Nowa komedia w kaliskim Teatrze – „Kim jest pan Schmitt?” od grudnia na Scenie Kameralnej

Kim jest pan Schmitt

Jak byś zareagował, gdyby wszyscy zaczęli wmawiać Ci, że nie jesteś tym, za kogo się podajesz? Ten szalony koncept jest osią komediodramatu francuskiego pisarza, Sébastiena Thiéry’ego, który konsekwentnie prowadzi swoich bohaterów przez najwyższe szczyty absurdu. Premiera na Scenie Kameralnej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu już 16 grudnia.

Spokojna kolacja, do której zasiadło małżeństwo w średnim wieku, zostaje nieoczekiwanie przerwana serią niewyjaśnionych zdarzeń. Na jednej ze ścian dostrzegają oni tajemniczy obraz, którego żadne z nich nigdy tam nie wieszało, w szafie znajdują ubrania, których nigdy wcześniej nie widzieli, a klucze przestają pasować do zamka w drzwiach wejściowych. Wszystko to zaczyna się od dziwnego telefonu, w którym nieznany głos domaga się rozmowy z niejakim panem Schmittem… Te niewytłumaczalne zdarzenia to dopiero początek dramatu, który z minuty na minutę osiągał będzie kolejne piętra nonsensu…

W czarnej komedii Sébastiena Thiéry’ego absurd rośnie w szalonym tempie, zaś jego bohaterowie są w pełni świadomi otaczającej ich niedorzeczności. Im zacieklejszą i bardziej pomysłową walkę z owym nonsensem podejmują, tym większy budzą w nas śmiech. Dla samych bohaterów jednak sytuacja szybko przestaje być tylko zabawnym nieporozumieniem, przeradzając się w gorączkowe poszukiwanie zdrowego rozsądku i własnego „ja”, w finale prowadząc do zupełnie nieoczekiwanej puenty.

Sztuka Kim jest pan Schmitt? była nominowana m.in. do nagrody Moliera, jednej z najważniejszych nagród teatralnych we Francji.

W spektaklu zobaczymy czworo aktorów kaliskiego zespołu: Marcina Trzęsowskiego, Izabelę Wierzbicką , Zbigniewa Antoniewicza i Michała Wierzbickiego. Na scenie pojawią się także Benjamin Diamouténé i Przemysław Kubiak.

Sztukę w przekładzie Irmy Helt reżyseruje Cezary Iber. Scenografię przygotowała Michalina Pawlak, muzykę Maciej Zakrzewski, a video Michał Jankowski.

Premiera odbędzie się w czwartek 16 grudnia, kolejne pokazy zaplanowane są na 17, 18, 26, 28 i 29 grudnia. Bilety do kupienia w kasie Teatru i na stronie www.teatr.kalisz.pl
Przedświąteczny poradnik podatkowy
World Skills Poland – sprawdź swoje umiejętności

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
poniedziałek, 17 stycznia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.