Wideo: O dramatach getta w Czachulcu przypomina leśny pomnik

Czachulec

Mija osiem lat odsłonięcia pomnika, będącego świadectwem okrucieństwa, które miało miejsce w na terenie getta w Czachulcu. Nazwiska pomordowanych przypominają o wydarzeniach sprzed lat.

Getto w Czachulcu było jednym z niewielu Europie gett wiejskich. Swoim zasięgiem obejmowało takie m.in. miejscowości jak Czachulec Nowy, Dzierzbotki, Leśnictwo, Marcjanów, Młodzianów, Młyny Miłaczewskie, Nowy Świat i prawdopodobnie również „Miłaczewek”. Powstało po likwidacji getta w Turku, w październiku 1941 roku. Pierwsza pacyfikacja jeszcze tego samego roku. Ponad tysiąc Żydów wywieziono do kościoła w Dobrej, skąd przeniesiono ich do obozu straceń w Chełmnie nad Nerem. Do kolejnych egzekucji doszło we wsi Cegielnia Dzierżbocka. Stracono dziesięć osób, które pochowano w lesie. Ostateczna likwidacja getta rozpoczęła się w lipcu 1942 roku. Większość Żydów wywieziono do obozu w Chełmnie n. Nerem. Nieliczni trafili do łódzkiego getta, a stamtąd do obozu w Oświęcimiu.

Ofiarom poświęcono pomnik, który znajduje się w lesie na terenie wsi Czachulec. Odsłonięto go osiem lat temu, 22 kwietnia 2013 roku. W uroczystości brali udział: Jehuda Widawski, ostatni z żyjących mieszkańców getta, oraz Leon Weintraub, ocalały z holokaustu więzień Auschwitz. Przejmujące wystąpienie Jehudy Widawskiego, pozostaje znaczącym świadectwem martyrologii Narodu Żydowskiego i okrucieństwa hitlerowskich oprawców.


Źródło filmu: Artwizja Archiwum/YouTube

OTOP: Dzięcioł duży -  najliczniejszy i najpowszec...
Prezes PSS Społem w Turku przeszedł na emeryturę

Podobne wpisy

 

Komentarze 2

Gość - ja w sobota, 24 kwietnia 2021 09:07

Akurat to nie jest tekst janickiego. On się podpisuje. Więc nie masz racji.

Akurat to nie jest tekst janickiego. On się podpisuje. Więc nie masz racji.
Gość - Adela w piątek, 23 kwietnia 2021 11:31

Już nie macie o czego publikować, tylko wspomnienia Janickiego, którego biskup zwolnił z katechety?

Już nie macie o czego publikować, tylko wspomnienia Janickiego, którego biskup zwolnił z katechety?
Gość
środa, 17 sierpnia 2022

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.