Nieudana próba oszustwa na legendę w Turku. Kobieta podała się za członka rodziny

Oszustwo na legendę

W tym tygodniu w Turku doszło od nieudanej próby oszustwa na tzw. legendę. Przestępcy w ostatnim czasie nasilili swoje działania. W ciągu siedmiu dni w całym województwie wielkopolskim oszukali 10 osób i wyłudzili prawie pół miliona złotych. Apelujemy do seniorów, aby nikomu nie podawali danych do swojego konta, a rodziny osób starszych niech rozmawiają o problemie oszustw ze swoimi bliskimi.

W poniedziałek 18 maja br. do mieszkanki Turku zadzwoniła kobieta podająca się za członka rodziny i oznajmił, że ma zamiar ją odwiedzić, żeby pożyczyć pieniądze. Po krótkiej rozmowie wypytując o adres zamieszkania i inne dane rozłączyła się. Po chwili na ten sam numer telefonu zadzwonił mężczyzn, który oznajmił, że jest funkcjonariuszem policji i jej telefon jest na podsłuchu. Oznajmił, że przed chwilą dzwoniła do niej kobieta, która chciała ją oszukać. Wypytywał kiedy ostatnio była w banku, czy wypłacał pieniądze, jeśli tak to w jakiej kwocie. Świadoma mieszkanka naszego miasta nie udzieliła żadnych informacji i mężczyzna rozłączył się.

Od 12 do 19 maja br. na terenie województwa doszło do 10 przestępstw polegających na wyłudzaniu kodów dostępowych do kont bankowych. Przestępcy podający się za policjanta dzwonią do ofiary i informują o ataku hakerskim na bank, w którym poszkodowany przechowuje pieniądze. W wyniku manipulacyjnej rozmowy, ofiara przekazuje loginy do kont i smsy dostępowe. Jedna z ofiar został oszukana również metodą na policjanta, przekazując pieniądze dla bliskiej osoby, która rzekomo miała wypadek drogowy.

12 maja br. 32-latka z Jarocina straciła 10 tys. zł, a dzień później 72-latek z Kalisza przelał oszustom 88 tys. zł. W minioną środę 53-latka z Konina straciła 38 tys. zł, a dzień później ofiarami oszustów padły 3 osoby – 66-letnia mieszkanka Ostrowa Wlkp. straciła 80 tys. zł, 67-letnia mieszkanka Kępna przelała oszustom 30-tys. zł. i 84-letnia kobieta z Jarocina straciła 20 tys. zł. W poniedziałek na terenie Wielkopolski doszło do kolejnych 3 podobnych przestępstw – w Kaliszu, Obornikach i Jarocinie. Straty to 52 tys. zł. Wczoraj 73-letnia kobieta z Ostrowa Wlkp. straciła 120 tys. zł. Wszyscy padli ofiarą oszustów podających legendę o ataku na konta bankowe.

Historii związanych z oszustwami na wnuczka czy policjanta jest wiele. Są podobne i doprowadzają niestety do osobistego przekazania gotówki przestępcom lub przelewu na wskazane konta. Policjanci wciąż przypominają, aby zachować rozsądek. Ofiarami przestępstw na wnuczka czy policjanta są zazwyczaj osoby starsze. Dlatego ostrzegajmy bliskich czy samotnie mieszkających sąsiadów, by być może uchronić ich w przyszłości przed oszustami.

Jeżeli masz wrażenie, że ktoś próbuje Cię oszukać natychmiast powiadom o tym Policję. Zadzwoń do nas na bezpłatny numer alarmowy 997 albo, jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego na numer 112. Przekaż dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach.

Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Ci rozwiązać tę sytuację. Nie poniesiesz żadnych konsekwencji nawet, jeżeli telefon od rzekomego wnuczka, nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Cię chronić, nie bój się zwrócić do nas o pomoc. Znane są przypadki, kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników.

źródło: KPP Turek


Wielkopolski Urząd Wojewódzki informuje o kolejnym...
Brudzew: Jubileuszowy rok dla orkiestry dętej

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - Bubza w piątek, 22 maj 2020 22:58

Mi się wydaje że dzwoni albo ktoś znajomy albo ktoś znajomy od pracowników banku. Skąd ludzie wiedzą że ktoś ma tyle kasy? Do przeciętnego obywatela nie zadzwonią. Do mnie niech dzwonią i szukają,wejdą na konto to nawet za połączenie telefonu się nie zwróci.....

Mi się wydaje że dzwoni albo ktoś znajomy albo ktoś znajomy od pracowników banku. Skąd ludzie wiedzą że ktoś ma tyle kasy? Do przeciętnego obywatela nie zadzwonią. Do mnie niech dzwonią i szukają,wejdą na konto to nawet za połączenie telefonu się nie zwróci.....
Gość
czwartek, 04 czerwiec 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.