” na „ziemiach odzyskanych”. Hitlerowskie, zbrodnicze mity na temat historii Europy Środkowej i Polski legły u podstaw wielkich planów przebudowy wsi i miast polskich, włączonych do III Rzeszy – i tylko w niewielkim stopniu zmaterializowanych. Czym miał się stać Turek po hitlerowskich eksperymentach? Jak architektura stała się narzędziem totalitaryzmu oraz częścią zbrodniczych projektów „inżynierii społecznej”? Co miało się stać z zabytkami miasta, jego centrum, nową dzielnicą? Czy były to pomysły modernizacyjne i paradoksalnie, „rozwojowe”? Jak niemieckie plany ewoluowały, w miarę jak zmieniała się sytuacja wojenna?
Malanów: Piękna pogoda przywitała uczestników Fest...
W wirtualnym świecie Józefa Mehoffera

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 09 kwiecień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.