Od czego zależy szybkość internetu?

Internet

W dzisiejszych czasach zapewne wiele osób nie wyobraża sobie życia bez internetu. Dla wielu jest to idealna forma rozrywki, bowiem dzięki niemu możliwe jest przeglądanie stron internetowych, słuchanie muzyki, oglądanie filmów online, granie w gry multiplayer. Dla innych natomiast jest to obowiązkowy dodatek do podstawowego narzędzia pracy, jakim jest laptop.

Niezależnie od tego istotne jest to, aby zadbać o odpowiednią prędkość internetu, dzięki czemu korzystanie z niego będzie znacznie bardziej przyjemne i komfortowe. W jaki sposób sprawdzić szybkość naszego internetu? Od czego zależy jego prędkość? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

Jak sprawdzić szybkość internetu?

Często dochodzi do dziwnych sytuacji, w których prędkość internetu jest znacznie mniejsza niż zwykle. Objawami może być wolniejsze ładowanie się stron, mniejsza prędkość pobierania plików bądź wolniejsze wysyłanie. Przyczyn tego zjawiska może być wiele, jednak zanim zaczniemy działać, musimy się upewnić czy na pewno tak jest. W tym przypadku niezbędnym narzędziem okaże się test szybkości łącza.

Po uruchomieniu go musimy poczekać chwilę, aby wszelkie wyniki wyświetliły się na ekranie. Widoczne są z reguły 3 wartości: download, upload i ping. Aby przeprowadzenie testu szybkości łącza miało sens, powinniśmy dokładnie zdawać sobie sprawę, czym jest każda z wymienionych wcześniej wartości.

Download jest to prędkość naszego pobierania. Odpowiada ona za to, w jakim czasie "ściągniemy" plik na nasz komputer. Jeśli ta wartość jest niższa od tej, która znajduje się na umowie, należy skontaktować się z dostawcą naszego internetu. Parametr "upload" jest odwrotny w działaniu niż wcześniej przytoczony "download", ze względu na to, że jest to prędkość, z jaką to my wysyłamy komuś pliki.

Ostatnią wartością jest ping. Jest to dokładnie opóźnienie, w jakim nasz internet odpowiada na wysłane do serwera działanie. Przykładowo jeśli ping wynosi 100 ms, oznacza to, że opóźnienie wynosi 100 milisekund, co jest dość dużą wartością. Skoro wiemy już jak przeprowadzić test szybkości łącza, warto zastanowić się, od czego zależy prędkość internetu.

Od czego zależy szybkość naszego internetu?

Od prędkości internetu zależą m.in. trzy wcześniej przytoczone parametry, czyli prędkość pobierania, prędkość wysyłania i opóźnienie (ping). Jednak nie jest to jedyny czynnik. Istotne jest to, z jakiego rodzaju sieci korzystamy. Nie da się ukryć, że internet światłowodowy jest znacznie stabilniejszy od tego radiowego lub mobilnego, dlatego rzadko dochodzi do sytuacji, w których mamy do czynienia ze zrywaniem się połączenia.

Niestety w niektórych przypadkach za prędkość internetu mogą odpowiadać niekorzystne warunki atmosferyczne. Istotne są też parametry wykorzystywanego routera. Jeśli zasięg sieci WiFi nie jest wystarczający, prędkość internetu znacznie spada, dlatego też powinniśmy znajdować się możliwie najbliżej routera. Prędkość internetu będzie także mniejsza, kiedy kilka osób jednocześnie będzie w znaczący sposób obciążać sieć oglądając filmy lub pobierając pliki.

Prędkość swojego łącza internetowego możesz sprawdzić na https://panwybierak.pl/test-szybkosci-lacza-internetowego

Co wiemy na temat Owczarka Australijskiego?
Damian Brzóska na czele Tureckiej Izby Gospodarcze...

Podobne wpisy

 

Komentarze

Umieść swój komentarz jako pierwszy!
Gość
wtorek, 22 wrzesień 2020

Zdjęcie captcha

Redakcja:

Redaktor: Katarzyna Błaszczyk

Jedwabnicza 4, 62-700 Turek
Telefon: 508 220 173
Telefon: 508 759 732
e-Mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.