Montaż folii grzewczej podłogowej – poradnik

folia grzewcza

Przygotowujesz się do montażu folii grzewczej na swojej podłodze? Przeczytaj, o czym musisz pamiętać przed, w trakcie i po montażu swojej podłogówki.

Zanim położysz folię

Folia grzewcza podłogowa jest bardzo cienka. Na niej najczęściej montowane są panele, których grubość też nie przekracza często kilku mm. Dlatego bardzo ważna jest gładkość posadzki, na jakiej ma być zamontowany system ogrzewania podłogowego. Warto upewnić się przed montażem, że podłoże jest równe i czyste. Ubytki w masie posadzkowej można wypełnić np. za pomocą spoiwa samopoziomującego.

Przed montażem trzeba zdjąć pokrycie posadzki. Najłatwiej jest z panelami w technologii pływającej, które nie są trwale przytwierdzone do podłoża. Na folię grzewczą podłogową również kładzie się parkiet montowany na tzw. zamek. To może być zarówno deska barlinecka, jak i nowoczesne panele trójwarstwowe. Najlepsze będą takie, które są przeznaczone właśnie do montażu na podłogówce. Producent powinien podać też maksymalną dopuszczalną temperaturę, do jakiej mogą być podgrzewane panele. Warto skonfrontować ją z temperaturą, do jakiej rozgrzewa się wybrana folia grzewcza podłogowa.

Folia grzewcza podłogowa – etapy montażu

Aby zamontować folię, najpierw w każdym z pomieszczeń trzeba umieścić puszkę elektryczną. Dzięki temu będzie tam można zamontować termostat, który służy do kontroli temperatury i programowania folii. Na tym etapie dobrze byłoby też zaplanować miejsce, w którym zostanie umieszczony kabel łączący folię z termostatem.

Samo układanie folii jest dość proste. W wyznaczonych miejscach folię można poprzecznie przycinać, a także łączyć z folią z kolejnej rolki. Dzięki temu da się pokryć bardzo dokładnie całą podłogę, nawet jeśli na jej powierzchni są wnęki, załomy i inne nieregularności. Folię pokrywamy specjalnym podkładem pod panele, na którym bezpośrednio można już układać wybrane pokrycie podłogowe. Jak widać, gdyby zaszła potrzeba wymiany jakiegoś elementu (np. chcemy postawić gdzieś ciężką szafę i trzeba usunąć z tego miejsca folię), to nie ma konieczności skuwania posadzek – wystarczy zdjąć panel i przyciąć folię.

Czy da się położyć folię grzewczą samemu?

Osoba, która kładła już kiedyś elektryczne ogrzewanie podłogowe, z pewnością poradzi sobie sama z montażem, Warto jednak pamiętać o kilku kwestiach:

• Tylko elektryk może zamontować puszki w miejscu termostatu i zaplanować całą instalację,
• Również sama podłogówka jest podpinana do sieci, co wymaga uprawnień.
• warto sprawdzić, czy producent nie zmniejsza gwarancji dla folii, która została położona przez klienta (np. w firmie Samurio standardowa gwarancja to 15 lat na folię i 10 lat na matę grzewczą, a przy montażu samodzielnym – tylko 10 lat na folię i matę grzewczą).
• Monter wie, jak prawidłowo wyznaczyć strefy bezpieczeństwa np. w łazience.
• Nieprawidłowe położenie lub uszkodzenie folii przy montażu skutkuje awariami. W przypadku zaniedbań na tym etapie skutki awarii trzeba będzie usuwać samemu.

Podsumowując, elektryk, który pracował już przy podobnych instalacjach, na pewno poradzi sobie z położeniem systemu, ale pozostałe osoby powinny zaczekać, aż folia grzewcza podłogowa zostanie położona przez fachowca.
Kawęczyn: O swojej gminie wiedzą wszystko
Kawęczyn: Piątek trzynastego szczęśliwy dla Dziewi...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 17 maja 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.