Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Wideo: O priorytetach, wątpliwościach i szpitalu w Turku podczas konferencji. PSL prezentuje kandydatów do Sejmu

Konferencja PSL w Turku

Podczas konferencji zorganizowanej przez Polskie Stronnictwo Ludowe przedstawiono kandydatki do Sejmu, które zawalczą o mandat w wyborach. Członkowie PSL omówili także swoje stanowisko dotyczące priorytetowych tematów powiatu tureckiego w tym szpitala.

Wypracować wspólne rozwiązania
Kandydatkami do polskiego Sejmu z ramienia PSL są radna Sejmiku Wojewódzkiego VI kadencji, lekarz Anna Majda oraz kierownik GOPS w Brudzewie, społecznik Barbara Zielińska.

-Stawiamy na zdrowie, ale żeby to zdrowie było właściwie zaopatrzone musza być właściwe osoby na właściwych stanowiskach. Osoby, które będą reprezentowały nas w Sejmie i stanowiły prawo, które będzie przyjazne dla mieszkańców, przyjazne dla służby zdrowia- mówił szef struktur powiatowych PSL Mariusz Seńko dodając, że nie członkowie PSL nie szukają zwady oraz wojny, a jedynie ważne jest by wypracować rozwiązania dla problemów nie na zasadzie kłótni lecz podpowiedz i współpracy.

Jak poinformowano podczas konferencji jest wiele ciekawych propozycji dla głównie małych przedsiębiorców, uczniów przy czym nie jest wskazana rewolucja po stronie edukacji.

Mariusz Seńko zdementował informacje o chęci likwidacji programu 500 plus przez PSL, a członkowie chcą podejmować działania prospołeczne. Jednym z priorytetów jest przemysł paliwowo- energetyczny oraz rozwój gospodarczy.

Zdrowie priorytetem
-Te wybory będą o tym, jaka jest pozycja Polski na świecie, o tym, jaka jest godność każdego z nas. Czy ludzie pracy będą docenieni. Z racji mojego zawodu głównym obszarem zainteresowania i działalności jest ochrona zdrowia- mówiła Anna Majda.

Kandydatka do Sejmu poinformowała, że obecnie środki publiczne przeznaczone na ochronę zdrowia są jedne z najniższych w Europie, a Polska daleko odbiega od średniej. Brak środków publicznych na ochronę zdrowia skutkuje niską jakością i brakiem dofinansowania, a przykładem jest szpital powiatowy w Turku. Majda przedstawiła mówiła o jakości lecznictwa, która odbiega od średniej europejskiej i o jakości profilaktyki w tym onkologicznej i kardiologicznej.

-Wieloletnie zaniedbania spowodowały niekorzystną sytuację, jaka jest teraz. W moim odczuciu reforma systemu opieki zdrowotnej musi zacząć się natychmiast zmieniać we współpracy wszystkich partii. Jedna partia rządząca bez dialogu, konsultacji ze środowiskami nie wypracuje prawidłowego programu i również wizji na najbliższe lata. Walczymy nie o rok, dwa lecz o to co będzie za wiele lat- mówiła kandydatka do Sejmu.

Priorytetem dla Anny Majdy jest dobro obywatela oraz uleczenie państwa dosłownie i w przenośni. Kandydatka zadeklarowała, że nie zamierza rezygnować z pracy, jako lekarz, a w momencie ewentualnego podjęcia mandatu chce mandat pobierać pracując społecznie na rzecz kraju.

Wątpliwości do szpitala
Jednym z tematów poruszanych podczas ostatniej Sesji Rady Powiatu Tureckiego był szpital. Do wątku podczas konferencji wrócił szef powiatowych struktur Mariusz Seńko.

-PKB wzrasta. Rząd wylicza PKB w stosunku do roku 2017. I pomimo tego, że mieliśmy PKB powyżej 2 mln zł i powinno wpłynąć z tego celu 105 mlrd zł na służbę zdrowia, to przy wyliczeniu z 2017 roku wpłynęło ich 97 mlrd zł, czyli brakuje ponad 7 mlrd zł jeśli w ten sposób byśmy liczyli. Więc na pewno nie może to zbilansować potrzeb, które są a w szczególności potrzeb szpitali powiatowych, które są pierwszego kontaktu- mówił Mariusz Seńko dodając, że właśnie dlatego w poprzedniej kadencji tak silnie walczono o to, by szpital został w Turku utrzymany.

