Wideo: Nie dajmy się ogólnej panice- czyli Starostwo Powiatowe o sytuacji związanej z koronawirusem

Konferencja w Starostwie Powiatowym w Turku

-Apeluję do wszystkich mieszkańców powiatu, jednostek samorządu terytorialnego - nie dajmy się ogólnej panice - mówił starosta powiatu tureckiego Dariusz Kałużny, podczas konferencji prasowej związanej z koronawirusem. Z przekazanym dzisiaj tj. 11 marca informacji wynika, że obecnie sytuacja w naszym regionie jest dobra.

Dotychczas nie odnotowano żadnego zachorowania na koronawirusa. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest aktualnie 12 osób. Wcześniej dwie osoby były diagnozowane na oddziale zakaźnym, wykonano im testy, które jednak nie potwierdziły choroby.

- Jesteśmy bardzo odpowiedzialni i decyzje, które są podejmowane są na bieżąco monitorowane. Współpracujemy z wojewódzkim zarządzaniem kryzysowym, jestem w ścisłej współpracy z Sanepidem i służbami mundurowymi. W tamtym tygodniu dyrektor SP ZOZ wydał zrządzenie, że jest zakaz odwiedzin. To bardzo dobry ruch. Wszystkie imprezy masowe są odwołane, także te sportowe, kulturalne, których organizatorem był powiat turecki - mówił starosta Dariusz Kałużny.

Starosta prosił również o zachowanie spokoju, bo panika jest najgorszym doradcą. Dodał, że w każdej chwili w związku z koronawirusem można dzwonić pod czynny całą dobę numer telefonu 697 777 304 - jest to numer do powiatowego inspektora sanitarnego. Ograniczone są także odwiedziny w Domu Pomocy Społecznej.

Sytuację w powiecie potwierdziła dyrektor Sanepidu, Katarzyna Wysocka.

- Jesteśmy aktualnie w dobrej sytuacji, nie mamy pacjenta żadnego z podejrzeniem i zakażeniem koronawirusem, nie mamy pacjenta hospitalizowanego, ani żadnego w kwarantannie . Mamy 12 pacjentów w nadzorze, bo przebywały za granicą i zgłosiły się do nas, jako osoby odpowiedzialne - mówiła pani dyrektor.

Na konferencji obecny był również dyrektor szpitala powiatowego Krzysztof Sobczak.

- Musimy zwrócić uwagę na jedną rzecz, zostały określone procedury w przypadku zakażenia. Wszystkie osoby z terenów zagrożonych, które miały kontakt bezpośredni z osobami zarażonymi powinny zgłaszać się do sanepidu i kierować się do oddziałów zakaźnych w szpitalach, w których one funkcjonują - jest to Szpital Wojewódzki w Koninie i w Kaliszu. Jeżeli chodzi o osoby które mają podejrzenia co do zarażenia się koronawirusem, takie osoby powinny się do takich miejsc udawać samodzielnie, żeby ograniczyć kontakt z innymi osobami.
Jeśli nie ma takiej możliwości to taką informację powinny przekazywać do sanepidu i wówczas zostaną przetransportowani transportem sanitarnym - wyjaśniał dyrektor SP ZOZ. Turkowski szpital jest jednym z siedmiu podmiotów, które taki transport specjalistyczny udostępniają.

O uregulowaniach prawnych opowiadał natomiast poseł Ryszard Bartosik.

- Ustawę wprowadziliśmy na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy i ona jest w poszczególnych częściach realizowana. Dziś głównie zawieszone są zajęcia w placówkach edukacyjnych po to, aby ograniczyć możliwość wystąpienia wirusa. Są to działania prewencyjne, korzystamy z zapisów jakie daje nam ustawa, wykorzystujemy doświadczenia innych krajów np. z Włoch, gdzie takich działań nie było. Nic złego się nie dzieje, ale musimy być gotowi i te działania podjąć. Wszelkie zgromadzenia są w tej chwili zaniechane, to ma się przyczynić do tego abyśmy byli mniej zagrożeni koronawiruem. Wojewoda będzie wydawać stosowne zarządzenia, jest w stałym kontakcie z władzami samorządowymi. Apeluję, aby słowo odpowiedzialność trafiło do serca każdego mieszkańca, obywatela. Młodzież musi mieć świadomość, że nie są to dodatkowe dni wolne, ale kwarantanna. Dzieci i młodzież powinni przebywać w domu. Nic groźnego się nie dzieje, ale dmuchamy na zimne. Mamy nadzieję, że to zagrożenie, które dotyka Europę i świat, Polskę dotknie w jak najmniejszym zakresie - mówił poseł.

Przykona: Bomard bohaterem drugiego odcinka progra...
Kawęczyn: Dwie mieszkanki gminy powalczą w finale ...

Podobne wpisy

 

Komentarze 6

Gość - pepsi w piątek, 13 marca 2020 19:18

A skąd Ty cyrylu takie wieści słyszałes na rynku chyba?

A skąd Ty cyrylu takie wieści słyszałes na rynku chyba?
Gość - syn leśniczego w piątek, 13 marca 2020 09:45

Haha...
A 12 marca starostwo wydało komunikat z apelem, żeby do nich nie przychodzić...

Haha... A 12 marca starostwo wydało komunikat z apelem, żeby do nich nie przychodzić...
Gość - Cyryl w czwartek, 12 marca 2020 11:32

Powiat milczy a po byłym Domu Dziecka w Nowym Świecie ma być ośrodek dla osób przechodzących kwarantannę.

Powiat milczy a po byłym Domu Dziecka w Nowym Świecie ma być ośrodek dla osób przechodzących kwarantannę.
Gość - Cyryl w czwartek, 12 marca 2020 11:27

Powiat milczy a po byłym Domu Dziecka w Nowym Świecie ma być ośrodek dla osób przechodzących kwarantannę.

Powiat milczy a po byłym Domu Dziecka w Nowym Świecie ma być ośrodek dla osób przechodzących kwarantannę.
Gość - koscielny@wp.pl w środa, 11 marca 2020 22:56

Różaniec u granic był? aaaaa, no tak dlatego korona weszła!!!

Różaniec u granic był? aaaaa, no tak dlatego korona weszła!!!
Gość - Tomasz w środa, 11 marca 2020 20:33
https://www.przegladkoninski.pl/PL-H5/3/15274/mlody-czlowiek-z-goraczka-zabrany-karetka-do-szpitala-w-poznaniu-mial-kontakt-z-osoba-z-holandii.html?fbclid=IwAR2GVWERQRXZPJhOEQTZ9VDg1wd5DbHeHfN6bVnDLUmtyhT4J4QnMmkzqb8
Gość
sobota, 02 marca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.