Motopompa - urządzenie, które ujarzmiło żywioł

motopompa

Straż Pożarna ma na swoim wyposażeniu wiele przyrządów, maszyn i urządzeń. Motopompa jest jednym z nich i sprawdza się w walce z żywiołem, jakim jest woda.

Pompy i motopompy znajdują się na wyposażeniu jednostek Państwowej Straży Pożarnej (PSP), jak i Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). Służą przede wszystkim do usuwania wody z obszarów zalanych i dotkniętych powodzią. Piwnice w domach, garaże, nisko położone budynki czy place budowy, zwłaszcza po wystąpieniu rzeki z koryta i po ulewnych deszczach, są narażone na podtopienie. W takich sytuacjach do akcji wkraczają strażacy, którzy ratują ludzkie istnienia, a także majątek całego życia, osób dotkniętych tragedią.

Funkcje urządzeń pompujących
Motopompa może służyć do pompowania wody podczas pożaru, a także do działań, które są następstwem powodzi czy podtopień. Dużą zaletą tego urządzenia jest mobilność, co ułatwia jego transport. Ponadto, sprzęt można postawić w miejscu, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Istnieje kilka rodzajów pomp: do wody czystej, do wody brudnej, pompy szlamowe, turbopompy i wsysacze, motopompy pływające, pompy elektryczne, a także zestawy wysokościowe gotowe do instalacji na pojazdach. Maszyny napędzane są najczęściej silnikiem spalinowym, co ma bezpośredni wpływ na długość pracy urządzenia.

Ważna jest także wydajność, która mierzona jest w litrach na minutę. Czasami wystarczy niewielka pompa, która poradzi sobie z podtopieniem, a innym razem niezbędny będzie potężniejszy sprzęt, który dostarczy dużą ilość wody w trakcie akcji gaśniczej. Również w sytuacji, gdy strażacy toczą walkę z napierającą cieczą, ważna będzie wydajna pompa, która ochroni nieruchomość lub inny obiekt.

Autopompa i motopompa
Motopompa to agregat, który składa się z pompy i silnika spalinowego. Jej głównym zadaniem jest tłoczenie wody od źródła do stanowisk gaśniczych. Często to podstawowe wyposażenie wozów strażackich. Używa się je do zasilania układów gaśniczych wężowych, służących do podawania pianowych prądów gaśniczych i wody. Sprzęty mogą być przenośne i przewoźne.

Autopompa to sprzęt pożarniczy na stałe wbudowany do samochodu strażackiego, napędzana przez silnik auta. Używa się jej do tłoczenia wody ze zbiornika znajdującego się w pojeździe lub z zewnętrznych źródeł wody. Ciecz trafia do działka gaśniczego zainstalowanego na samochodzie, urządzeń szybkiego natarcia lub do linii wężowych. Urządzenie oznacza się symbolem „A” z kolei motopompy „M”.

Każda motopompa i autopompa są specjalnie oznaczane np. M 8/8 - to motopompa o wydajności 800 litrów/min. przy ciśnieniu 0,8 MPa. Wydajność nominalna to informacja o tym, ile wody powinna dostarczyć motopompa w ciągu jednej minuty przy nominalnej wysokości podnoszenia określonej w Paskalach.

Motopompy to urządzenia, które przydają się w takcie akcji gaśniczej, ale także do usuwania skutków podtopień czy zalania. Zwykle na wyposażeniu jednostki strażackiej znajdują się różne modele pomp przenośnych, a niekiedy auta mają zainstalowane autopompy. Jest to zdecydowanie przydane wyposażenie, które przyda się podczas wielu misji. Warto więc postawić na wysoką jakość i niezawodność urządzeń.

Kawęczyn: Kolejne miejscowości zagrożone ptasią gr...
Zmiana stroju w pracy - posiadając szafki bhp jest...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 06 maj 2021

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.