Na początku kadencji nastąpiła zmiana dyrektora w SP ZOZ w Turku. Jak mówią członkowie PSL było to dla nich wielkie zdziwienie, gdyż w kluczowych momentach nie zmienia się negocjatorów.

- Według mnie błędem jest, że został zmieniony dyrektor w trakcie negocjowania kontraktów. Obserwowaliśmy co się dzieje, a ostatnie informacje są szokujące. Od grudnia 2018 roku do czerwca wzrosło zadłużenie o blisko 4 mln zł, co jest niepokojące. Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Tureckiego dyrektor nie do końca umiał mi wyjaśnić dlaczego z maja na czerwiec nastąpił wzrost zadłużenia o 2 mln zł. Miała być odpowiedź za miesiąc lipiec i jest konsternacja ponieważ na komisjach wspólnych dowiedziałem się, że dokument jest w urzędzie. Poprosiłem o jego dostarczenie do materiałów dla radnych. Okazało się że tych materiałów nie ma, a na moje pytanie dlaczego odpowiedziano, że zarząd się z nimi jeszcze nie zapoznał. Kuriozalna sytuacja, bo dokument znalazł się na sali bo dyrektor Sobczak go odczytywał i miał go na biurku- mówił Mariusz Seńko dodając, że przez tę sytuację nie było możliwe dokonanie całkowitej analizy i jaki jest skutek podwyżek.

Głos w sprawie zabrał również burmistrz Dobrej Tadeusz Gebler, który poinformował, że na pytanie zadane w kontekście wzrostu kontaktów przewidywanych dla lekarzy dyrektor Sobczak „zasłaniał się tajemnicą handlową.

-Zastanawiam się będąc w Radzie Społecznej szpitala i nie mając informacji na temat tego jakie są podejmowane zobowiązania finansowe przez dyrektora czy tak powinno być. Czy te tajemnice handlowe są tak ważne, żebyśmy my, jako w konsekwencji całe społeczeństwo nie wiedzieli też jak finanse szpitala się przedstawiają- mówił Tadeusz Gebler.

Dodał również, że z informacji wynika, iż miesięczne koszty, które się nie spinają to kwota 350 tys. zł, która pomnożona przez dwanaście miesięcy daje ponad 4 mln zł, które szpital wygeneruje.

Podczas spotkania poruszono również kwestię podwójnego rocznika. Jak poinformował były starosta powiatu tureckiego nauka jest jednozmianowa, jednak kończy się o godzinie 17.00. Coraz większym problemem są również powroty młodzieży do domów.

-Staramy się pomagać i nie jesteśmy partią zawsze stawiającą kontrę. Deklarujemy nasza pomoc, ale też tam gdzie trzeba krytykować będziemy krytyczni- podsumował Mariusz Seńko.


Gm.Turek: Piękna pogoda i wiele emocji- czyli „Sło...
Straciła panowanie nad kierownicą. Auto dachowało

Podobne wpisy

 

Komentarze 1

Gość - MARTA w wtorek, 29 października 2019 17:17

Totalnie niemila obsluga, Recepcja it'd. Kobieta z izby przyjec. Wszystko robione z laski. Podejscie do pacjenta I rodziny malo profesjonalne, nieinformacyjne. Pala papierosy w srodku szpitala, oddzialy smierdza dymem tytoniowym, porodowka capi, oddzial wewnetrzy smierdzi tytoniem. No ludzie!

Totalnie niemila obsluga, Recepcja it'd. Kobieta z izby przyjec. Wszystko robione z laski. Podejscie do pacjenta I rodziny malo profesjonalne, nieinformacyjne. Pala papierosy w srodku szpitala, oddzialy smierdza dymem tytoniowym, porodowka capi, oddzial wewnetrzy smierdzi tytoniem. No ludzie!
Gość
wtorek, 21 maja 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.