O tym, jak uratować życie, czyli Powiatowa Konferencja Szkół Promujących Zdrowie

Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku

O tym, jak prowadzić zdrowy tryb życia, jak udzielić pierwszej pomocy osobie potrzebującej dowiedzieli się uczestnicy Powiatowej Konferencji Szkół Promujących Zdrowie pod hasłem „Potrafimy Udzielać Pierwszej Pomocy”.

Konferencja odbyła się 28 maja w Szkole Podstawowej nr 1 w Tuku. Inicjatywa realizowana jest każdego roku w innej placówce.
Należy nadmienić, że szkoły z powiatu tureckiego, które uzyskały Certyfikat Wojewódzki Szkół Promujących Zdrowie lub są w okresie przygotowawczym spotykają się już od kilku lat, aby wymieniać doświadczenia i zdobywać nowe umiejętności.
Konferencja, która odbyła się w środę skupiała się wokół tematu udzielania pierwszej pomocy. W spotkaniu uczestniczyli między innymi starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Koordynatora Rejonowego Szkół Promujących Zdrowie Dorota Rogalska –Daszkiewicz, zastępca burmistrza Turku Jerzy Kurzawa, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Turku Alfred Rajczyk, Lidia Baraniecka oraz Katarzyna Jabłońska z Wydziału Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Turku, ratownicy medyczni Krzysztof Kołata, Michał Maniakowski, Błażej Błajet, przewodniczący Rady Rodziców Jerzy Włodarczyk dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu powiatu tureckiego oraz koordynatorzy promujący zdrowie w tym dyrektor Szkoły Podstawowej w Koziegłowach Hanna Szczekocka.

Udzielanie pierwszej pomocy jest umiejętnością szczególnie cenną w dzisiejszych czasach. Wiedza ta może pomóc uratować życie osoby zupełnie obcej, ale także kogoś z najbliższego otoczenia. Między innymi o tym, jak pomóc drugiej opowiedział podczas swojego wystąpienia Alfred Rajczyk.

Każdy powinien znać zasady udzielania pierwszej pomocy, zwłaszcza te, które dotyczą sposobów ratowania poszkodowanych m. in. w wypadkach, gdy ktoś zasłabnie, ale też związanych z własnym bezpieczeństwem. Często poprzez podjęte działania możemy uratować komuś życie. Jak to zrobić i na czym skupić uwagę przedstawili podczas ćwiczeń praktycznych Krzysztof Kołata z Fundacji Złota Godzina, Błażej Błajet- ratownik strażak z OSP Turek oraz Michał Maniakowski z SP ZOZ w Turku.

Podczas spotkania pojawiły się również elementy kultury, bowiem przed publicznością wystąpił szkolny Teatr Szpilka, który od lat prowadzą Ewa Pawlak, Aldona Piwońska oraz Izabela Ochota. Wychowankowie placówki zaprezentowali spektakl „Księżniczka na ziarnku grochu”. Dla publiczności wystąpiła również Paula Biskup, której piosenka wywołała wiele emocji.

Konferencję zakończyła dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Elżbieta Pokojowa. Uczestnikom wręczono również podziękowania.
Ziemia Turkowska: Karol Serafiński powinien zrezyg...
Przykona: XIII Powiatowy Przegląd Twórczości Katol...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
niedziela, 15 wrzesień 2019

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.