Naukowcy zbadają wilka z turkowskich lasów

wilk
Wilk, którego w turkowskim lesie zarejestrowała foto pułapka był w słabej kondycji fizycznej. Niestety okazało się, że zwierzę zmarło. Służyć będzie jednak naukowcom do badań, co pozwoli jeszcze lepiej poznać wilki. 
 
Wilk, którego w turkowskim lesie zarejestrowała foto pułapka był w słabej kondycji fizycznej. Niestety okazało się, że zwierzę zmarło. Służyć będzie jednak naukowcom do badań, co pozwoli jeszcze lepiej poznać wilki. 
 

O wilku, którego udało się uchwycić dzięki obserwacji prowadzonej przez Karola Fornalczyka wspólnie z podleśniczym Grzegorzem Paczkowskim pisaliśmy już wcześniej (https://iturek.net/fakty/karol-fornalczyk-oko-w-oko-z-wilkiem). Zwierzę uchwycone na zdjęciach było jednak w słabej kondycji. To zaniepokoiło Grzegorza Paczkowskiego, który postanowił przeszukać okolice i pomóc wilkowi. Pierwsza próba nie zakończyła się sukcesem, dlatego o pomoc poproszono profesora zajmującego się tym gatunkiem, Potwierdził on, że bardzo słaba kondycja fizyczna tego osobnika może wynikać z przetrącenia jego tylnej części ciała, być może przez samochód. Specjalista zasugerował, aby jeszcze raz przeszukać teren, bo jego zdaniem stan zdrowotny wilka pozwala przypuszczać, że nie mógł on przejść w tym stanie zbyt daleko od miejsca nagrania. Niestety - podczas drugiej próby odnaleziono martwego wilka. 
 
Z racji tego, iż jest to gatunek objęty ochroną ścisłą Nadleśnictwo Turek poinformowało o przykrym zdarzeniu Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu. Wilk został przekazany Uniwersytetowi Przyrodniczemu w Poznaniu – Wydziałowi Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, gdzie w wyniku badań zostanie ustalona dokładna przyczyna jego śmierci. Ze względu na dobry stan zachowania zwierzęcia posłuży ono naukowcom do wielu badań. Śmierć wilka, tak rzadko widywanego w naszych lasach to duża strata dla lokalnej przyrody. Leśnicy apelują zatem, aby przejeżdżając przez las zachować ostrożność. Nigdy nie wiadomo, jakie zwierzę pojawi się na naszej drodze.
Kawęczyn: Mieszkańcy odbierają maseczki. Chętnych ...
Na parkingu spłonął samochód. Czy ma to związek z ...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
czwartek, 04 czerwiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.