Uwaga

Nie wybrano kategorii lub kategoria nie zawiera żadnej zawartości

Od cienia do stylu - jak pergole definiują nowoczesne ogrody

pergola

Pergole stają się coraz bardziej modnym elementem architektury ogrodowej. Niegdyś ograniczone do funkcji ozdoby przy furtce, obecnie stały się nie tylko dekoracyjnymi, ale także użytkowymi elementami ogrodu, nadającymi mu wyjątkowego charakteru. Jakie zadania spełniają obecnie pergole i czy nadają się do każdego ogrodu?

Ochrona i dekoracja

Najbardziej praktyczną funkcją pergoli jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Solidna, stabilna konstrukcja umożliwia korzystanie z ogrodu w każdą pogodę i w większą część roku, nie tylko w słoneczne, letnie dni.

Pergola może stanowić element strukturalny architektury ogrodowej, nadając temu miejscu specjalny charakter. Dzięki odpowiedniej aranżacji pergola może podzielić ogród na części – strefy o różnym przeznaczeniu, jak wypoczynkowa, dla dzieci, typowo ozdobna, itp. Sama konstrukcja może przy tym stanowić ozdobę, zwłaszcza jeżeli będzie przystrojona pnączami i kwiatami, a także odpowiednio oświetlona, co nada jej wyjątkową elegancję.

Jeżeli instalacja pergoli przewidywana jest na etapie projektowania ogrodu, jest to nieco łatwiejsze, ponieważ można wykonać dowolną aranżację – wolnostojącą lub tarasową, uwzględniając również markizy, refleksole, itp., z którymi można zapoznać się m.in. na stronie panwygodny.pl. Natomiast urządzając pergolę w gotowym ogrodzie projektant ma nieco trudniejsze zadanie; musi bowiem dostosować konstrukcję tak, aby harmonizowała z otoczeniem i nie naruszała istniejącej całości. Warto zatem, projektując ogród, przewidzieć możliwość zbudowania pergoli, nawet jeżeli jest ona w dalszych planach.

Style pergoli

Styl pergoli zależy od różnych czynników: położenia ogrodu (lub domu – w przypadku pergoli tarasowych) względem stron świata, jego kształtu i powierzchni, a także ukształtowania terenu (naturalne wzniesienia, cieki, itp.). Projektant może doradzić styl pergoli, dostosowany do tych warunków. Oto niektóre przykłady:

Styl klasyczny – odznaczający się najczęściej spotykanymi, tradycyjnymi formami i zdobieniami, wykonanie najczęściej z drewna lub żeliwa
Styl nowoczesny – o minimalistycznych formach, wykonanie z zastosowaniem metalu i szkła, o nietypowych kształtach
Styl śródziemnomorski – z użyciem kamienia, ceramiki, o jasnych kolorach, ozdobione winoroślą lub innymi pnączami, itd.

Każdy z tych i innych stylów może przybrać charakter, jaki najbardziej odpowiada użytkownikom. Przykładowo, można zaaranżować romantyczną atmosferę poprzez umieszczenie lamp wiszących nad pergolą, co podkreśli nastrój po zmierzchu. Innym rozwiązaniem jest zbudowanie pergoli nad fontanną w ogrodzie, co stworzy przyjemną atmosferę relaksu przy szumie wody. Jeszcze inna opcja to obsadzenie pergoli roślinnością tak, aby stworzyła naturalny sufit z zieleni, który stanowi nie tylko piękną ozdobę, ale także chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem. Interesujące aranżacje pergoli można znaleźć między innymi na stronie pergole-poznan.pl.

Rośliny odpowiednie na pergole

Najlepszymi roślinami, nadającymi się do nasadzenia na pergoli, są oczywiście pnącza. Najczęściej wykorzystuje się winorośl. Pokrywa ona pergolę gęstymi liśćmi, tworząc zielony dach, będący dobrym filtrem przeciwsłonecznym. Może to być winorośl japońska – typowo ozdobna, której liście jesienią stają się czerwonopurpurowe, lub winorośl właściwa, której owoce są jadalne. Bardzo często nasadzany jest zimozielony bluszcz pospolity o liściach skórzastych i błyszczących, szybko rośnie i jest łatwy w pielęgnacji. Jaśmin nie tylko osłania przed słońcem gęstymi liśćmi, ale również kwitnie kwiatami o pięknym zapachu. Aktinidia ma ozdobne liście i dostarcza jadalnych owoców (tzw. mini kiwi), powojnik (inaczej klematis) ma piękne kwiaty i bujne owocostany. Na uwagę zasługują także winobluszcze – trójklapowy i pięciolistkowy, których liście jesienią przebarwiają się na ciemnoczerwono.

Przy odpowiedniej pielęgnacji o regularnym nawadnianiu rośliny pnące nie tylko będą pięknie zdobić pergolę, ale także stworzą mikroklimat w jej wnętrzu.
Doskonałe umiejętności i sportowa pasja, czyli Mis...
Seminarium Biznesowe „Poznaj Możliwości Inwestycji...
 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
sobota, 15 czerwca 2024

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Kwiatowa 24, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.