Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

O podjętych działaniach i bieżących problemach podczas posiedzenia WIR

Posiedzenie WIR 2020

Tradycyjnie z rozpoczęciem Nowego Roku, Wielkopolska Izba Rolnicza zorganizowała posiedzenie podczas którego podsumowano ubiegły rok oraz omówiono bieżące sprawy i problemy z którymi muszą zmierzyć się rolnicy z terenu powiatu tureckiego. Spotkanie odbyło się 7 stycznia w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Turku.

Zaproszonych gości przywitał Przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Turku Krzysztof Kałużny, a następnie przedstawił on porządek obrad. Przed rozpoczęciem sprawozdań oraz dyskusją obecni podzielili się opłatkiem i złożyli sobie serdeczne życzenia z okazji trwającego już Nowego Roku.

Wszystkiego dobrego życzył obecnym starosta turecki Dariusz Kałużny wraz z członkiem zarządu powiatu tureckiego Ryszardem Papierkowskim.

-Liczę na bardzo dobrą współpracę z WIRem, co będzie stanowić już pół sukcesu. Jestem do państwa dyspozycji- mówił starosta.

Jednym z pierwszych punktów porządku obrad było omówienie dotychczasowych działań przewodniczącego Rady Powiatowego WIR w Turku oraz delegata Rady Powiatowej WIR w Turku.

Głos zabrał kierownik ARMiR w Turku Jan Smak, który przekazał między innymi informacje dotyczące dopłat dla rolników czy dofinansowań Kół Gospodyń Wiejskich, których w powicie tureckim jest 74. Kierownik wspomniał o trwających programach z których skorzystać mogą rolnicy z terenu kraju oraz terminach w których składać można poszczególne wnioski.

Krzysztof Buchelt Kierownik Placówki Terenowej KRUS przedstawił statystyczne dane dotyczące roku ubiegłego. Mowa tu między innymi o ilości osób ubezpieczonych czy wypadkach które miały miejsce w roku ubiegłym.

W imieniu Powiatowego Lekarza Inspektora Weterynarii Jana Radzimskiego głos zabrała kierownik Zespołu Zdrowia i Ochrony Zwierząt Barbara Jadwiga Skorupska-Woźniak. Poinformowała ona o obecnej sytuacji dotyczącej ptasiej grypy.

-Miejmy nadzieję, że uda na się na terenie Wielkopolski to zwalczyć, bo tereny między innymi Ostrowa Wielkopolskiego, Wieruszowa i nasz są najbardziej w tym momencie narażone.

Pani doktor przekazała również informacje dotyczące ASF. Obecni dowiedzieli się co wywołuje chorobę, jak ją zwalczyć oraz jakie są rokowania odnośnie niniejszego tematu.

Przewodniczący omówił problemy z którymi muszą się zmierzyć na co dzień rolnicy, również ci z terenu powiatu tureckiego.

Zainteresowani mieli okazję zadać pytanie i uzyskać odpowiedź na wszystkie tematy, które pomogą na co dzień nie tylko funkcjonować w gospodarstwie, ale również je prowadzić.

Podczas posiedzenia Rady Powiatowej WIR zostały poruszone tematy o których coraz częściej słyszy się w naszym kraju.

Jan Pauliński Członek Zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej podkreślił, że dużym problemem w Polsce są padłe dzikie zwierzęta. Muszą one zostać zutylizowany na koszt gminy, gdyż Skarb Państwa nie bierze za to odpowiedzialności. Co ciekawe - żyjące dzikie zwierzęta należą do Skarbu Państwa - te martwa, stają się jednak niczyje.

Podobnie jest w przypadku szkód wyrządzonych przez dzikie zwierzęta za które nie ma kto wypłacić odszkodowania. Chodzi tu głównie o zwierzęta które nie są łowne. Jan Pauliński podkreślił iż prowadzone będą starania które będą miały na celu usystematyzowanie tego problem.

Kolejną sprawą poruszoną na spotkania była utylizacja folii rolniczych na które rząd przeznaczył 100 mln zł . Gminy mogą ubiegać się z wnioskiem o dotacje na utylizację odpadów rolniczych jednak jest wiele obaw, że pieniądze nie wystarczy w pełni na pokrycie kosztów. Niektóre gminy niniejsze działania już zakończyły. Przykładem jest choćby gmina Dobra która wniosek złożyła już w październiku. Dzięki podpisanej z Narodowym Funduszem umowie zebrała już odpady rolnicze, a teraz jest na etapie rozliczania wniosku. W całym kraju złożono ponad 1000 wniosków na ten program, natomiast jeśli chodzi o powiat turecki działań nie podjęła jedynie gmina Malanów.

Pauliński podkreślił, że Izba czyni starania o to aby koszty utylizacji były mniejsze albo wyższa była dotacja. Dodał na koniec, że nie należy mimo utrudnień zniechęcać się tego typu programów.

Istotnym aspektem jest okres stosowania nawozów azotowych. Członek zarządu przekazał że Izba podejmuje starania aby w tym roku nawozy azotowe można było stosować już od 15 lutego a nie od 1 marca.

Dość burzliwa dyskusja trwała na temat budowy zbiorników retencyjnych oraz sytuacji hydrologicznej w powiecie tureckim. Po raz kolejny zostanie złożone pismo do Zarządu Kopalni PAK dotyczące wykorzystania i zagospodarowania zbiornika w gminie Władysławów.

Złodzieje wolą ciężarówki, a pijanych kierowców na...
Tradycyjne spotkanie opłatkowe Związku Sybiraków

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 20 kwietnia 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.